Fakty - oglądaj online

  • Foto: Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
  • Dzika wycinka na działce ministra Szyszki. Wandalizm czy prowokacja?
  • Większość Polaków odrzuciłaby reformę edukacji w referendum. Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W Smoleńsku doszło do zamachu? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

65 procent ankietowanych uważa, że katastrofa smoleńska nie była wynikiem zamachu - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA, który został przeprowadzony na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 18 procent badanych.

Przy okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób na pokładzie rządowego tupolewa w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, znów dużo zaczęło się mówić o kwestiach związanych z wyjaśnieniem jej przyczyn.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar Millward Brown SA ankietowani zostali zapytani "Czy uważa Pan(i), że katastrofa, do której doszło 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem, i w której zginęli prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób, była wynikiem zamachu?".

Na tak postawione pytanie 65 proc. badanych odpowiedziało przecząco, z czego 40 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 25 proc. - "raczej nie".

Innego zdania jest 18 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "raczej tak" i "zdecydowanie tak" udzieliło po 9 procent badanych.

Na odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" zdecydowało się 17 procent pytanych osób.

Badanie sprzed dwóch lat

Dwa lata temu, w kwietniu 2015 roku, w badaniu na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 zostało zadane dokładnie to samo pytanie - "Czy uważa Pan(i), że katastrofa, do której doszło 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem, i w której zginęli prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób, była wynikiem zamachu?".

W tamtym sondażu odpowiedzi przeczącej udzieliło 60 procent badanych (o 5 punktów procentowych mniej niż w aktualnym badaniu), z czego "zdecydowanie nie" odpowiedziało 36 proc. (o 4 pp. mniej niż w tegorocznym badaniu), a "raczej nie" - 24 proc. (o 1 pp. mniej).

W 2015 roku na pytanie o to, czy katastrofa smoleńska była wynikiem zamachu "raczej tak" odpowiedziało 19 proc. badanych (o 10 pp. więcej niż w tegorocznym badaniu), a "zdecydowanie tak" - 10 proc. badanych (o 1 pp. więcej niż w tym roku).

W badaniu sprzed dwóch lat "nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 11 procent badanych (o 6 pp. mniej niż w tegorocznym badaniu).

Sondaż na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 został zrealizowany przez Kantar Millward Brown SA w dniach 24-25 kwietnia 2017 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku powyżej 18 lat. Wielkość próby badania wynosiła 1001 osób.

Autor: Jakub Sobieniowski/dln / Źródło: Fakty

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix