Fakty - oglądaj online

Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80

Lech Wałęsa z Komitetem Obrony Demokracji, premier Mateusz Morawiecki z "Solidarnością". Obchody rocznicy strajków na Wybrzeżu znów w atmosferze podziałów. Były protesty, okrzyki, akcja pod hasłem "Nie wygumkujecie ich". Premier za to kreślił wielkie plany odbudowy Stoczni.

W rocznicy Sierpnia'80 ważne są symbole. Jak historyczna brama Stoczni Gdańskiej, gdzie wszystko się zaczęło. I tradycyjne już oddzielne świętowanie rocznicy zwycięskiego strajku.

Lider tamtego strajku - Lech Wałęsa - świętował w piątek rano razem z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Solidarność" świętowała po południu z premierem i prezydentem. W tym samym miejscu - przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

- Zawsze jest miejsce dla Lecha Wałęsy. Jak byłem przewodniczącym komisji krajowej, to zawsze czekałem, aż Lech Wałęsa przyjdzie na te uroczystości - wspomina przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Bez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziału

Obchody w cieniu podziału. Mija 38. rocznica Porozumień Sierpniowych. To one dały początek Solidarności. Dziś jej dawny przywódca Lech Wałęsa świętuje z KOD-em i opozycją. A obecna Solidarność - z premierem i prezydentem.

Kwestia agentury

Ale przywódca strajku sprzed 38 lat i pierwszy przywódca "Solidarności" dołączy do oficjalnego świętowania tylko na swoich warunkach. - Zanim mnie nie przeproszą sprawcy "agentury" mojej, to nie mamy o czym mówić - mówi Wałęsa.

Na to Lech Wałęsa raczej nie ma co liczyć, bo dla wielu jego dawnych współpracowników z sierpniowego strajku byłoby to zakłamywaniem historii.

- Jeżeli mamy wymazać przeszłość agenturalną Lecha Wałęsy, to również jego przeszłość tą pozytywną - twierdzi Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności".

Spór przeniósł się na historyczną bramę stoczni, gdzie w piątek rano działacze KOD-u zawiesili wizerunki znanych postaci Sierpnia z sugestią, że ci związani z opozycją mieliby zostać dziś z historii wygumkowani. Po południu działacze "Solidarności" usunęli portrety. Wszystkie.

Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na...

Wciąż aktualne postulaty

- Najczęściej myślę o "Solidarności" jako o pewnym bohaterze zbiorowym - mówił na uroczystościach premier. Mateusz Morawiecki najpierw uczestniczył w prezentacji projektu Stocznia 4.0, czyli przyszłości kolebki "Solidarności" po jej przejęciu przez Skarb Państwa.

W sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisywano Porozumienia Sierpniowe, Morawiecki stwierdził, że rząd PiS-u jest pierwszym, który prowadzi prawdziwy dialog społeczny i "Solidarność" traktuje jak partnera.

Ale lider związku wykorzystał ten moment, by przypomnieć, że 21 postulatów Sierpnia z historycznej tablicy wciąż jest aktualnych, bo niektóre wciąż czekają na spełnienie.

- Postulat 21: wolne soboty. A my walczymy o wolne niedziele i to nie dla wszystkich - tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

"Dyskutujmy, jak ma wyglądać Polska". Wałęsa, Schetyna i Lubnauer na wspólnej konferencji

Temu pokoleniu dano zwycięstwo, ale też żąda się od niego nowych rozwiązań - mówił Lech Wałęsa podczas obchodów 38. rocznicy podpisania porozumień z 1980 roku. Zastrzegł, że "budowanie w tych warunkach nowej rzeczywistości jest bardzo trudne". Na...

Wiatr historii

Strajk w Stoczni Gdańskiej przyniósł przede wszystkim powstanie "Solidarności". Tam zaczęła się droga do wolności - nie tylko Polski, ale wszystkich krajów komunistycznych.

Nawet jeśli prości robotnicy tego wówczas nie wiedzieli, to jak twierdzi strajkujący wtedy Antoni Załęski, mieli poczucie, że tworzą historię. - Radość, radość. Jeszcze dzisiaj patrzę, żeby na tej bramie na przykład podjechał na wózku Lech Wałęsa. To byłoby fajnie. Myślę, że to tak będzie jeszcze - mówi.

W piątek tłum pod Stocznią był mniejszy niż wtedy, a emocje inne. Działacze KOD zakłócali składanie kwiatów przez związkowców i rządzących, a później przeszli w marszu do centrum Gdańska.

W tym samym czasie w Bazylice Świętej Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą. To był jedyny moment, gdy Lech Wałęsa pojawił się obok swoich politycznych przeciwników.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zdzichu123

Wałęsa zachował się super oszołomów się nie słucha !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marynarz47

   To w końcu te promy i okręty podwodne, nawodne i elektryczne bedą budowane w Szczecinie, Gdańsku, czy Radomiu. Bo tyle tych stoczni, że nie mogę się doliczyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Robin81

     Nie jestem słowem

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       andrzejf13
       andrzejf13

       niech pan przypomni sobie , jak dzisiejsi "sojusznicy " zwalczali pana !!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 12 listopada

          Fakty z 12 listopada

          Marszałkiem Sejmu została wybrana posłanka PiS Elżbieta Witek, a marszałkiem Senatu - senator KO Tomasz Grodzki. Opozycja triumfuje w izbie wyższej. W programie powiemy także o rozwoju sytuacji wokół Teatru Bagatela, gdzie aktorki miały być molestowane przez dyrektora. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

          Pierwsze posiedzenie Sejmu i pojednawcze słowa Andrzeja Dudy

          Elżbieta Witek została wybrana na marszałka Sejmu głosami nie tylko posłów PiS, ale także PSL. Innych kandydatów nie było. Pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji rozpoczęło się od przemówienia marszałka seniora Antoniego Macierewicza i orędzia prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent mówił pojednawczo. Były minister obrony z kolei - o wszechobecnych agentach, groźnym gender i Polsce dla wybranych.

          czytaj więcej »
         • Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

          Wielkie pożary buszu w Australii zagrażają Sydney

          Australia płonie. Ogień szalejący w południowo-wschodniej części kraju wymyka się spod kontroli, dotarł już do przedmieść Sydney. Straż pożarna mówi, że zbliża się kolejny front gorącego powietrza. W kłębach dymu znika jeden z najbardziej niezwykłych lasów na świecie.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na środę 13 listopada

          Prognoza pogody na środę 13 listopada

          W środę pochmurno i opady deszczu do 5-15 mm, w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu do 5-15 cm. Na Pomorzu Zachodnim pochmurno, ale na ogół bez opadów. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu na ogół pogodnie. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej i 11 stopni Celsjusza w centrum kraju do 16 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni i zachodni, tylko na wschodzie kraju południowo-wschodni, słaby i umiarkowany. Na południu kraju wiatr okresami dość silny, w porywach osiągający prędkość do 60 km/h, w górach silny wiatr (80-110 km/h).

          czytaj więcej »
         • Fakty z 11 listopada

          Fakty z 11 listopada

          W niedzielę Polacy świętowali 101. rocznicę odzyskania niepodległości. W wielu miastach z tej okazji odbyły się uroczystości. W programie także o przygotowaniach do uroczystego rozpoczęcia posiedzenia nowo wybranego parlamentu, o wynikach wyborów parlamentarnych w Hiszpanii, o zatrzymaniu rosyjskiego historyka, a także zmniejszającej się liczbie wykonywanych przeszczepów. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         tvnpix