"Dokonanie zmiany zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagrania

30.01 | "Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagrania
30.01 | "Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagrania
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
30.01 | "Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do podjęcia rozmów". Opozycja publikuje nagraniaMarzanna Zielińska | Fakty TVN

19 gmin z województwa łódzkiego chce wspólnie wybudować zakład komunalny, który zajmie się śmieciami. Wydawałoby się, że wszyscy powinni być "za", jednak od kilku lat inwestycja jest blokowana. Politycy Koalicji Obywatelskiej opublikowali nagrania, na których domniemani emisariusze marszałka z Prawa i Sprawiedliwości mówią, od czego zależy dostęp do publicznych pieniędzy.

Związek Międzygminny "Bzura", reprezentujący 19 gmin z województwa łódzkiego, od 11 lat próbuje wybudować wspólny dla ich 150 tysięcy mieszkańców zakład komunalny, by za śmieci płacili mniej.

Na drodze inwestycji cztery lata temu stanął ówczesny wojewoda łódzki, dziś minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, który dwukrotnie w trakcie budowy uchylił związkowi pozwolenie na budowę.

Związek musiał zapłacić wykonawcy karę umowną, a na dodatek marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber nie wpisał inwestycji na listę uprawniającą do dotacji państwowych i unijnych.

- Wystąpiliśmy również teraz do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Oczywiście też nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia. Nasze działania są jakby torpedowane - uważa Ryszard Nowakowski, przewodniczący Związku Międzygminnego "Bzura".

Gminy podały wojewodę i marszałka do sądu i wygrały. Teraz za straty wynikające z decyzji urzędników żądają od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości 74 milionów złotych.

Podchody o miejsca

Równocześnie zaczęły się podchody wokół miejsc w zarządzie gminnej inwestycji. Opozycja opublikowała nagrania, na których domniemani emisariusze marszałka z PiS mówią, od czego zależy dostęp do publicznych pieniędzy.

- Dokonanie zmian zarządu jest podstawą do, bym powiedział, podjęcia rozmów i dalszego procedowania w kierunku pozyskania środków finansowych - mówi na nagraniu Adam Ruta, wójt gminy Łyszkowice.

Sylwester Kubiński, wójt gminy Bielawy, mówi z kolei o wskazaniu osób, które "pan marszałek traktuje jako osoby godne".

- Teraz pytanie, czy chcemy nadal bić się z koniem, że tak powiem, czy też no, dla dobra sprawy, powinniśmy przyjąć te warunki. To jest do rozważenia w sumieniu każdego z nas - dodaje Kubiński.

- Ja uważam, że to jest działanie pod dyktat marszałka. I mi się to, powiem szczerze, stanowczo nie podoba - odpowiada na nagraniu Leszek Filipiak, zastępca burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego.

"Własność mieszkańców, a nie PiS-u"

- Gdyby okazało się, że słuchani przez nas emisariusze rzeczywiście działają z upoważnienia pana marszałka, to mamy ewidentnie do czynienia z korupcją bierną i czynną - mówił na konferencji prasowej, na której ujawniono nagrania, Krzysztof Piątkowski z Platformy Obywatelskiej.

- Jeśli pan marszałek nie złoży zawiadomienia do prokuratury odnośnie tych panów, że powołują się na wpływy w jego urzędzie bezprawnie, to i on nadaje się do dymisji. Tak nie może być. To jest województwo samorządowe, własność mieszkańców, a nie PiS-u - dodał Marcin Bugajski, radny sejmiku województwa łódzkiego z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej.

Rzeczniczka marszałka to, co słychać na taśmach, słyszy inaczej.

- Na tych taśmach nie ma prawdy, tylko są po raz kolejny pomówienia, jakieś dywagacje, może faktycznie powinna to zbadać prokuratura - uważa Magdalena Kamińska, rzeczniczka prasowa marszałka województwa łódzkiego.

Wniosek do prokuratury Związek Międzygminny "Bzura" ma już gotowy.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS