Fakty - oglądaj online

SKOK bez kasy

Wniosek o upadłość SKOK Wybrzeże. To już 11 kasa w ciągu trzech lat

Kolejny SKOK upada, tym razem chodzi o SKOK Wybrzeże. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła jego działalność i złożyła wniosek o upadłość. Kasa jest niewypłacalna - jej klienci muszą liczyć na pieniądze z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Bankructwa SKOK-ów kosztowały już miliardy.

Działający w Gdańsku SKOK Wybrzeże to kolejna kasa, w której nie ma już pieniędzy. Prawie 16 tysięcy jej członków, którzy w sumie zdeponowali około 130 milionów złotych, teraz na wypłatę swoich środków będą musiało poczekać.

Do sądu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości tej kasy. Jeszce kilka dni temu, klientów zapewniano, że żadnych problemów nie ma. Tymczasem, SKOK Wybrzeże kłopoty finansowe miał od dawna.

Niewypłacalność kasy z Kasy

Przez dwa lata, sytuację próbowała ratować, nadzorująca wszystkie SKOK-i, Kasa Krajowa. W końcu odmówiła dalszego wsparcia.

Żaden inny SKOK ani bank nie chciały przejąć tej kasy. Według Komisji Nadzoru Finansowego, nie było już żadnych szans, by uratować SKOK z Trójmiasta.

- Mówimy o głębokiej niewypłacalności SKOK Wybrzeże i sytuacji, gdzie została wyczerpana ścieżka możliwych przez Komisję działań - mówi Jacek Barszczewski z KNF.

To nie pierwszy taki przypadek

W ciągu ostatnich trzech lat, upadło już jedenaście SKOK-ów. Utracone pieniądze klientom musiał zwracać Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który składają się wszystkie banki i ich klienci.

- Środki gwarantowane we wszystkich kasach, w których BFG dokonuje wypłat, od 2014 roku, wyniosły 4 mld 200 mln złotych - informuje Tomasz Obal z BFG.

Udało się to dzięki temu, że kasy są teraz traktowane jak banki. Dlatego ich klienci mogą być spokojni o swoje oszczędności, do wysokości stu tysięcy euro. Także członkowie SKOK Wybrzeże wkrótce otrzymają pieniądze.

- Zgodnie z ustawą, która obowiązuje BFG, to jest siedem dni roboczych od dnia zawieszenia działalności - tłumaczy zarządca komisaryczny SKOK Wybrzeże Adam Stempniewski.

SKOK-i na kasę

Przez lata SKOK-i broniły się przed nadzorem KNF-u. Nie chciały być traktowane i kontrolowane jak banki. Opozycja chce, by w tej spawie powstała nawet komisja śledcza.

- Finansuje się z tego jakieś media prawicowe. Są tam niejasne sprawy. My dopłacamy, ludzie tracą, a ktoś ciągle doi ten system - mówi Marcin Święcicki (PO).

- Opozycja chce narracją tych okropnych SKOK-ów przykryć afery, które były przez 8 lat rządów PO-PSL - uważa Ryszard Czarnecki (PiS).

Aktualnie, działa 36 SKOK-ów. W pięciu z nich, KNF już powołała zarządców komisarycznych.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 18 grudnia

  Fakty z 18 grudnia

  Bonifikata do opłaty za zmianę użytkowania wieczystego we własność ma jednak w przypadku nieruchomości miasta Warszawy wynieść 98 procent - PO i Trzaskowski wycofali się z pomysłu, by obniżyć ją do 60 procent. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o SN, ale skrytykował sędziów za "anarchię". W programie powiemy tez o masowych protestach na Węgrzech, które z dnia na dzień przybierają na sile, o brazylijskim uzdrowicielu "Janie od Boga", znanym również w Polsce, który został aresztowany w związku z gwałtami, których miał dokonać oraz o niezwykłej akcji beskidzkiej grupy GOPR, której ratownicy musieli udać się na pomoc psu. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

  Tchórzewski ma czas do środy. Podwyżek cen prądu ma nie być

  Deklaracja zabrzmiała wiążąco i uspokajająco. - Nie będzie podwyżek cen prądu - mówił premier w sobotę. Tyle, że państwowe elektrownie dalej wnioskują o podwyższenie cen. Na podwyższenie cen nie zgadza się Urząd Regulacji Energetyki. Według naszych informacji minister Tchórzewski ma czas do środy na przedstawienie pomysłu, jak zablokować "podwyżki dla Kowalskiego". We wtorek minister spotkał się w tej sprawie nawet z prezydentem Dudą.

  czytaj więcej »
 • Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

  Determinacja Węgrów rośnie. Pojawiła się groźba strajku generalnego

  Rząd tego protestu nie przeczeka - jest coraz liczniejszy, a gniew Węgrów coraz większy. Są przeciwni zmianom w kodeksie pracy. Policja użyła gazu łzawiącego, aresztowała 50 osób, a z gmachu telewizji państwowej siłą wyrzucono opozycyjnych posłów, którzy w nim protestowali. Protestujący wciąż czekają na decyzję węgierskiego prezydenta i zapowiadają strajk generalny, jeśli w piątek podpisze on kontrowersyjną nowelizację kodeksu pracy.

  czytaj więcej »
 • Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

  Brazylijski uzdrowiciel miał zgwałcić setki kobiet, został zatrzymany

  Uzdrawiał, wspierał, dodawał wiary i otuchy - Brazylijczyk nazywany Janem od Boga został w końcu zatrzymany. Jest podejrzewany o zgwałcenie lub wykorzystanie seksualne ponad 300 kobiet. Mówią, że robił to pod pretekstem "przekazania uzdrawiających mocy". Hochsztapler to 76-letni João Teixeira de Faria. Od lat 70. pielgrzymowały do niego miliony ludzi. Wśród nich było także wielu Polaków, bo wyjazdy do niego organizowano także w naszym kraju.

  czytaj więcej »
 • Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

  Oni szli na nartach, a ich pies musiał się przedzierać przez zaspy. GOPR uratowało psa

  Gdyby nie szybka akcja GOPR-owców, pies mógłby nie przeżyć wycieczki w góry. Dwójka skiturowców poszła z psem na spacer - za długi i zbyt wyczerpujący dla niego. Pies osłabł, wyziębił się i nie był w stanie się ruszać. - Był dysonans między ludźmi, którzy szli na nartach skiturowych, a psem, który musiał przedzierać się przez zaspy - tłumaczy jeden z GOPR-owców.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 19 grudnia

  Prognoza pogody na środę 19 grudnia

  W środę pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Na Podlasiu, Mazurach i Mazowszu słaby śnieg do 1 cm. Ślisko. Temperatura maksymalna od -5 stopni Celsjusza na Podlasiu do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe 1015 hPa.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 17 grudnia

  Fakty z 17 grudnia

  Do północy prezydent Andrzej Duda musi zdecydować co dalej z siódmą nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. W programie powiemy także o 48. rocznicy Grudnia '70, o zarzutach w sprawie makabrycznej zbrodni pod Kluczborkiem a także o zapowiedzi odejścia z polityki Krystyny Pawłowicz. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

  Siódma nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

  Prezydentowi pozostało niewiele czasu na decyzję, czy podpisze ustawę o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda ma problem, bo niedawno sam napisał zupełnie inną ustawę o Sądzie Najwyższym, ale PiS zmieniło zdanie i chce, by prezydent zmienił teraz swoje.

  czytaj więcej »
tvnpix