Fakty - oglądaj online

Pielęgniarki poszukiwane

Szpitalom grozi zamykanie oddziałów. Przez dramatyczny brak pielęgniarek

Wiele odchodzi na emeryturę, część wyjeżdża za granicę, a młode dziewczyny nie chcą być pielęgniarkami. To ciężka praca i w Polsce nisko płatna. Jeśli to się nie zmieni, to za chwilę okaże się, że ich już nie ma. W Łodzi z powodu braku pielęgniarek będą wkrótce zamykane oddziały szpitalne. A Łódź nie jest wyjątkiem.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 im. Norberta Barlickiego  w Łodzi czeka trzęsienie ziemi. Jesienią dyrekcja będzie zmuszona zamknąć niektóre oddziały. Powód? Dramatyczny brak pielęgniarek. W październiku zabraknie co piątej.

- Niższy wiek emerytalny spowoduje, że z tego szpitala ubędzie nagle około 80 pielęgniarek - tłumaczy profesor Piotr Kuna, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Łodzi.

Dyrekcja drży, a pacjenci zaczynają się martwić. Pani Daniela Gabinowska, pacjentka łódzkiego szpitala, zauważa, że "pielęgniarka czasami jest bardziej potrzebna niż lekarz".

Problem w całej Polsce

W szpitalu w Białymstoku już teraz brakuje osiemdziesięciu pielęgniarek: na blokach operacyjnych, na oddziałach anestezjologicznych, na oddziałach intensywnej terapii. Ogłaszane co chwila konkursy nie pomagają. - Moglibyśmy przyjąć do pracy około 50 osób - mówi Małgorzata Strankowska, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku.

Na tysiąc mieszkańców przypada w Polsce średnio pięć pielęgniarek, a powinno - dziewięć. To fatalny wynik. O wiele gorszy niż w Czechach czy na Węgrzech. W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie też brakuje pielęgniarek. - Te braki występują na oddziałach zachowawczych typu interna - komentuje Maria Smalec, naczelna pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

20 tys. etatów

Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że szpitale w Polsce mogłyby natychmiastowo przyjąć do pracy ponad dwadzieścia tysięcy pielęgniarek. Chętnych jednak brakuje. Podstawowym powodem są niskie płace.

Średni wiek polskiej pielęgniarki to pięćdziesiąt lat. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Bo z wielkiej grupy absolwentek wydziałów pielęgniarskich, które co roku opuszczają uczelnie, tylko połowa podejmuje pracę w zawodzie.

Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, o absolwentach mówi, że "albo wyjeżdżają za granicę, albo szukają pracy w innych zawodach, gdzie można lepiej zarobić".

Naszych pielęgniarek nie mogą wspomóc koleżanki z Ukrainy, bo państwo polskie nie uznaje ich dyplomów.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
szalonymick

i bardzo dobrze! wreszcie może się wszyscy obudzą!!! taki niewdzięczny zawód a niezastąpiony!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   saneka

   pis wygrał , Polska przegrała

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Alazju4
     Alazju4

     to było do przewidzenia. Bardzo ciężka praca na zmiany - w noce i święta. Płaca głodowa. Nareszcie może coś zmieni się w tym zawodzie o ile przetrwa bo szkoły pielęgniarskie zostały polikwidowane. jeśli nie będzie godnych zarobków to nikt nie zechce pracować za nędzne zarobki.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       denm

       "Naszych pielęgniarek nie mogą wspomóc koleżanki z Ukrainy, bo państwo polskie nie uznaje ich dyplomów" - przy takiej sytuacji szybko się to zmieni, a już na pewno wtedy, kiedy polskie pielęgniarki znowu gdzieś zorganizują protest.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         demkar
         demkar

         @ denm: śmiem twierdzić, że nic się nie zmieni w tej materii z tego prostego powodu mianowicie, że pielęgniarce ukraińskiej będzie prościej się nauczyć innego obcego języka i pracować za stawki co najmniej czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Znam osobiście przypadki zatrudnienia ukraińskich i rosyjskich pielęgniarek w polskich szpitalach, rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Fakty z 17 października

            Fakty z 17 października

            Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

            czytaj więcej »
           • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

            Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

            Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

            czytaj więcej »
           • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

            Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

            Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

            czytaj więcej »
           • "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

            "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

            Co najmniej 19 osób zginęło, a 52 zostały ranne w środę w ataku na technikum w Kerczu na zajętym przez Rosję Krymie. Według wstępnych informacji w szkole doszło do wybuchu i użycia broni palnej. Stan 16 poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki. Na nagraniach z monitoringu widać, jak 18-latek - jeden z uczniów szkoły - wchodzi do budynku, trzymając karabin.

            czytaj więcej »
           • Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

            Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

            Marihuana legalna w Kanadzie. Można ją uprawiać, kupować albo posiadać. W miejsce ulicznych handlarzy i niepewnych źródeł to państwo przejmuje kontrolę i nakłada na marihuanę akcyzę. Dowcipni internauci przerabiają kanadyjską flagę - zamiast liścia klonowego jest liść marihuany.

            czytaj więcej »
           • "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

            "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

            Ojcowska troska i polityczne wsparcie. W roli troskliwego ojca - europoseł Ryszard Czarnecki. Jego 30-letni syn dość późno wyleciał z gniazda, o czym świadczy nagrana rozmowa z restauracji "Sowa i przyjaciele", w której europoseł Czarnecki troszczy się o jego staż w banku.

            czytaj więcej »
           • Prognoza pogody na czwartek 18 października

            Prognoza pogody na czwartek 18 października

            W czwartek rano miejscami mgły i zamglenia. W dzień pogodnie, tylko na południu kraju więcej chmur. Również na Pomorzu Zachodnim zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu możliwe niewielkie opady deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i Suwalszczyźnie, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodzie na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.

            czytaj więcej »
           • Fakty z 16 października

            Fakty z 16 października

            W "Faktach" o sondażu, który pokazuje w Łodzi miażdżącą przewagę atakowanej przez przeciwników Hanny Zdanowskiej oraz o przedwyborczej mobilizacji w stolicy. Tu z kolei sondaże pokazują przewagę Rafała Trzaskowskiego, ale Patryk Jaki nie jest bez szans. Powiemy także o spotkaniu Roberta Kubicy z premierem Mateuszem Morawieckim. To echa kelnerskich taśm i tego, co premier powiedział o rajdowcu niegdyś przy posiłku. Teraz Kubica mówi, że nie żywi urazy do premiera. Tymczasem na Mierzei Wiślanej pod jej przekop Jarosław Kaczyński symbolicznie wbił łopatę. Na "Fakty" zaprasza Justyna Pochanke.

            czytaj więcej »
           tvnpix