Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
  • Prognoza pogody na wtorek 18 stycznia
  • "Żądamy natychmiastowej dymisji ministra Niedzielskiego"
Na ratunek

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pokazała, jaki sprzęt trafi do ambulansów

30 stycznia 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W poniedziałek dowiedzieliśmy się, jaki sprzęt trafi do ratowników medycznych dzięki zbiórce jeszcze z zeszłego roku. Chodzi o urządzenia potrzebne wtedy, gdy nawet nie minuty, a sekundy mogą decydować o życiu lub śmierci.

Przygotowania do 30. Finału WOŚP. Licytacje już ruszyły

Do tej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała i wydała na wsparcie polskiej medycyny...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 131 aparatów do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Chodzi o to, żeby ratownicy medyczni - w kryzysowej sytuacji, kiedy trzeba na raz ratować więcej osób - mieli mechanicznego pomocnika, który uciśnięcia klatki piersiowej będzie mógł wykonywać za nich.

Do tego kupiono 143 aparaty USG typu FAST. - To wygląda dosłownie jak nasz domowy komputer, cała siła jest w głowicy (...), a więc ta głowica podłączona do ekranu daje nam taki szybki obrazek - tłumaczył Jerzy Owsiak, prezes fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aparat USG typu FAST bardzo chcieliby otrzymać do karetki ratownicy z Głubczyc w Opolskiem.

- Pozwala to na trafne rozpoznanie pacjentów urazowych: czy to rozpoznanie jakiegoś płynu w jamach otrzewnowych, czy to w USG brzucha, klatki piersiowej, czy w jamie opłucnowej, w worku osierdziowym - wymienia Krzysztof Kozibroda, koordynator Pogotowia Ratunkowego w Głubczycach

Czyli tuż po wypadku pacjent będzie mógł mieć zrobione specjalistyczne badanie. Ponad sto takich aparatów już jest w użyciu w karetkach pogotowia, dzięki Orkiestrze będzie ich dwa razy więcej.

Torby ratownicze i pediatryczne do karetek

WOŚP kupił też torby ratownicze i pediatryczne do karetek. W środku będzie sprzęt na przykład do intubacji dzieci w różnym wieku i o różnej wadze. Na ten sprzęt liczą między innymi ratownicy spod Radomia.

- Dwie godziny temu dostaliśmy informację, że będziemy obdarowani sprzętem dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Czapki z głów dla wszystkich, którzy się przyczynili do tego, że możemy ten sprzęt mieć, używać go. Ucieszyliśmy się bardzo - mówi Piotr Małek, ratownik medyczny z Samorządowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Białobrzegach.

Zakupy sprzętu do karetek zostały dokonane z pieniędzy zebranych jeszcze podczas zeszłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Kiedy kupujemy, nie kupujemy kota w worku, nie kupujemy od dziwnych handlarzy tego sprzętu. Kupujemy od firm, które są certyfikowane, które pracują w Polsce, firmy światowe i których urządzenia są używane na całym świecie - podkreślił Jerzy Owsiak.

W tym roku, już za niecałe dwa tygodnie, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w trzydziestym finale zagra dla dziecięcej okulistyki.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix