Fakty - oglądaj online

Wałęsa z KOD-em, Morawiecki z "Solidarnością". Podziały na obchodach rocznicy Sierpnia'80

Lech Wałęsa z Komitetem Obrony Demokracji, premier Mateusz Morawiecki z "Solidarnością". Obchody rocznicy strajków na Wybrzeżu znów w atmosferze podziałów. Były protesty, okrzyki, akcja pod hasłem "Nie wygumkujecie ich". Premier za to kreślił wielkie plany odbudowy Stoczni.

W rocznicy Sierpnia'80 ważne są symbole. Jak historyczna brama Stoczni Gdańskiej, gdzie wszystko się zaczęło. I tradycyjne już oddzielne świętowanie rocznicy zwycięskiego strajku.

Lider tamtego strajku - Lech Wałęsa - świętował w piątek rano razem z politykami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. "Solidarność" świętowała po południu z premierem i prezydentem. W tym samym miejscu - przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

- Zawsze jest miejsce dla Lecha Wałęsy. Jak byłem przewodniczącym komisji krajowej, to zawsze czekałem, aż Lech Wałęsa przyjdzie na te uroczystości - wspomina przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Bez nazwiska Wałęsy, bez tablicy ku czci Kaczyńskich. Ale wciąż w cieniu podziału

Obchody w cieniu podziału. Mija 38. rocznica Porozumień Sierpniowych. To one dały początek Solidarności. Dziś jej dawny przywódca Lech Wałęsa świętuje z KOD-em i opozycją. A obecna Solidarność - z premierem i prezydentem.

Kwestia agentury

Ale przywódca strajku sprzed 38 lat i pierwszy przywódca "Solidarności" dołączy do oficjalnego świętowania tylko na swoich warunkach. - Zanim mnie nie przeproszą sprawcy "agentury" mojej, to nie mamy o czym mówić - mówi Wałęsa.

Na to Lech Wałęsa raczej nie ma co liczyć, bo dla wielu jego dawnych współpracowników z sierpniowego strajku byłoby to zakłamywaniem historii.

- Jeżeli mamy wymazać przeszłość agenturalną Lecha Wałęsy, to również jego przeszłość tą pozytywną - twierdzi Andrzej Kołodziej, sygnatariusz Porozumień Sierpniowych, działacz "Solidarności".

Spór przeniósł się na historyczną bramę stoczni, gdzie w piątek rano działacze KOD-u zawiesili wizerunki znanych postaci Sierpnia z sugestią, że ci związani z opozycją mieliby zostać dziś z historii wygumkowani. Po południu działacze "Solidarności" usunęli portrety. Wszystkie.

Portrety sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych pojawiły się na bramie stoczni. I zostały zdjęte

Działacze Komitetu Obrony Demokracji zawiesili na bramie Stoczni Gdańskiej w dniu 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych portrety sygnatariuszy porozumień, w tym między innymi Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz i Tadeusza Mazowieckiego. Na...

Wciąż aktualne postulaty

- Najczęściej myślę o "Solidarności" jako o pewnym bohaterze zbiorowym - mówił na uroczystościach premier. Mateusz Morawiecki najpierw uczestniczył w prezentacji projektu Stocznia 4.0, czyli przyszłości kolebki "Solidarności" po jej przejęciu przez Skarb Państwa.

W sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie podpisywano Porozumienia Sierpniowe, Morawiecki stwierdził, że rząd PiS-u jest pierwszym, który prowadzi prawdziwy dialog społeczny i "Solidarność" traktuje jak partnera.

Ale lider związku wykorzystał ten moment, by przypomnieć, że 21 postulatów Sierpnia z historycznej tablicy wciąż jest aktualnych, bo niektóre wciąż czekają na spełnienie.

- Postulat 21: wolne soboty. A my walczymy o wolne niedziele i to nie dla wszystkich - tłumaczy Piotr Duda, przewodniczący NSZZ "Solidarność".

"Dyskutujmy, jak ma wyglądać Polska". Wałęsa, Schetyna i Lubnauer na wspólnej konferencji

Temu pokoleniu dano zwycięstwo, ale też żąda się od niego nowych rozwiązań - mówił Lech Wałęsa podczas obchodów 38. rocznicy podpisania porozumień z 1980 roku. Zastrzegł, że "budowanie w tych warunkach nowej rzeczywistości jest bardzo trudne". Na...

Wiatr historii

Strajk w Stoczni Gdańskiej przyniósł przede wszystkim powstanie "Solidarności". Tam zaczęła się droga do wolności - nie tylko Polski, ale wszystkich krajów komunistycznych.

Nawet jeśli prości robotnicy tego wówczas nie wiedzieli, to jak twierdzi strajkujący wtedy Antoni Załęski, mieli poczucie, że tworzą historię. - Radość, radość. Jeszcze dzisiaj patrzę, żeby na tej bramie na przykład podjechał na wózku Lech Wałęsa. To byłoby fajnie. Myślę, że to tak będzie jeszcze - mówi.

W piątek tłum pod Stocznią był mniejszy niż wtedy, a emocje inne. Działacze KOD zakłócali składanie kwiatów przez związkowców i rządzących, a później przeszli w marszu do centrum Gdańska.

W tym samym czasie w Bazylice Świętej Brygidy odprawiono uroczystą mszę świętą. To był jedyny moment, gdy Lech Wałęsa pojawił się obok swoich politycznych przeciwników.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zdzichu123
Zdzichu123

Wałęsa zachował się super oszołomów się nie słucha !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marynarz47
   marynarz47

   To w końcu te promy i okręty podwodne, nawodne i elektryczne bedą budowane w Szczecinie, Gdańsku, czy Radomiu. Bo tyle tych stoczni, że nie mogę się doliczyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Robin81
     Robin81

     Nie jestem słowem

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       andrzejf13
       andrzejf13

       niech pan przypomni sobie , jak dzisiejsi "sojusznicy " zwalczali pana !!!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje

         • Fakty z 20 stycznia

          Fakty z 20 stycznia

          Dwaj amerykańscy kongresmeni apelują do Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy wprowadzającej nowe kary dyscyplinarne dla sędziów. W programie powiemy także, jak na słowa Andrzeja Dudy o sędziach zareagowali sami sędziowie i profesorowie prawa, a także o tym, jakie konsekwencje dla Polski może mieć brak śniegu w zimie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

          czytaj więcej »
         • Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

          Kongresmeni piszą do Andrzeja Dudy. "Namawiamy Pana, by nie podpisywał Pan tych zmian"

          Projekt ustawy zgłoszony przez posłów z klubu PiS, który zakłada między innymi nowe kary dyscyplinarne dla sędziów, to "zagrożenie dla niezależności sądownictwa". Wiele razy słyszeliśmy ostatnio te słowa o "ustawie represyjnej", i to w wielu językach. Tym razem to dwaj amerykańscy kongresmeni napisali do prezydenta Andrzeja Dudy. Oni też ocenili ten projekt jako "krok wstecz" dla Polski. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki tak to skomentował: "kiwamy w tej sprawie głową i wzruszamy ramionami. No bo co, mamy na to odpowiadać?".

          czytaj więcej »
         • Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

          Nad rodziną mógł znęcać się od lat. 32-latek usłyszał zarzuty

          Szóstka dzieci i jedna wielka rodzinna tragedia. Dzieci były niedożywione i bite tak, że dwoje z nich trafiło do szpitala. Sześciolatek ma złamaną rękę, siedmiolatek - nogę. Pijany ojciec usłyszał zarzuty, za które grozi 10 lat więzienia. Rodzina miała założoną "niebieską kartę", przydzielonych kuratorów i nadzór Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku.

          czytaj więcej »
         • "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

          "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam"

          Sędzia Paweł Juszczyszyn przyjedzie do Sejmu, by zobaczyć listy poparcia do nowej KRS. Na drodze chciał mu stanąć prezes sądu Maciej Nawacki, ale bezskutecznie. Listy poparcia wyrokiem sądu mają być jawne. Pytanie, kto poparł sędziego Nawackiego, wydaje się wyjątkowo ciekawe, bo znane są nazwiska wyłącznie tych, którzy wycofali swoje poparcie. Wśród nich są sędzie Anna Pałasz i Katarzyna Zabuska, które w rozmowie z "Faktami" TVN po raz pierwszy mówią o całej sprawie.

          czytaj więcej »
         • Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

          Prognoza pogody na wtorek 21 stycznia

          We wtorek będzie pogodnie. Temperatura maksymalna w dzień od 4 stopni Celsjusza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, w porywach osiągający prędkość do 50 km/h, zachodni.

          czytaj więcej »
         • Fakty z 19 stycznia

          Fakty z 19 stycznia

          Robert Biedroń rozpoczyna wyścig o fotel prezydenta Polski, a Andrzej Duda przemawia przed górniczą Solidarnością. W programie powiemy także o drzewach niezgody w Poznaniu, pornografii w internecie, do której dostęp mają dzieci i udanym teście rakiety Falcon 9. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

          czytaj więcej »
         • Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

          Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę

          Od konwencji w Słupsku Robert Biedroń zaczął walkę o prezydenturę jako kandydat Lewicy. Mieszkańcom małych miast i miejscowości mówił, że nadszedł czas na dumę i wybór między cywilizacją pogardy a cywilizacją godności. Obiecał zmiany w budowie mieszkań, ochronie zdrowia, emeryturach i sądownictwie. Przede wszystkim jednak to, że będzie prezydentem mediatorem, niezależnym i aktywnym.

          czytaj więcej »
         tvnpix