Fakty - oglądaj online

Objawienie w Sejmie

PiS chce uczcić rocznicę objawień fatimskich. "Wielu z was będzie się smażyć w piekle"

Setna rocznica objawień fatimskich. Wydarzenie w historii Kościoła niezwykłe, ale i polityczne - bo Sejm postanowił je uczcić. Posłowie PiS-u przygotowali specjalną uchwałę, z mównicy zrobili ambonę i wygłaszali kazania. Bez odpowiedzi zostały słowa opozycji o tym, że PiS ma "Boga w uchwałach, ale nie w sercach", i pytanie - dlaczego nie rząd nie chce pomóc dzieciom z Aleppo?

- Matka Boża przypomniała prawdę. Dodam: Matka Boska, a nie Anna Sobecka - że ludziom do szczęścia potrzebny jest tylko wszechmocny Bóg - prawiła w środę z mównicy sejmowej Anna Sobecka, nie Matka Boska.

By ludzi w pełni uszczęśliwić, Sejm planuje głosowanie nad przyjęciem uchwały "w sprawie uczczenia objawień fatimskich". Bo to sprawa wielkiej wagi, dodają członkowie sejmowej komisji kultury, którzy zauważyli zbliżającą się setną rocznicę objawień.

- Objawienia fatimskie to światło rozświetlające XX wiek - przekonywała Barbara Bubula, koleżanka Anny Sobeckiej z klubu PiS.

"Nietypowe zdarzenia meteorologiczne"

Nie wszystkich jednak oświeciło równie mocno. - Kto upoważnił PiS, żeby podszywać się od Matkę Boską? - pytał z mównicy Stefan Niesiołowski, polityk opozycji.

Opozycja nie była przekonana ani co do wagi wydarzenia, jakim były objawienia, ani co do tego, by głosować nad upamiętnieniem "przekazania trzyczęściowej tajemnicy i spektakularnego cudu słońca".

- Nie mam nic przeciwko czczeniu przez katolików nietypowych zdarzeń meteorologicznych, ale nie możemy się godzić na przemoc teologiczną - komentował z mównicy Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej.

- Mamy dewocyjną grupę posłów, którzy wyświadczają oligarsze z Torunia przysługi w zamian za polityczne poparcie - ciągnął Niesiołowski.

- Wypraszam sobie, panie pośle, insynuacje, że otrzymuję jakieś profity - odpowiedziała mu Sobecka.

"Wielu z was będzie się smażyć w piekle"

Pobożność nikomu nie zaszkodzi, dodawali posłowie PiS. Opozycja grzmiała, że uchwała narusza konstytucję i zapisy konkordatu. Zaskoczeni są nią duchowni.

- Mamy rozdział Kościoła od państwa. Myślę, że kto potrafi to zrozumieć, ten będzie umiał to pogodzić i właściwie rozdzielić - stwierdził ks. Wojciech Pełka, rektor Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Krakowie. Zamiast uchwały ksiądz proponuje wierzącym i chętnym posłom pielgrzymkę do Fatimy.

- Szkodzi wierze, że władza polityczna decyduje o ważności objawień religijnych. To się włos na głowie jeży - dodał o. Paweł Gużyński, dominikanin.

- Kościół nie jest PiS-owski, tylko katolicki. Za to, że próbujecie wikłać go w grę polityczną, wielu z was będzie się smażyć w piekle - ostrzegał kolegów posłów Krystian Jarubas z PSL. Uchwała o objawieniach fatimskich jest kolejnym po uchwale o trosce o trzeźwość narodu projektem sejmowej komisji kultury.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Mirellaeovd
Mirellaeovd

To prawda trochę uszanowania i pokory dla. BOGA Matki Boskiej MODLITWA jest w kościele lub w domu można pomodlić się tak jak mówił pan Jezus aby nie pokazywać się publicznie jak obudnicy a w sercu zakłamanie oni odbiorą swoją nagrodę ale tylko na ziemi przez ludzi i samych siebie a u Boga nie za falszywość i. Brak Szacunku dla świętej rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 22 września

    Fakty z 22 września

    Kampania się zaostrza, Jarosław Kaczyński mówi o ojkofobach wśród sędziów, ludziach, którzy czują chorobliwą nienawiść do własnej ojczyzny. Grzegorz Schetyna odpowiada, że mówienie przez prezesa PiS, kto jest dobrym sędzią, a kto nie - to "standardy dalekoazjatyckie". W "Faktach" również o proteście "budżetówki" i nagłym załamaniu pogody. W programie także o przerażającym policyjnym eksperymencie, który powinien wstrząsnąć rodzicami i opiekunami - pokazał bowiem, jak łatwo namówić dzieci do oddalenia się z kimś obcym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

    czytaj więcej »
   • Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

    Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

    Nienawiść do własnej ojczyzny i narodu zarzucił części sędziów Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji wyborczej PiS-u. Mówił, że to także z powodu tej nienawiści konieczne są zmiany w sądownictwie. Schetyna odpowiedział, że mówienie, kto jest dobrym sędzią, a kto złym to "już nie są standardy nawet wschodnie, ale dalekoazjatyckie". W kampanii wyborczej dzisiaj kolejne konwencje - i PiS, i opozycji.

    czytaj więcej »
   • Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

    Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

    Zamach terrorystyczny w Iranie. 25 osób nie żyje, ponad 60 jest rannych - wśród nich kobiety i dzieci. Zamachowcy otworzyli ogień podczas parady wojskowej w Ahwazie. Do ataku przyznali się dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego, ale irańskie władze oskarżają wrogie im państwa w regionie i ich amerykańskich sojuszników.

    czytaj więcej »
   • Papieska pielgrzymka do krajów bałtyckich. "Doświadczenie, którego nikt nie odbierze"

    Papieska pielgrzymka do krajów bałtyckich. "Doświadczenie, którego nikt nie odbierze"

    Papież Franciszek przyleciał z pielgrzymką do krajów bałtyckich. Zaczął od Litwy. Nawiązywał do stulecia odzyskania przez nią niepodległości, a także do podziałów we współczesnym świecie. Wzywał, by nie budować nowych murów, lecz pomagać potrzebującym. Witali go także pielgrzymi z Polski. Pielgrzymka ma być hołdem dla wolności i sygnałem wsparcia dla krajów, które wciąż obawiają się rosyjskiej agresji. W niedzielę papież odprawi mszę w Kownie dla kilkudziesięciu tysięcy wiernych. W poniedziałek odwiedzi Łotwę, a we wtorek Estonię.

    czytaj więcej »
   • Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

    Szkolą lekarzy, szukają "pacjentów symulantów"

    W ramach szkolenia lekarzy - rekrutacja "pacjentów". Zdrowych ludzi, którzy poudają chorych. To nie jest żart, ani happening czy film, lecz próba nauczenia studentów medycyny, że aby być prawdziwym lekarzem, trzeba być wrażliwym człowiekiem, który potrafi rozmawiać z cierpiącym.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na niedzielę 23 września

    Prognoza pogody na niedzielę 23 września

    Niedziela będzie pochmurna. W pasie województw południowych i centralnych wystąpią opady deszczu. Temperatura maksymalna od 14 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej do 18 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr zachodni, okresami silniejszy. Na Wybrzeżu jego prędkość może osiągnąć do 60 km/h. Ciśnienie spada, w południe barometry wskażą 1002 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 21 września

    Fakty z 21 września

    Spotkanie w Sądzie Najwyższym bez tajemnic. Małgorzata Gersdorf poinformowała, że z premierem Morawieckim rozmawiała o przywróceniu do pracy sędziów przeniesionych w stan spoczynku i pozostawieniu jej na stanowisku pierwszego prezesa SN. W programie też o zarzutach pod adresem twórcy księdza Jacka Stryczka, o absurdach RODO w przychodni, a także o historii niezwykłej przyjaźni między psem i człowiekiem. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

    czytaj więcej »
   • Kolejni sędziowie przesłuchani przed rzecznikiem dyscyplinarnym

    Kolejni sędziowie przesłuchani przed rzecznikiem dyscyplinarnym

    Krajowa Rada Sądownictwa nie przyjęła w piątek wniosku w sprawie wystąpienia Rady z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). Za wystąpieniem głosowało 7 członków Rady, przeciw było 9, a 2 wstrzymało się od głosu. Ale prezes Europejskiej Sieci nie pozostawia złudzeń: niezależne od władzy sądownictwo to podstawa, a w Polsce tej podstawy teraz nie ma. Sędziowie w Polsce też o tym mówią i muszą się z tego tłumaczyć.

    czytaj więcej »
   tvnpix