Fakty - oglądaj online

Idzie Wiosna

Znane nazwiska na listach Wiosny. "Biedroń uruchamia dotychczas milczących"

Bujak, Płatek, Scheuring-Wielgus - to tylko niektóre nazwiska, które pojawią się na listach Wiosny w wyborach do europarlamentu. - Świeże, wiosenne, ożywcze dla polskiej polityki - tak o listach swojej partii mówi sam Robert Biedroń. Czy nowa partia ma szanse na dobry wynik w majowych wyborach?

"Dodajmy Europie skrzydeł". Wiosna Biedronia rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego

Wiosna - partia Roberta Biedronia - rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego i zbiórkę...

Robert Biedroń, wręczając przechodniom przed pałacem prezydenckim biało-czerwone kwiaty, zadbał by pierwszy dzień wiosny w Warszawie kojarzył się przede wszystkim z jego Wiosną.

Partia Roberta Biedronia była do niedawna kojarzona niemal wyłącznie z nim. Ale rozpoczęła właśnie prezentacje swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

- Świeże, wiosenne, ożywcze dla polskiej polityki - tak o listach swojej partii mówi sam Robert Biedroń.

Wieloletnia znajomość to argument, po który najczęściej sięgają ci, których pytamy dlaczego zdecydowali się wystartować z list Wiosny, a nie z największej opozycyjnej Koalicji Europejskiej.

Czas decyzji

 

- Należę do tych ludzi, którzy ze względu na przeszłość, ze względu na decyzje, które były podejmowane przez może nie 8 lat, ale przez 4 lata... Nie dałabym rady - tłumaczy Monika Płatek, prawniczka znana z działalności na rzecz praw kobiet.

Powalczy na miejscu numer 3 o głosy wyborców w Warszawie. - Robert Biedroń uruchamia dotychczas milczących i nieruchliwych raczej niż odbiera głosy innym - dodaje.

Sylwia Spurek, do niedawna zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw równego traktowania, o mandat powalczy w Poznaniu.

- Te wartości, które on (Robert Bierdoń - przyp. red.) reprezentuje w życiu publicznym i w życiu prywatnym są mi bardzo bliskie. On też dla mnie jest gwarantem, że te moje marzenia mogą być zrealizowane - wyjaśnia Sylwia Spurek.

Bujak: Wiosna budzi bardzo silne skojarzenia z pierwszą Solidarnością

Mam dość duopolu PO-PiS. Nie podoba mi się też sposób traktowania samego Jarosława Kaczyńskiego....

- My jesteśmy trochę do siebie podobni, zawsze idziemy pod prąd - mówi z kolei Joanna Scheuring-Wielgus.

Kluczowy wynik

Każdy wynik powyżej wyborczego progu to będzie dla Biedronia sukces. Brak mandatów przekreśla szansę w wyborach do Sejmu jesienią.

Mówiąc wprost - 26 maja dla Wiosny to dopiero pierwsza tura wyborów i walka o to, czy druga w ogóle się odbędzie.

- Robert dał mi czas do jutra. Do jutra muszę się więc zadeklarować i zdecydować - mówi Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu i była posłanka Ruchu Palikota, która na liście Wiosny ma być numerem jeden w okręgu kujawsko-pomorskim.

Zbigniew Bujak do polityki wraca po kilkunastu latach. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, działaczem Solidarności, a obecnie jest kandydatem do Parlamentu Europejskiego z Lublina.

- Chciałbym też oczywiście, żeby te wybory pokazały potencjał Wiosny, gdy chodzi o kolejne wybory do do Sejmu i Senatu - mówi Zbigniew Bujak.

Robert Biedroń przedstawił w czwartek też piątkę Wiosny dla osób LGBT. Punkt numer jeden to wprowadzenie związków partnerskich.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 19 maja

  Fakty z 19 maja

  Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

  Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

  Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

  Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

  Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 18 maja

  Fakty z 18 maja

  Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

  Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

  Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

  czytaj więcej »
 • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

  "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

  Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

  czytaj więcej »
tvnpix