Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej

Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej
Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej Podlaskiej
Fakty TVN
Warto się szczepić, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak mieszkańcy Białej PodlaskiejFakty TVN

W skali kraju liczba nowych zakażeń nie przeraża - ale to żaden argument, by się nie szczepić. W Białej Podlaskiej kolejne oddziały są zamieniane na covidowe. Pacjenci czekają na pomoc w kolejce, a oddziały intensywnej terapii są pełne. Bo zaszczepionych jest tam wyjątkowo mało, a lekceważących obostrzenia zbyt wielu.

Do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej karetki przyjeżdżają jedna za drugą, przywożąc kolejnych pacjentów chorych na COVID-19. Leży tam już 100 zakażonych koronawirusem. Dyrektor szpitala właśnie zamienia kolejny zwykły oddział na oddział covidowy. - Mam nadzieję, że stworzymy około 20 kolejnych łóżek. Tak, aby na kilka, dwa-trzy dni nam to wystarczyło, bo tych pacjentów przyrasta w ogromnym tempie - mówi Adam Chodziński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Przyrasta liczba zakażonych w całym powiecie bialskim. - W porównaniu średniej siedmiodniowej na sto tysięcy mieszkańców, czy w odniesieniu do populacji, właśnie Biała Podlaska jest tym powiatem, który sobie najgorzej radzi. Jest w czołówce w całej Polsce, jak i w województwie lubelskim - wyjaśnia Michał Rogalski, twórca bazy danych COVID-19 w Polsce.

Dlaczego akurat tam jest tak źle? Odpowiedź mieszkańców jest jednoznaczna - wielu ich sąsiadów lekceważy obostrzenia epidemiczne. Pan Tomasz Wojtal zamontował w swojej taksówce szybę ochronną i wozi pasażerów tylko z tyłu - nie wszyscy klienci to potrafią uszanować.

W miejscowej galerii handlowej większość osób nie nosi masek. W powiecie bialskim tylko co trzeci mieszkaniec jest w pełni zaszczepiony. To jeden z najgorszych wyników w kraju.

Brak szczepień

We wtorek w całej Polsce ministerstwo odnotowało ponad 2118 nowych zakażeń koronawirusem i 49 zgonów z powodu COVID-19.

Zakażenia jednak nie rozkładają się równomiernie - w województwach lubelskim i podlaskim jest trzy razy gorzej niż w reszcie kraju. - Jeżeli gdzieś trzeba zapobiegać epidemii, jeżeli gdzieś trzeba ją tłumić, to zdecydowanie w województwach lubelskim i podlaskim, a szczególnie właśnie w powiecie Biała Podlaska, gdzie sytuacja jest obecnie najgorsza - uważa Michał Rogalski.

Samorząd, sanepid i dyrektor szpitala dwoją się i troją, żeby przekonać ludzi do masek i szczepień. Szpital przypomina w tej chwili tykającą bombę. W placówce, w której lawinowo rośnie liczba chorych na COVID-19, jedna czwarta personelu nie chce się zaszczepić.

- Zachęcamy pacjentów i personel do szczepień różnymi metodami, poprzez rozmowy, poprzez środki masowego przekazu - zapewnia Adam Chodziński, ale rezultaty tych zachęt są niewielkie.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS