Fakty - oglądaj online

Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80

Lech Wałęsa z Komitetem Obrony Demokracji, premier Mateusz Morawiecki z "Solidarnością". Obchody rocznicy strajków na Wybrzeżu znów w atmosferze podziałów. Były protesty, okrzyki, akcja pod hasłem "Nie wygumkujecie ich". Premier za to kreślił wielkie plany odbudowy Stoczni.

W rocznicy Sierpnia'80 ważne są symbole. Jak historyczna brama Stoczni Gdańskiej, gdzie wszystko się zaczęło. I tradycyjne już oddzielne świętowanie rocznicy zwycięskiego strajku.

Lider tamtego strajku - Lech Wałęsa - świętował w piątek rano razem z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Solidarność" świętowała po południu z premierem i prezydentem. W tym samym miejscu - przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

- Zawsze jest miejsce dla Lecha Wałęsy. Jak byłem przewodniczącym komisji krajowej, to zawsze czekałem, aż Lech Wałęsa przyjdzie na te uroczystości - wspomina przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Bez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziału

Obchody w cieniu podziału. Mija 38. rocznica Porozumień Sierpniowych. To one dały początek Solidarności. Dziś jej dawny przywódca Lech Wałęsa świętuje z KOD-em i opozycją. A obecna Solidarność - z premierem i prezydentem.

Kwestia agentury

Ale przywódca strajku sprzed 38 lat i pierwszy przywódca "Solidarności" dołączy do oficjalnego świętowania tylko na swoich warunkach. - Zanim mnie nie przeproszą sprawcy "agentury" mojej, to nie mamy o czym mówić - mówi Wałęsa.

Na to Lech Wałęsa raczej nie ma co liczyć, bo dla wielu jego dawnych współpracowników z sierpniowego strajku byłoby to zakłamywaniem historii.

- Jeżeli mamy wymazać przeszłość agenturalną Lecha Wałęsy, to również jego przeszłość tą pozytywną - twierdzi Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności".

Spór przeniósł się na historyczną bramę stoczni, gdzie w piątek rano działacze KOD-u zawiesili wizerunki znanych postaci Sierpnia z sugestią, że ci związani z opozycją mieliby zostać dziś z historii wygumkowani. Po południu działacze "Solidarności" usunęli portrety. Wszystkie.

Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na...

Wciąż aktualne postulaty

- Najczęściej myślę o "Solidarności" jako o pewnym bohaterze zbiorowym - mówił na uroczystościach premier. Mateusz Morawiecki najpierw uczestniczył w prezentacji projektu Stocznia 4.0, czyli przyszłości kolebki "Solidarności" po jej przejęciu przez Skarb Państwa.

W sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisywano Porozumienia Sierpniowe, Morawiecki stwierdził, że rząd PiS-u jest pierwszym, który prowadzi prawdziwy dialog społeczny i "Solidarność" traktuje jak partnera.

Ale lider związku wykorzystał ten moment, by przypomnieć, że 21 postulatów Sierpnia z historycznej tablicy wciąż jest aktualnych, bo niektóre wciąż czekają na spełnienie.

- Postulat 21: wolne soboty. A my walczymy o wolne niedziele i to nie dla wszystkich - tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

"Dyskutujmy, jak ma wyglądać Polska". Wałęsa, Schetyna i Lubnauer na wspólnej konferencji

Temu pokoleniu dano zwycięstwo, ale też żąda się od niego nowych rozwiązań - mówił Lech Wałęsa podczas obchodów 38. rocznicy podpisania porozumień z 1980 roku. Zastrzegł, że "budowanie w tych warunkach nowej rzeczywistości jest bardzo trudne". Na...

Wiatr historii

Strajk w Stoczni Gdańskiej przyniósł przede wszystkim powstanie "Solidarności". Tam zaczęła się droga do wolności - nie tylko Polski, ale wszystkich krajów komunistycznych.

Nawet jeśli prości robotnicy tego wówczas nie wiedzieli, to jak twierdzi strajkujący wtedy Antoni Załęski, mieli poczucie, że tworzą historię. - Radość, radość. Jeszcze dzisiaj patrzę, żeby na tej bramie na przykład podjechał na wózku Lech Wałęsa. To byłoby fajnie. Myślę, że to tak będzie jeszcze - mówi.

W piątek tłum pod Stocznią był mniejszy niż wtedy, a emocje inne. Działacze KOD zakłócali składanie kwiatów przez związkowców i rządzących, a później przeszli w marszu do centrum Gdańska.

W tym samym czasie w Bazylice Świętej Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą. To był jedyny moment, gdy Lech Wałęsa pojawił się obok swoich politycznych przeciwników.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zdzichu123

Wałęsa zachował się super oszołomów się nie słucha !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marynarz47

   To w końcu te promy i okręty podwodne, nawodne i elektryczne bedą budowane w Szczecinie, Gdańsku, czy Radomiu. Bo tyle tych stoczni, że nie mogę się doliczyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Robin81

     Nie jestem słowem

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       andrzejf13
       andrzejf13

       niech pan przypomni sobie , jak dzisiejsi "sojusznicy " zwalczali pana !!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 19 maja

          Fakty z 19 maja

          Kampania europejska wchodzi w decydującą fazę. Już 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska zapewnia, że powoła niezależną komisję do spraw zbadania pedofilii w Kościele. Premier Mateusz Morawiecki obiecuje pieniądze dla osób niepełnosprawnych, a Jarosław Kaczyński twierdzi, że tylko PiS jest gwarancją, iż w Polsce nie będzie szariatu i seksualizacji dzieci. W programie powiemy także o dymisji szefa populistycznej prawicy w Austrii, oraz o kolejnej edycji Nocy Muzeów. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

          Czas decyzji. Kukiz i Biedroń apelują do wyborców

          Gdy Koalicja Europejska i Zjednoczona Prawica ubiegają się o pierwsze miejsce na wyborczym podium, Robert Biedroń i Paweł Kukiz wzywają do poparcia trzeciej siły i obaj mają aspiracje, by nią być. Wzywają, by im zaufać. Mówią, że mają nowe pomysły i jeszcze nie rządzili.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

          Prognoza pogody na poniedziałek 20 maja

          Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, okresami wystąpią opady deszczu. Temperatura wyniesie od 21 stopni Celsjusza na Górnym Śląsku do 25 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim. Wiatr wschodni i południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 18 maja

          Fakty z 18 maja

          Na 8 dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Donald Tusk wystąpił na warszawskim marszu "Polska w Europie". Wezwał do głosowania na tych, którzy są gwarantami naszej obecności w Unii i nie są euroentuzjastami od dwóch tygodni. W programie także o słowach prezesa PiS na temat komisji, która miałaby zająć się sprawą pedofilii, o ataku nożem na policjanta w Busku-Zdroju, a także przegląd najbarwniejszych spotów wyborczych. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

          Premier: Zmienimy rozporządzenie, wakacje zaczną się wcześniej

          Premier Mateusz Morawiecki obiecuje wcześniejsze zakończenie roku szkolnego. Na jednym ze spotkań wyborczych zapowiedział zmianę rozporządzenia. Pożegnanie z nauką ma się odbyć w środę 19 czerwca, w przeddzień wolnego od zajęć święta Bożego Ciała. Wcześniej rząd wyznaczył zakończenie roku na poświąteczny piątek.

          czytaj więcej »
         • "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

          "To niesamowite miejsce". 75. rocznica bitwy o Monte Cassino

          Mija 75. rocznica bitwy o Monte Cassino, jednej z najbardziej zaciętych bitew II wojny światowej. Kluczową rolę odegrali w niej żołnierze 2. korpusu generała Władysława Andersa. Wielu z nich zginęło. Prezydent Andrzej Duda oddał hołd bohaterom. Złożył kwiaty, wziął udział we mszy polowej na Polskim Cmentarzu Wojennym. Zdobycie wzgórza klasztornego przełamało niemiecką obronę na Linii Gustawa i otworzyło aliantom drogę na Rzym.

          czytaj więcej »
         tvnpix