Fakty - oglądaj online

Idzie Wiosna

Znane nazwiska na listach Wiosny. "Biedroń uruchamia dotychczas milczących"

Bujak, Płatek, Scheuring-Wielgus - to tylko niektóre nazwiska, które pojawią się na listach Wiosny w wyborach do europarlamentu. - Świeże, wiosenne, ożywcze dla polskiej polityki - tak o listach swojej partii mówi sam Robert Biedroń. Czy nowa partia ma szanse na dobry wynik w majowych wyborach?

"Dodajmy Europie skrzydeł". Wiosna Biedronia rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego

Wiosna - partia Roberta Biedronia - rozpoczyna kampanię do Parlamentu Europejskiego i zbiórkę...

Robert Biedroń, wręczając przechodniom przed pałacem prezydenckim biało-czerwone kwiaty, zadbał by pierwszy dzień wiosny w Warszawie kojarzył się przede wszystkim z jego Wiosną.

Partia Roberta Biedronia była do niedawna kojarzona niemal wyłącznie z nim. Ale rozpoczęła właśnie prezentacje swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

- Świeże, wiosenne, ożywcze dla polskiej polityki - tak o listach swojej partii mówi sam Robert Biedroń.

Wieloletnia znajomość to argument, po który najczęściej sięgają ci, których pytamy dlaczego zdecydowali się wystartować z list Wiosny, a nie z największej opozycyjnej Koalicji Europejskiej.

Czas decyzji

 

- Należę do tych ludzi, którzy ze względu na przeszłość, ze względu na decyzje, które były podejmowane przez może nie 8 lat, ale przez 4 lata... Nie dałabym rady - tłumaczy Monika Płatek, prawniczka znana z działalności na rzecz praw kobiet.

Powalczy na miejscu numer 3 o głosy wyborców w Warszawie. - Robert Biedroń uruchamia dotychczas milczących i nieruchliwych raczej niż odbiera głosy innym - dodaje.

Sylwia Spurek, do niedawna zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich do spraw równego traktowania, o mandat powalczy w Poznaniu.

- Te wartości, które on (Robert Bierdoń - przyp. red.) reprezentuje w życiu publicznym i w życiu prywatnym są mi bardzo bliskie. On też dla mnie jest gwarantem, że te moje marzenia mogą być zrealizowane - wyjaśnia Sylwia Spurek.

Bujak: Wiosna budzi bardzo silne skojarzenia z pierwszą Solidarnością

Mam dość duopolu PO-PiS. Nie podoba mi się też sposób traktowania samego Jarosława Kaczyńskiego....

- My jesteśmy trochę do siebie podobni, zawsze idziemy pod prąd - mówi z kolei Joanna Scheuring-Wielgus.

Kluczowy wynik

Każdy wynik powyżej wyborczego progu to będzie dla Biedronia sukces. Brak mandatów przekreśla szansę w wyborach do Sejmu jesienią.

Mówiąc wprost - 26 maja dla Wiosny to dopiero pierwsza tura wyborów i walka o to, czy druga w ogóle się odbędzie.

- Robert dał mi czas do jutra. Do jutra muszę się więc zadeklarować i zdecydować - mówi Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu i była posłanka Ruchu Palikota, która na liście Wiosny ma być numerem jeden w okręgu kujawsko-pomorskim.

Zbigniew Bujak do polityki wraca po kilkunastu latach. Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu, działaczem Solidarności, a obecnie jest kandydatem do Parlamentu Europejskiego z Lublina.

- Chciałbym też oczywiście, żeby te wybory pokazały potencjał Wiosny, gdy chodzi o kolejne wybory do do Sejmu i Senatu - mówi Zbigniew Bujak.

Robert Biedroń przedstawił w czwartek też piątkę Wiosny dla osób LGBT. Punkt numer jeden to wprowadzenie związków partnerskich.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

tvnpix