"Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list

11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list
11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania list
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.03.2019 | "Cofanie" w Koalicji Europejskiej, "brudna walka przedwyborcza" w PiS. Kulisy układania listArleta Zalewska | Fakty TVN

Okręgów jest tylko trzynaście, liczba miejsc do europarlamentu ograniczona, a chętnych - wielu. Robi się nerwowo w szeregach Koalicji Europejskiej i Zjednoczonej Prawicy. Czy wystartuje Miller, gdzie sprawdzi się Jaki, a gdzie Kopacz? Pytań i nazwisk jest dużo więcej.

- Jeszcze będziemy rozmawiać w tym tygodniu - mówi Ewa Kopacz. Grzegorz Schetyna - jako lider Koalicji Europejskiej - zadbał o to, by wyborców w sprawie nazwisk na listach w niepewności i napięciu utrzymać niemal do samego końca.

- Nie mam żadnej propozycji. Jeśli ją otrzymam, to ją rozważę - mówi były premier Leszek Miller.

Leszek Miller - obok premierów Belki, Buzka, Cimoszewicza i Ewy Kopacz - ma być jednym z 5 byłych premierów, którego nazwisko zasili listy Koalicji Europejskiej w wyścigu o miejsce w Parlamencie Europejskim.

- Padły dwie propozycje: dwójka w Warszawie lub jedynka w Poznaniu. I tę decyzję będziemy oczywiście w jakiś sposób rozważać - precyzuje Ewa Kopacz.

Kwestia ustąpienia

I gdy tak zwane jedynki i dwójki PiS-u w swoich regionach kolejny tydzień organizują już wyborcze spotkania, kandydaci koalicji wciąż czekają na decyzje liderów.

- Mamy koalicję, która jest szeroka, będzie wielu kandydatów. I chodzi o to, żeby wszyscy byli zadowoleni - przekonuje Michał Kamiński.

- Mam wrażenie, że to jest problem nie tyle koalicji, co wewnątrz samej Platformy. Jak ma te swoje główne siły rozłożyć - mówi Jarosław Kalinowski z PSL.

- Właśnie Platforma musi dać przykład, że umie się cofnąć - przyznaje Ewa Kopacz.

Była premier na liście w Warszawie musiała ustąpić miejsca numer jeden Włodzimierzowi Cimoszewiczowi.

- Dla osoby, która nie uczestniczyła w takim targu to jest szok, bo ja nie jestem przedmiotem, ja nie chcę być przesuwana - mówi Joanna Scheuring-Wielgus, która ogłosiła, że z list Koalicji Europejskiej nie wystartuje. Choć rozmowy - jak mówi - trwały od kilku tygodni.

- Nie zmienię swojego spojrzenia na świat i zawsze działam zgodnie z moimi wartościami. I jeżeli komuś to przeszkadza, to nie mogę być w gronie takich osób - dodaje.

Walka w PiS

Walka o bilet do Brukseli w PiS-ie toczy się, ale na na dalszych miejscach. Do ostrej rywalizacji doszło w okręgu małopolsko-świętokrzyskim, gdzie miejsce nr 4 ma stracić obecna europoseł Beata Gosiewska na rzecz posła Dominika Tarczyńskiego.

- Decyzje są podejmowane najpierw na szczeblu okręgowym - odpowiada Ryszard Czarnecki pytany o sprawę.

Sama europoseł takie informacje nazywa - "brudną, anonimową walką przedwyborczą", a konkurenta z własnej listy podsumowuje tak: "jest mi przykro, bo z tych doniesień wynika, że miałby mnie zastąpić polityczny globtroter, kolega Romana Giertycha, człowiek, który jeszcze w 2014 r. balował z Małgorzatą Tusk. Człowiek znany nie z merytorycznej pracy, ale ze skandali i obrażania innych".

- Wszystko w rękach prezesa i prezydium - tak sprawę komentuje Zbigniew Kuźmiuk z PiS, gdyż decyzję w tej sprawie mogą jeszcze zmienić władze partii.

W kolejce do miejsca gwarantującego wyjazd do Brukseli wciąż czeka wiceminister Patryk Jaki i minister Elżbieta Rafalska, choć oboje podkreślają, że "listy jeszcze nie zostały opublikowane".

Pytana na konferencji prasowej minister Rafalska nie zaprzeczyła, że chce zamienić miejsce w rządzie na to w Parlamencie Europejskim.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS