Nagroda dla każdego
Nie chciał wzywać wojska "do grabienia liści". Wojewoda pomorski dostał nagrodę
Ministrowie, sekretarze stanu, urzędnicy kancelarii, ale nie tylko. Władza centralna nie zapomniała o władzy w terenie - wojewodowie też dostali hojne nagrody za 2017 rok. Także wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten, który po nawałnicach w Rytlu nie chciał wysyłać wojska "do grabienia liści".
Rytel pół roku po wichurach. Wciąż widać, jakie spustoszenia zrobiła nawałnica i jak bardzo jest i była potrzebna pomoc. Pomagali zwykli ludzie, harcerze, strażacy. Tylko pomoc ze strony państwa, pomoc ze strony wojska, przyszła za późno. Jak twierdził wojewoda pomorski Dariusz Drelich - bo nie była aż tak potrzebna. - Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywali wojska - powiedział 16 sierpnia.
Po tej słynnej wypowiedzi na głowę wojewody posypały się gromy, nie tylko ze strony opozycji. - Wojewoda powinien więcej robić, a mniej mówić - ocenił następnego dnia Mariusz Błaszczak, ówczesny minister spraw wewnętrznych.
- Przyjdzie czas na rozliczenie tego, czy ktoś nie popełnił błędów - dodawał wicepremier Jarosław Gowin 23 sierpnia.
Państwowa Komisja Wyborcza wystosowała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o dodatkowe środki na przeprowadzenie wyborów samorządowych - poinformowała we wtorek rzeczniczka PKW Anna Godzwon.PKW poprosiła premiera o dodatkowe pieniądze na wybory samorządowe
Tysiące gonią tysiące
Czas rozliczeń przyszedł. Pół roku po nawałnicy wojewoda nadal pełni swój urząd i razem z wicewojewodą może się pochwalić nagrodą za miniony rok. W sumie obaj dostali 28 tysięcy złotych brutto. Wojewoda nieco więcej (15 tysięcy), niż zastępca Mariusz Łuczyk (13 tysięcy). Dostawali nagrody co kwartał, bezpośrednio po wydarzeniach w Rytlu, w trzecim kwartale też.
- W kwartale trzecim 3 tysiące dla wojewody, 2,5 tysiąca dla wicewojewody brutto, zaś w kwartale czwartym wojewoda otrzymał 6 tysięcy, a wicewojewoda - 5 tysięcy brutto - wymienia Małgorzata Sworobowicz, rzecznik prasowy wojewoda pomorskiego.
Nagrody przyznała premier Beata Szydło, ale ich nie uzasadniła. Tak samo, jak i tych dla innych wojewodów. Najwięcej dostali wojewodowie śląski i mazowiecki razem z zastępcami. Nieco mniej kujawsko-pomorski.
Podejrzewany o korupcję prezes banku centralnego Łotwy Ilmars Rimszeviczs oświadczył we wtorek, że nie ustąpi z urzędu. W związku z kierowanymi pod jego adresem oskarżeniami o wzięcie łapówki w wysokości 100 tysięcy euro premier Maris Kuczinskis...Szef banku centralnego Łotwy wypuszczony z aresztu za kaucją. "Nie ustąpię z urzędu"
"Nie chcemy, by była korupcja"
Za co te nagrody? Za co zwłaszcza dostał ją wojewoda Drelich? O to pytają mieszkańcy zniszczonego Rytla.
- Myślę, że takie pieniądze to przydałyby się mieszkańcom Rytla, a nie im, co sobie co chwila coś przydzielają - uważa Mirosław Majerowski, jeden z mieszkańców.
Parlamentarzyści - ci z opozycji - też nie kryją oburzenia. - To jest przykład człowieka, który po tamtych działaniach powinien zostać zwolniony, a zamiast tego jest - nagradzany - mówi Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - To jest po prostu kpina z Polaków, kpina z obywateli - dodaje Piotr Zgorzelski (PSL).
O nagrody "Fakty" spytały rzecznik rządu, którego wojewoda Drelich jest przedstawicielem w terenie, ale nie odpowiedziała. Może dlatego, że politycy PiS mają z tymi nagrodami problem, ale potrafią wytłumaczyć dodatkowe pieniądze dla urzędników.
- Trzeba jakoś tych ludzi motywować, skoro pensje nie mogą być wysokie, a nie chcemy, by była korupcja, to te nagrody to może jakaś rekompensata - tłumaczy Jan Żaryn, senator PiS.
To nie jest rekompensata - to nagroda. Nagradza się za dobrą pracę i sukcesy.
Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 23 maja
Sędzia Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła decyzję o jego zawieszeniu. W programie powiemy również o sytuacji na polskim rynku nieruchomości i o wyjątkowym teledysku, który ma moc i żar niczym Bayraktar. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Izba Dyscyplinarna przywróciła sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania
Paweł Juszczyszyn nie orzeka od ponad dwóch lat, mimo wyroków nakazujących przywrócenie go do pracy. Teraz Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła swoją decyzję o jego zawieszeniu.
czytaj więcej »Andrzej Duda wrócił z Ukrainy. Jego przemówienie zostało bardzo dobrze przyjęte
Nad ranem z Ukrainy wrócił do Polski specjalnym pociągiem prezydent Andrzej Duda. Jego wizyta i przemówienie w Radzie Najwyższej zostały bardzo dobrze przyjęte. Na Ukrainie, w Polsce i w Europie. Padły deklaracje wsparcia i pomocy - humanitarnej, wojskowej i politycznej.
czytaj więcej »Ofiara księdza pedofila ma otrzymać 300 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia
300 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia ma dostać od diecezji kaliskiej Bartłomiej Pankowiak. To jeden z dwóch braci, którzy są bohaterami filmu braci Sekielskich "Zabawa w Chowanego". Obaj byli w dzieciństwie molestowani przez księdza Arkadiusza H. Proces był cywilny, wyrok nie jest prawomocny.
czytaj więcej »Rosyjski żołnierz zabił nieuzbrojonego cywila. Został skazany na dożywocie
Ukraiński sąd skazał na dożywocie rosyjskiego sierżanta Wadima Szyszymarina za zabicie nieuzbrojonego cywila. To pierwszy proces w sprawie zbrodni wojennej popełnionej przez rosyjskiego żołnierza w trakcie inwazji na Ukrainę.
czytaj więcej »Koalicja Obywatelska na naradzie w Jachrance
Donald Tusk i członkowie Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej udali się na narady w Jachrance pod Warszawą. Tematem ma być ogólna sytuacja polityczna z naciskiem na przygotowanie do ewentualnych przedterminowych wyborów.
czytaj więcej »Kierowca zabił 6-letnią dziewczynkę. Usłyszał wyrok
Przyznał przed sądem, że prowadził samochód, patrząc w telefon komórkowy. Na czerwonym świetle wjechał na przejście dla pieszych i zabił 6-letnią dziewczynkę. Sąd uznał, że kurier jechał za szybko i nieostrożnie. Został skazany na trzy lata więzienia.
czytaj więcej »Awaria śmigłowca Lasów Państwowych. Pilot wylądował w zbiorniku wodnym
Helikopter Lasów Państwowych brał udział w akcji gaszenia pożaru. Niespodziewanie pilot musiał awaryjnie lądować w zbiorniku wodnym. O własnych siłach udało mu się wydostać z maszyny. Do wypadku doszło niedaleko miejscowości Rogoźnik w województwie śląskim.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski wystąpił na Forum Ekonomicznym w Davos
Wołodymyr Zełenski zaapelował o pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości pięciu miliardów dolarów miesięcznie. Ponadto oczekuje, że świat przestanie handlować z Rosją, w szczególności kupować ropę z Rosji. Zełenski wystąpił zdalnie z Kijowa na Forum Ekonomicznym w Davos - słuchali go światowi przywódcy i biznesmeni.
czytaj więcej »Życie Wladika zostało uratowane w Polsce. Wcześniej "nie dawali mu szans, że będzie żyć"
Miał osiem miesięcy, a ważył zaledwie pięć kilogramów. Był kompletnie wycieńczony, a ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Wladik żyje dzięki pomocy, zaangażowaniu i determinacji polskich lekarzy. Rodzina chłopca pochodzi z obwodu ługańskiego, gdzie toczy się wojna.
czytaj więcej »Wiele osób szuka mieszkania na wynajem, ale ubywa kupujących na kredyt
Na rynku ubywa mieszkań, które można wynająć - tak duży jest popyt teraz, a jeszcze może być większy po tym, jak zacznie się rok akademicki. Jednocześnie spada zdolność kredytowa Polaków. Spada liczba wniosków o kredyt hipoteczny.
czytaj więcej »Iga Świątek bez problemu wygrywa swój pierwszy mecz Rolanda Garrosa
Iga Świątek wygrała swój pierwszy mecz wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Jej rywalką była Ukrainka Łesia Curenko.
czytaj więcej »Ukraiński utwór "Bayraktar" doczekał się teledysku. Putin przekazał scenografię
Rosyjskie siły zbrojne dostarczyły na Ukrainę sprzęt wojskowy, którego los zainspirował tekst piosenki i który posłużył za scenografię do teledysku. "Przyszedł okupant do Ukrainy, nowe mundury, wojenne maszyny, lecz część tego sprzętu zamienił im w żar Bayraktar" - śpiewają Ukraińcy na tle rosyjskich pojazdów, których się już nie wyklepie. Bayraktar to dron tureckiej produkcji, który już doskonale rosyjscy żołnierze poznali.
czytaj więcej »Prognoza pogody na wtorek 24 maja
We wtorek początkowo na zachodzie, a w drugiej części dnia także w centrum i na wschodzie strefa frontowa z dużym zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu 5-10 mm. Głównie na Dolnym Śląsku, ale także na części Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce pojawią się burze. Więcej słońca tylko na wschodzie w pierwszej części dnia. Na krańcach wschodnich opady pojawią się wieczorem. Temperatura maksymalna od 19 stopni Celsjusza w pasie Pomorze-Kujawy-Ziemia Łódzka i Śląsk do 22 stopni Celsjusza na południowym-zachodzie kraju i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, o prędkości do 40-60 km/h, południowo-wschodni, skręcający na południowo-zachodni i zachodni za strefą frontową.
czytaj więcej »Fakty z 22 maja
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kijów, gdzie wystąpił przed Radą Najwyższą. Zapewnił Ukraińców o pełnym wsparciu w ich aspiracjach europejskich. W programie powiemy również o unijnych karach za Izbę Dyscyplinarną i świetnym otwarciu Magdy Linette na turnieju Roland Garros. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »