Wiceminister i jego hotel. Dziennikarska prowokacja w hotelu Andrzeja Gut-Mostowego

04.12.2020 | Wiceminister i jego hotel. Dziennikarska prowokacja w hotelu Andrzeja Gut-Mostowego
04.12.2020 | Wiceminister i jego hotel. Dziennikarska prowokacja w hotelu Andrzeja Gut-Mostowego
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.12.2020 | Wiceminister i jego hotel. Dziennikarska prowokacja w hotelu Andrzeja Gut-MostowegoArleta Zalewska | Fakty TVN

Czy wiceminister rozwoju, zajmujący się m.in. turystyką, powinien mieć turystyczny biznes? Czy to nie jest przypadkiem konflikt interesów, który dał o sobie znać dzięki prowokacji dziennikarskiej? Sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzej Gut-Mostowy posiada Hotel Sabała w Zakopanem. Dziennikarze RMF FM mieli usłyszeć na recepcji, że z rodziną mogą przyjechać w ramach wyjazdu służbowego.

Wszystko zaczęło się od dziennikarskiej prowokacji i próby wynajęcia przez dziennikarzy radia RMF FM pokoju w hotelu wiceministra. Mieli usłyszeć w słuchawce w czasie rozmowy z recepcją ciche przyzwolenie na wyjazd służbowy z rodziną.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział na antenie RMF FM, że nie wierzy, żeby Andrzej Gut-Mostowy złamał prawo. Z kolei sam wiceminister wytłumaczył, że po pierwsze nie ma już wpływu na bieżące funkcjonowanie hotelu, po drugie, że wprowadzanie w błąd gości w sprawie ograniczeń uważa za niedopuszczalne, i po trzecie, że zleci kontrolę w tej sprawie i w razie stwierdzenia nieprawidłowości wyciągnięte zostaną konsekwencje.

- Taką dostaliśmy pomoc od naszego prawnika, który powiedział, że osoba w podróży służbowej bierze odpowiedzialność za osoby towarzyszące - wyjaśniła natomiast Bożena Gut-Mostowy, żona wiceministra i współwłaścicielka hotelu. Dodała, że goście z dziećmi nie są przyjmowani do hotelu.

"Ewidentny konflikt interesów"

Opozycja domaga się wyjaśnień, bo wiceminister odpowiedzialny w rządzie za branżę turystyczną jednocześnie ma w tej branży swoje udziały.

- Jest ewidentny konflikt interesów - oceniła posłanka PO Agnieszka Pomaska. - Za rządów PO-PSL konflikt interesów był zawsze jednoznacznie piętnowany, kończyło się z reguły dymisją - dodała.

Dziennikarze chcieli też zarezerwować pokój w "Poncyljuszówce", domu w Szczyrku należącym do Pawła Poncyljusza, posła Koalicji Obywatelskiej. Trwa tam remont. - Jeśli się zmienią przepisy, zmienią regulacje, to, oczywiście, będziemy otwarci. Na dzień dzisiejszy w ogóle nie ma takiej możliwości, żeby do połowy stycznia przyjąć kogokolwiek - skomentował Paweł Poncyljusz. Dodał, że trudno jest zweryfikować, czy osoba rezerwująca pokój przyjeżdża w celach służbowych czy turystycznych.

Właściciele górskich pensjonatów nie zachęcają do rodzinnych wyjazdów służbowych - chodzi wyłącznie o to, że ich możliwości weryfikacji są bardzo ograniczone. Mogą wymagać od gości podpisania oświadczenia, że są na wyjeździe służbowym. Nie chcą oceniać, czy pracodawca pozwolił im podróżować z rodziną.

Obecne zakazy obowiązują do 27 grudnia.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS