Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie

27.03.2019 | Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie
27.03.2019 | Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.03.2019 | Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczeniePaweł Płuska | Fakty TVN

W tym roku użytkowanie wieczyste znika, bo zastępuje je własność. Urzędy nie wyrabiają się jednak z wystawieniem odpowiednich zaświadczeń, a zbliża się termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste. Chociaż przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa, to ostatecznym potwierdzeniem jest właśnie zaświadczenie - samorządy mają rok na ich wydanie. Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, radzi tym, którzy nie dostali zaświadczenia, żeby sprawdzili w urzędzie gminy, czy mają zapłacić - albo najlepiej, żeby zapłacili opłatę.

Płacić czy nie płacić - oto jest pytanie, które mogło sobie zadawać nawet dwa i pół miliona rodzin, których nieruchomości stały na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym. Zwykle do końca marca użytkownicy mieli czas na wniesienie opłaty rocznej, ale czy nadal to obowiązuje?

- Rzeczywiście, jest tutaj sporo nieporozumień, nie ma opłaty za użytkowanie wieczyste, bo nie ma użytkowania wieczystego - przyznaje wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Wiceminister Soboń z jednej strony przypomina, że mamy już własność, ale z drugiej radzi, by - tak dla świętego spokoju - przynajmniej sprawdzić w urzędzie gminy, czy jednak nie trzeba płacić. A już najlepiej to zapłacić.

- Jedno jest pewne, nikt podwójnie nie zapłaci. Nikt nie zapłaci i za użytkowanie wieczyste, i za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność (obu opłat za tę samą nieruchomość - przyp. red.) - zapewnia wiceminister Soboń.

Dużo zaświadczeń, mało czasu

Automatycznie z mocy ustawy użytkowanie wieczyste zostało zamienione we własność. Problem w tym, że ostatecznym potwierdzeniem jest zaświadczenie o przekształceniu. Samorządy mają rok na ich wydanie i już wiadomo, że w miastach takich jak Warszawa rok to może być za mało.

- Nie da się ich wydać w ciągu miesiąca, ani dwóch. To dotyczy tak dużej liczby osób, że szacowaliśmy, że mniej więcej dwa tysiące zaświadczeń dziennie będziemy wystawiali, żeby wyrobić się w ciągu roku - informuje Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Czy ci, którzy nie dostali zaświadczenia, mają wnosić opłatę za użytkowanie wieczyste? Urzędnicy i prawnicy są tu zgodni - lepiej płacić. Z wielu powodów.

- Chcemy uniknąć, nie tyle my jako jako urząd, ale ze względu właśnie na lokatorów, bałaganu, który by powstał, gdybyśmy teraz proponowali ludziom: nie płaćcie - tłumaczy Soszyński.

- To bezpieczniejsza droga, ponieważ później w przyszłości ta opłata, nawet, jeśli się okaże, że grunt jest własnościowy i faktycznie został przekształcony z dniem 1 stycznia, to ta opłata, którą pan zapłacił, zostanie później zaliczona na poczet tej opłaty przekształceniowej - wyjaśnia adwokat Malwina Jagiełło.

Nie każdy grunt został przekształcony

Czyli, płacąc opłatę za użytkowanie wieczyste, nie stracimy, bo za przekształcenie na własność i tak kiedyś trzeba zapłacić. Możemy nawet zyskać. Bo co, jeśli nasz grunt jest akurat wyjątkowy i nie zostanie przekształcony? Jeśli nie zapłacimy - będziemy mieli dług i odsetki. Ustawa zna takie przypadki, a urzędnicy ostrzegają.

- Z punktu widzenia ustawy, nie podlegają przekształceniu nieruchomości leżące w granicach portu morskiego - podaje przykład wyjątku Ronald Dudziuk, urzędnik Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jeszcze jedno: za przekształcenie użytkowania we własność możemy płacić w dwudziestu rocznych ratach - za ten rok rata musi wpłynąć do końca lutego roku przyszłego - lub zapłacić jednorazowo, z bonifikatą. By z niej skorzystać trzeba z zaświadczeniem o przekształceniu gruntu na własność zgłosić się do urzędu, zapłacić, a potem już tylko zmienić zapis w księgach wieczystych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS