Fakty - oglądaj online

  • Foto: Tytus Żmijewski / PAP | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
  • Uniewinniono sędziego, który zabrał cudze 50 złotych. "Kto z nas się w życiu nie pomylił?"
  • Lekarze z Olsztyna chcą leczyć komórkami macierzystymi. Nabór pacjentów latem
Nagroda dla każdego

Nie chciał wzywać wojska "do grabienia liści". Wojewoda pomorski dostał nagrodę

Ministrowie, sekretarze stanu, urzędnicy kancelarii, ale nie tylko. Władza centralna nie zapomniała o władzy w terenie - wojewodowie też dostali hojne nagrody za 2017 rok. Także wojewoda pomorski Dariusz Drelich - ten, który po nawałnicach w Rytlu nie chciał wysyłać wojska "do grabienia liści".

Rytel pół roku po wichurach. Wciąż widać, jakie spustoszenia zrobiła nawałnica i jak bardzo jest i była potrzebna pomoc. Pomagali zwykli ludzie, harcerze, strażacy. Tylko pomoc ze strony państwa, pomoc ze strony wojska, przyszła za późno. Jak twierdził wojewoda pomorski Dariusz Drelich - bo nie była aż tak potrzebna. - Do zbierania gałęzi, do zamiatania liści nie będziemy wzywali wojska - powiedział 16 sierpnia.

Po tej słynnej wypowiedzi na głowę wojewody posypały się gromy, nie tylko ze strony opozycji. - Wojewoda powinien więcej robić, a mniej mówić - ocenił następnego dnia Mariusz Błaszczak, ówczesny minister spraw wewnętrznych.

- Przyjdzie czas na rozliczenie tego, czy ktoś nie popełnił błędów - dodawał wicepremier Jarosław Gowin 23 sierpnia.

PKW poprosiła premiera o dodatkowe pieniądze na wybory samorządowe

Państwowa Komisja Wyborcza wystosowała pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o dodatkowe środki na przeprowadzenie wyborów samorządowych - poinformowała we wtorek rzeczniczka PKW Anna Godzwon.

Tysiące gonią tysiące

Czas rozliczeń przyszedł. Pół roku po nawałnicy wojewoda nadal pełni swój urząd i razem z wicewojewodą może się pochwalić nagrodą za miniony rok. W sumie obaj dostali 28 tysięcy złotych brutto. Wojewoda nieco więcej (15 tysięcy), niż zastępca Mariusz Łuczyk (13 tysięcy). Dostawali nagrody co kwartał, bezpośrednio po wydarzeniach w Rytlu, w trzecim kwartale też.

- W kwartale trzecim 3 tysiące dla wojewody, 2,5 tysiąca dla wicewojewody brutto, zaś w kwartale czwartym wojewoda otrzymał 6 tysięcy, a wicewojewoda - 5 tysięcy brutto - wymienia Małgorzata Sworobowicz, rzecznik prasowy wojewoda pomorskiego.

Nagrody przyznała premier Beata Szydło, ale ich nie uzasadniła. Tak samo, jak i tych dla innych wojewodów. Najwięcej dostali wojewodowie śląski i mazowiecki razem z zastępcami. Nieco mniej kujawsko-pomorski.

Szef banku centralnego Łotwy wypuszczony z aresztu za kaucją. "Nie ustąpię z urzędu"

Podejrzewany o korupcję prezes banku centralnego Łotwy Ilmars Rimszeviczs oświadczył we wtorek, że nie ustąpi z urzędu. W związku z kierowanymi pod jego adresem oskarżeniami o wzięcie łapówki w wysokości 100 tysięcy euro premier Maris Kuczinskis...

"Nie chcemy, by była korupcja"

Za co te nagrody? Za co zwłaszcza dostał ją wojewoda Drelich? O to pytają mieszkańcy zniszczonego Rytla.

- Myślę, że takie pieniądze to przydałyby się mieszkańcom Rytla, a nie im, co sobie co chwila coś przydzielają - uważa Mirosław Majerowski, jeden z mieszkańców.

Parlamentarzyści - ci z opozycji - też nie kryją oburzenia. - To jest przykład człowieka, który po tamtych działaniach powinien zostać zwolniony, a zamiast tego jest - nagradzany - mówi Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - To jest po prostu kpina z Polaków, kpina z obywateli - dodaje Piotr Zgorzelski (PSL).

O nagrody "Fakty" spytały rzecznik rządu, którego wojewoda Drelich jest przedstawicielem w terenie, ale nie odpowiedziała. Może dlatego, że politycy PiS mają z tymi nagrodami problem, ale potrafią wytłumaczyć dodatkowe pieniądze dla urzędników.

- Trzeba jakoś tych ludzi motywować, skoro pensje nie mogą być wysokie, a nie chcemy, by była korupcja, to te nagrody to może jakaś rekompensata - tłumaczy Jan Żaryn, senator PiS.

To nie jest rekompensata - to nagroda. Nagradza się za dobrą pracę i sukcesy.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix