Fakty - oglądaj online

Pielęgniarki poszukiwane

Szpitalom grozi zamykanie oddziałów. Przez dramatyczny brak pielęgniarek

Wiele odchodzi na emeryturę, część wyjeżdża za granicę, a młode dziewczyny nie chcą być pielęgniarkami. To ciężka praca i w Polsce nisko płatna. Jeśli to się nie zmieni, to za chwilę okaże się, że ich już nie ma. W Łodzi z powodu braku pielęgniarek będą wkrótce zamykane oddziały szpitalne. A Łódź nie jest wyjątkiem.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego  w Łodzi czeka trzęsienie ziemi. Jesienią dyrekcja będzie zmuszona zamknąć niektóre oddziały. Powód? Dramatyczny brak pielęgniarek. W październiku zabraknie co piątej.

- Niższy wiek emerytalny spowoduje, że z tego szpitala ubędzie nagle około 80 pielęgniarek - tłumaczy profesor Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi.

Dyrekcja drży, a pacjenci zaczynają się martwić. Pani Daniela Gabinowska, pacjentka łódzkiego szpitala, zauważa, że "pielęgniarka czasami jest bardziej potrzebna niż lekarz".

Problem w całej Polsce

W szpitalu w Białymstoku już teraz brakuje osiemdziesięciu pielęgniarek: na blokach operacyjnych, na oddziałach anestezjologicznych, na oddziałach intensywnej terapii. Ogłaszane co chwila konkursy nie pomagają. - Moglibyśmy przyjąć do pracy około 50 osób - mówi Małgorzata Strankowska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku.

Na tysiąc mieszkańców przypada w Polsce średnio pięć pielęgniarek, a powinno - dziewięć. To fatalny wynik. O wiele gorszy niż w Czechach czy na Węgrzech. W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie też brakuje pielęgniarek. - Te braki występują na oddziałach zachowawczych typu interna - komentuje Maria Smalec, naczelna pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

20 tys. etatów

Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że szpitale w Polsce mogłyby natychmiastowo przyjąć do pracy ponad dwadzieścia tysięcy pielęgniarek. Chętnych jednak brakuje. Podstawowym powodem są niskie płace.

Średni wiek polskiej pielęgniarki to pięćdziesiąt lat. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Bo z wielkiej grupy absolwentek wydziałów pielęgniarskich, które co roku opuszczają uczelnie, tylko połowa podejmuje pracę w zawodzie.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, o absolwentach mówi, że "albo wyjeżdżają za granicę, albo szukają pracy w innych zawodach, gdzie można lepiej zarobić".

Naszych pielęgniarek nie mogą wspomóc koleżanki z Ukrainy, bo państwo polskie nie uznaje ich dyplomów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
szalonymick

i bardzo dobrze! wreszcie może się wszyscy obudzą!!! taki niewdzięczny zawód a niezastąpiony!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   saneka

   pis wygrał , Polska przegrała

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Alazju4
     Alazju4

     to było do przewidzenia. Bardzo ciężka praca na zmiany - w noce i święta. Płaca głodowa. Nareszcie może coś zmieni się w tym zawodzie o ile przetrwa bo szkoły pielęgniarskie zostały polikwidowane. jeśli nie będzie godnych zarobków to nikt nie zechce pracować za nędzne zarobki.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       denm

       "Naszych pielęgniarek nie mogą wspomóc koleżanki z Ukrainy, bo państwo polskie nie uznaje ich dyplomów" - przy takiej sytuacji szybko się to zmieni, a już na pewno wtedy, kiedy polskie pielęgniarki znowu gdzieś zorganizują protest.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         demkar
         demkar

         @ denm: śmiem twierdzić, że nic się nie zmieni w tej materii z tego prostego powodu mianowicie, że pielęgniarce ukraińskiej będzie prościej się nauczyć innego obcego języka i pracować za stawki co najmniej czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Znam osobiście przypadki zatrudnienia ukraińskich i rosyjskich pielęgniarek w polskich szpitalach, rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Fakty | 20.10.2017

            Fakty | 20.10.2017

            Po raz czwarty w ostatnich tygodniach prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Temat niezmienny - poprawki PiS do projektów ustaw o sądownictwie. Ponadto w programie między innymi kolejne głodówki medyków w całej Polsce, atak nożownika w Stalowej Woli, początek sezonu smogowego oraz taniec na rurze, który staje się coraz popularniejszym... sportem. Na Fakty "TVN" zaprasza Piotr Marciniak.

            czytaj więcej »
           • Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

            Kolejne spotkanie prezydenta i prezesa PiS. W sprawie reformy sądownictwa

            Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński już po raz czwarty spotkali się w Belwederze. Cel - negocjacje partyjnych poprawek do prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Kilka godzin przed tą rozmową na szczycie, bardzo krytycznie o tych poprawkach wypowiedziała się prezydencka doradczyni Zofia Romaszewska.

            czytaj więcej »
           • "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

            "Jeżeli uczciwie głodują, to schudną". Protest lekarzy dalej się rozszerza

            - Każdy może głodować, ile mu się podoba - tak protest lekarzy rezydentów komentuje poseł PiS Stanisław Pięta. Młodzi medycy wybrali dramatyczną formę sprzeciwu, która nie szkodzi pacjentom, ale też nie wydaje się dolegliwa dla rządzących. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnia, że żądania lekarzy spełni w ciągu ośmiu lat, choć możliwe, że do tego czasu dawno przestanie być szefem tego resortu.

            czytaj więcej »
           • Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

            Jak rozstrzygnie się spór o generałów pomiędzy prezydentem a ministrem obrony narodowej?

            To bardzo szkodzi armii - tak byli generałowie komentują spór, który przedstawiciele prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza nazywają wojna hybrydową. Ale ta wojna nie ustaje. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przekonuje, że rok temu MON nie dostarczyło głowie państwa wszystkich potrzebnych informacji na temat generała Marka Sokołowskiego. A resort obrony zapewnia, że dostarczyło, ale przed laty, zanim prezydentem został Andrzej Duda.

            czytaj więcej »
           • Prognoza pogody na sobotę 21 października

            Prognoza pogody na sobotę 21 października

            Pogoda w sobotę szykuje się pochmurna z przejaśnieniami. We wschodniej i centralnej części kraju spodziewany jest przelotny deszcz. Temperatura maksymalna od 10 stopniu Celsjusza na Podlasiu do 16 stopnia Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, z przewaga kierunku zachodniego. Ciśnienie spada i w sobotnie południe wyniesie 1002 hPa.

            czytaj więcej »
           • Fakty | 19.10.2017

            Fakty | 19.10.2017

            Negocjacje rządu z rezydentami wciąż nie przynoszą efektu. W "Faktach" też sprawie gen. Sokołowskiego przed prezydentem, którego PRL-owską przeszłość miało zataić MON, a także o tym, że w Szczecinie nastąpiła eksplozja gazu. W programie powiemy też o tym, że ważą się losy reformy sądownictwa i o zarzutach dla 25-latka, który miał zamordować swoich rodziców. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

            czytaj więcej »
           • MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

            MON zataiło przeszłość gen. Sokołowskiego przed prezydentem? "Hybrydowa wojna domowa"

            Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek "Fakt" podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

            czytaj więcej »
           • Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

            Wybuch gazu w Szczecinie. 40-latka walczy o życie

            Wybuch gazu rozerwał drugie piętro bloku w Szczecinie. 40-letnia kobieta walczy o życie w szpitalu, jej sąsiedzi walczą o wyjaśnienia: dlaczego pogotowie gazowe nie zapobiegło zdarzeniu? Mieszkańcy dzwonili wcześniej po pomoc, ale fachowcy sprawdzili tylko parter i piwnicę, bo nie chcieli budzić reszty lokatorów.

            czytaj więcej »
           tvnpix