Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Magda Łucyan / Fakty TVN
  • Protesty przeciwko inwazji na Ukrainę. Te w Rosji spotykają się z brutalnymi represjami
  • Pierogi ukraińskie zamiast ruskich. Świat gastronomii reaguje na rosyjską agresję

Wielu uchodźców potrzebuje pomocy psychologicznej. Ich problemy "są bardzo poważne"

Bezpieczne miejsce do spania, ciepłe ubranie, jedzenie czy leki można zorganizować bardzo szybko. Uchodźcom trudniej poradzić sobie z wojenną traumą, wymazać obrazy ofiar, strach przed bombardowaniem, śmiercią, niepewnością. Pilnie potrzebna jest pomoc psychologów.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

Uchodźcy z Ukrainy widzieli obrazy wojny na własne oczy. To, co wywołuje łzy u dorosłych, jeszcze gorzej wpływa na dzieci. Dlatego w całym kraju samorządy, organizacje pozarządowe i prywatne firmy uruchamiają infolinie psychologiczne, grupy wsparcia i darmowe terapie. - Spodziewam się dużo pracy. Właściwie, to już się zaczęło. Myślę, że tej pracy będzie tylko więcej - mówi Anna Nartowicz, psycholog i logopeda.

- Problemy, z którymi osoby się zgłaszają, są bardzo poważne - tłumaczy Małgorzata Łyżwińska-Kustra, dyrektorka Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie.

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

Czas ran szybko nie wyleczy

We wszystkich tych miejscach są tłumacze lub specjaliści mówiący po ukraińsku. - Już są w dziecięcym telefonie zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) dyżury w języku ukraińskim i rosyjskim - mówi Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

- Nie zalewać emocjami. Najważniejsze to jest jednak bycie i zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu, podstawowego funkcjonowania. Czyli właśnie jedzenia, ciepłej pościeli, snu, a dzieciom zabawy - apeluje Anna Nartowicz.

Ważne jest, by do niczego nie zmuszać. Zwłaszcza do opowiadania tego, co już za nimi. Warto za to zapytać - szczególnie dzieci - o przyzwyczajenia codziennego, przedwojennego życia. - Dla mnie dużym zdziwieniem było to, że dzieci lubią na śniadanie zjeść puree ziemniaczane - mówi Agnieszka Siedler, psycholog dziecięcy z Akademii Pedagogiki Specjalnej. Choć to drobiazg - to też daje poczucie bezpieczeństwa.

- Na pewno warto zwracać na to (uwagę - przyp. red.), czy dzieci śpią spokojnie. Jeżeli pojawiają się lęki nocne, jeżeli dzieci wybudzają się z płaczem, to może być sygnał, że warto jest się gdzieś zwrócić - podkreśla Agnieszka Siedler.

W tym przypadku czas szybko ran nie uleczy. Konieczne jest działanie.

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix