Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie

27.03.2019 | Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie
27.03.2019 | Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczenie
Paweł Płuska | Fakty TVN
27.03.2019 | Płacić za użytkowanie wieczyste czy nie? To już własność, ale nie każdy dostał zaświadczeniePaweł Płuska | Fakty TVN

W tym roku użytkowanie wieczyste znika, bo zastępuje je własność. Urzędy nie wyrabiają się jednak z wystawieniem odpowiednich zaświadczeń, a zbliża się termin wniesienia opłaty za użytkowanie wieczyste. Chociaż przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa, to ostatecznym potwierdzeniem jest właśnie zaświadczenie - samorządy mają rok na ich wydanie. Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, radzi tym, którzy nie dostali zaświadczenia, żeby sprawdzili w urzędzie gminy, czy mają zapłacić - albo najlepiej, żeby zapłacili opłatę.

Płacić czy nie płacić - oto jest pytanie, które mogło sobie zadawać nawet dwa i pół miliona rodzin, których nieruchomości stały na gruntach objętych użytkowaniem wieczystym. Zwykle do końca marca użytkownicy mieli czas na wniesienie opłaty rocznej, ale czy nadal to obowiązuje?

- Rzeczywiście, jest tutaj sporo nieporozumień, nie ma opłaty za użytkowanie wieczyste, bo nie ma użytkowania wieczystego - przyznaje wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Wiceminister Soboń z jednej strony przypomina, że mamy już własność, ale z drugiej radzi, by - tak dla świętego spokoju - przynajmniej sprawdzić w urzędzie gminy, czy jednak nie trzeba płacić. A już najlepiej to zapłacić.

- Jedno jest pewne, nikt podwójnie nie zapłaci. Nikt nie zapłaci i za użytkowanie wieczyste, i za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność (obu opłat za tę samą nieruchomość - przyp. red.) - zapewnia wiceminister Soboń.

Dużo zaświadczeń, mało czasu

Automatycznie z mocy ustawy użytkowanie wieczyste zostało zamienione we własność. Problem w tym, że ostatecznym potwierdzeniem jest zaświadczenie o przekształceniu. Samorządy mają rok na ich wydanie i już wiadomo, że w miastach takich jak Warszawa rok to może być za mało.

- Nie da się ich wydać w ciągu miesiąca, ani dwóch. To dotyczy tak dużej liczby osób, że szacowaliśmy, że mniej więcej dwa tysiące zaświadczeń dziennie będziemy wystawiali, żeby wyrobić się w ciągu roku - informuje Robert Soszyński, wiceprezydent Warszawy.

Czy ci, którzy nie dostali zaświadczenia, mają wnosić opłatę za użytkowanie wieczyste? Urzędnicy i prawnicy są tu zgodni - lepiej płacić. Z wielu powodów.

- Chcemy uniknąć, nie tyle my jako jako urząd, ale ze względu właśnie na lokatorów, bałaganu, który by powstał, gdybyśmy teraz proponowali ludziom: nie płaćcie - tłumaczy Soszyński.

- To bezpieczniejsza droga, ponieważ później w przyszłości ta opłata, nawet, jeśli się okaże, że grunt jest własnościowy i faktycznie został przekształcony z dniem 1 stycznia, to ta opłata, którą pan zapłacił, zostanie później zaliczona na poczet tej opłaty przekształceniowej - wyjaśnia adwokat Malwina Jagiełło.

Nie każdy grunt został przekształcony

Czyli, płacąc opłatę za użytkowanie wieczyste, nie stracimy, bo za przekształcenie na własność i tak kiedyś trzeba zapłacić. Możemy nawet zyskać. Bo co, jeśli nasz grunt jest akurat wyjątkowy i nie zostanie przekształcony? Jeśli nie zapłacimy - będziemy mieli dług i odsetki. Ustawa zna takie przypadki, a urzędnicy ostrzegają.

- Z punktu widzenia ustawy, nie podlegają przekształceniu nieruchomości leżące w granicach portu morskiego - podaje przykład wyjątku Ronald Dudziuk, urzędnik Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jeszcze jedno: za przekształcenie użytkowania we własność możemy płacić w dwudziestu rocznych ratach - za ten rok rata musi wpłynąć do końca lutego roku przyszłego - lub zapłacić jednorazowo, z bonifikatą. By z niej skorzystać trzeba z zaświadczeniem o przekształceniu gruntu na własność zgłosić się do urzędu, zapłacić, a potem już tylko zmienić zapis w księgach wieczystych.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS