Większość Polaków odrzuciłaby reformę edukacji w referendum. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Referendum - tak, reforma - nie. Wyniki sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 są jednoznaczne. Polacy chcą możliwości wypowiedzenia się w sprawie likwidacji gimnazjów i zmian w edukacji. Premier - choć obiecywała obywateli słuchać - mówi teraz, że na referendum jest za późno. Reformy nie da się cofnąć.
W sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 zapytaliśmy o to jak ankietowani odpowiedzieliby na pytanie, które znalazło ZNP zaproponowało w referendum edukacyjnym: "Czy jest Pan(i) przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".
60 proc. respondentów odpowiedziało "Tak, jestem przeciw reformie edukacji wprowadzanej od 1 września", 37 procent ankietowanych odpowiedziało "Nie, nie jestem przeciw reformie edukacji wprowadzanej od 1 września".
W grudniu 2016 roku respondentów zapytano o poparcie dla projektu reformy edukacji. Na pytanie "Czy popiera Pan(i) tę reformę" 44 proc. badanych odpowiedziało "nie", z czego "zdecydowanie nie" odpowiedziało 30 proc. badanych, a "raczej nie" - 14 proc. Zdecydowanie za wprowadzeniem reformy było 31 proc. respondentów, a 17 proc. odpowiedziało "raczej tak". W sumie na "tak" było 48 proc. badanych.
Obywatele na "tak", premier na "nie"
Referendum ws. wstrzymania reformy edukacji to jedna z niewielu akcji, która tak mocno zjednoczyła sejmową opozycję.
Prawie milion zebranych podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji nie zmobilizowało jednak premier do jego przeprowadzenia. - Gdyby ten wniosek został złożony przed przyjęciem przez Sejm i podpisaniem ustaw przez pana prezydenta i wdrożeniem reformy, to to referendum miałoby sens - mówiła premier Beata Szydło.
Ta reakcja premier praktycznie przesądza o tym, że PiS nie zgodzi się na ogólnopolskie, edukacyjne referendum.
Ale w sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 zapytaliśmy, czy Polacy chcieliby się wypowiedzieć na temat planowanej reformy edukacji. Większość, bo aż 55 proc. pytanych twierdzi, że referendum powinno być przeprowadzone. 36 proc. uważa natomiast, że jest ono niepotrzebne.
"Psi obowiązek"
Skoro ten naród, ten suweren, który jest decydentem w tak ważnych sprawach żąda tego referendum, to wydaje się, że rzeczą oczywistą powinno być przeprowadzenie go w możliwe najszybszym czasie - mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
Zarówno Związek nauczycielstwa Polskiego jak i politycy opozycji, rodzice podkreślają, że pod wnioskiem o referendum podpisało się prawie milion obywateli i te glosy nie powinny być lekceważone.
Kukiz'15 apeluje do prezydenta, by to on zarządził referendum. - Jak się zebrało milion podpisów, to każda władza - platformerska, pisowska, kukizowa - ma psi obowiązek uwzględnić ten głos obywateli - argumentuje lider partii.
"PiS oszukał Polaków"
Przy tej okazji opozycja bardzo chętnie przypomina zapewnienia PiS z kampanii wyborczej. Wtedy PiS, z premier na czele, zapewniało, że w przeciwieństwie do poprzedników "będzie w referendach pytać o opinie".
- Ponad 900 tys podpisów zignorowane jedną wypowiedzią. To świadczy o tym jak PiS oszukał Polaków, jak nie wsłuchuje się w ich oczekiwania - mówi lider .Nowoczesnej Ryszard Petru.
Jednak przedstawiciele PiS z reformy nie chcą się wycofać. Zdaniem Jana Marii Jackowskiego "jak będzie już ta reforma wprowadzona, to jestem przekonany, że nastroje będą inne".
10 maja przeciwko reformie protestować będzie cześć rodziców, nie wyślą dzieci do szkół.
Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 24-25 kwietnia 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Wielkość próby badania wynosiła 1001 osób.
Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (0)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 7 lutego
Ponad sześć tysięcy osób zginęło w trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. W programie powiemy również o głosowaniu nad ustawą sądową po jej powrocie z Senatu, a także o protestach pielęgniarek. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Nie wszędzie jeszcze dotarli ratownicy
Ponad 6000 ofiar, ponad kilkanaście tysięcy rannych - tak na tę chwilę wygląda bilans po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Zdaniem ekspertów nawet 7 dni jest w stanie przetrwać pod gruzami. W akcji ratunkowej biorą udział strażacy i zwykli mieszkańcy, ale nie wszędzie pomoc jeszcze dotarła.
czytaj więcej »Trzęsienie ziemi. Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy
Prezydent Turcji ogłosił trzymiesięczny stan wyjątkowy w 10 najbardziej zniszczonych regionach kraju. Na miejsce przylatują ratownicy z całego świata - także z Polski. Każdy może pomóc ofiarom - potrzebne są pieniądze na wsparcie humanitarne.
czytaj więcej »Afera "Willa plus". Przemysław Czarnek bronił swoich decyzji z mównicy sejmowej
Nie da się zakrzyczeć afery "Willa plus" nawet z mównicy sejmowej, a to próbuje robić minister Przemysław Czarnek - przy głośnym aplauzie partyjnych koleżanek i kolegów. Oklaskiwali go, gdy w ostrych i niewybrednych słowach atakował opozycję i dziennikarzy, którzy o aferze piszą.
czytaj więcej »Co z ustawą o Sądzie Najwyższym? Solidarna Polska ma zagłosować przeciwko poprawkom Senatu
Głosowali przeciwko ustawie koalicjanta - w środę zagłosują przeciwko opozycyjnym poprawkom do tej ustawy. Trudno znaleźć logikę w Solidarnej Polsce w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Na biurko prezydenta trafi ustawa w wersji PiS. Otwarta jest sprawa jego podpisu i akceptacji Brukseli.
czytaj więcej »PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia
PSL i Polska 2050 stworzą wspólną listę spraw do załatwienia po odsunięciu PiS-u od władzy - spraw najważniejszych dla Polaków. Nie szukajmy wroga na opozycji - podkreślają liderzy wszystkich partii demokratycznych.
czytaj więcej »Wołodymyr Zełenski jednak nie odwiedzi Brukseli? Trudna sytuacja na froncie
Pod znakiem zapytania stoi planowana na czwartek wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli. Teraz nawet krótki wyjazd z kraju w trudnej sytuacji na froncie byłby ryzykowny. Rosjanie dostali rozkaz, by zdobyć obwód doniecki do końca marca.
czytaj więcej »Polscy żołnierze ćwiczą obsługę systemów Patriot
Na warszawskim lotnisku rozpoczęły się szkolenia żołnierzy z jednostki, która jako pierwsza w Polsce dostała systemy Patriot.
czytaj więcej »PKP Intercity wycofuje się z podwyżek cen biletów
1 marca bilety PKP wrócą do poziomu sprzed kilkunastoprocentowej podwyżki, którą przewoźnik bez uprzedzenia wprowadził 11 stycznia. Podwyżka była przed feriami, obniżka będzie po feriach.
czytaj więcej »Pielęgniarki walczą o należne im podwyżki. "Po co żeśmy się uczyły?"
Zaczęło się od protestu w szpitalu w Tarnowie, dziś podobne są w kilkudziesięciu innych. Pielęgniarki walczą o należne im - zgodnie z ustawą - podwyżki. Dyrektorzy szpitali wymyślają sposoby, jak pielęgniarkom nie płacić, a pielęgniarki zastanawiają się, po co mają podnosić swoje kwalifikacje.
czytaj więcej »Co z ustawą wiatrakową? Posłowie nie mogą się dogadać co do odległości od zabudowań
Te 200 metrów robi fundamentalną różnicę. Sejm pracuje nad ustawą wiatrakową, a kluczowy jest zapis o minimalnej odległości wiatraków od budynków mieszkalnych. Było 500 metrów, po poprawce Suskiego jest 700 metrów, a Solidarna Polska chce 1000 metrów. Każda tego typu zmiana diametralnie zmniejsza rozmiar obszaru, na którym można budować wiatraki.
czytaj więcej »Fakty z 6 lutego
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski. W programie także o sprawie przekazania zamku w Wojnowicach, której politycy PiS starają się używać do obrony ministra Przemysława Czarnka oraz o możliwych zmianach w ukraińskim rządzie. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.
czytaj więcej »Rośnie tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii
W Turcji i Syrii w poniedziałek nad ranem zatrzęsła się ziemia. Koło południa były kolejne wstrząsy. Bilans ofiar bardzo szybko rośnie - to już ponad 2400 osób. Akcja ratunkowa to walka z czasem o życie, bo w ruinach wciąż są ludzie, a na zewnątrz silny mróz. W drodze do pomocy są strażacy z Polski.
czytaj więcej »Opinie negatywne, dotacje przyznane. Tak minister wsparł fundacje z Lubelszczyzny
Dziewięć fundacji z Lubelszczyzny, mimo negatywnych opinii ekspertów, dostało dotacje od ministra Przemysława Czarnka. Jeśli wierzyć wicemarszałkowi Sejmu i szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, to prezes Jarosław Kaczyński zna sprawę "willi plus", a partia będzie szefa Ministerstwa Edukacji i Nauki bronić, gdy pojawi się wniosek opozycji o odwołanie.
czytaj więcej »Przekazanie zamku w Wojnowicach a "willa plus". Na czym polega różnica?
Rządowe media i politycy PiS próbują bronić działań ministra Przemysława Czarnka określanych jako program "willa plus" powołując się na przykład przekazania zamku w Wojnowicach fundacji Kolegium Europy Wschodniej. To nietrafiony przykład, bo - jak przypominają politycy opozycji - obiekt jest nie do sprywatyzowania, nie do sprzedania, a nawet nie do oddania jakiemukolwiek innemu podmiotowi w czasowe użytkowanie.
czytaj więcej »