Pytania o negocjacje
Ustawa o IPN negocjowana z Mosadem? Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"
Nie wykluczam, że częścią tych negocjacji był Mosad - tak mówi o kulisach powstawania najnowszej nowelizacji ustawy o IPN-ie Antoni Macierewicz. To oznacza, że doniesienia izraelskich dziennikarzy mogą być prawdziwe. Piszą, że ustawę o IPN-ie negocjowali europosłowie Ryszard Legutko i Tomasz Poręba w Wiedniu i w Izraelu. Platforma oficjalnie pyta premiera, czy ustawy piszą nam obce służby.
Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej w oficjalnym piśmie pyta premiera Morawieckiego o przyjętą kilka dni temu - w rekordowym tempie - nowelizację ustawy o IPN-ie i o tryb jej negocjowania z Izraelem.
- Jeżeli jest tak, że dzisiaj rządowi Morawieckiego ustawy piszą obce służby specjalne, to mamy potężny problem, jeżeli chodzi o proces legislacyjny i o praworządność także w tym wymiarze - mówi Sławomir Neumann, poseł PO.
Europosłowie PiS Tomasz Poręba i Ryszard Legutko brali udział w tajnych spotkaniach z dwoma przedstawicielami Izraela, w czasie których zdecydowano o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i sporządzono tekst wspólnej deklaracji premierów -...Izraelska telewizja: Poręba i Legutko brali udział w tajnych negocjacjach z Izraelem
Rząd zaprzecza, Macierewicz "nie wyklucza"
Platforma pyta premiera, czy to prawda, że dwóch europosłów PiS - Tomasz Poręba i Ryszard Legutko - brali udział w tajnych spotkaniach w siedzibie Mosadu. I czy prawdą jest, że przywieźli z tych spotkań dokument, który stał się podstawą nowelizacji ustawy o IPN-ie.
- Nie mam żadnej wiedzy na ten temat. Nie mam żadnej wiedzy na ten temat - powtarza Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych.
W tej sprawie ze strony obozu władzy płyną różne komunikaty. Szef kancelarii premiera w czwartek przekonywał, że Polska nowej ustawy z nikim nie konsultowała.
- Nie było żadnych negocjacji. Sugerując, że polski rząd i polski parlament działa pod dyktando obcego państwa i obcych wywiadów, obraża pan nie tylko rząd obecny, ale cały parlament i siebie również - mówił w czwartek pod adresem posła Kukiz'15 Tomasza Rzymkowskiego Michał Dworczyk, szef KPRM.
Były minister obrony narodowej przekonuje jednak, że konsultowanie się ze służbami innych państw to normalna procedura.
- Mosad jest służbą bezpieczeństwa państwa Izrael. I tak jak trzeba to konsultować z różnymi czynnikami wtedy, jeżeli się chce uzyskać porozumienie, tak nie wykluczam, że także częścią tych rozmów była ta instytucja i różne inne instytucje. Ale ja nie brałem udziału w tych negocjacjach - mówi Antoni Macierewicz, poseł PiS i były minister obrony narodowej.
Jakiekolwiek sugestie, że nowelizacja polskiego prawa była z kimkolwiek za granicą konsultowana albo negocjowana, są po prostu kłamstwem - powiedział w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dworczyk: nie negocjowaliśmy
za granicą zmian w ustawie o IPN
Publikacje w gazetach
Pewne jest, że między rządami w Warszawie i w Tel Awiwie negocjowana była wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela, podpisana w dniu przyjęcia nowelizacji ustawy o IPN. Deklaracja, która za sprawą Fundacji PKO BP publikowana jest w gazetach na całym świecie. W płatnych ogłoszeniach.
Zarówno w "The Wall Street Journal", jak i w "The Washington Post" tekst deklaracji jest zamieszczony w pierwszej części gazet, w dziale informacji ze świata. Z kolei "The New York Times" w obszernej relacji z Jerozolimy informuje, że deklaracje obu premierów ostro krytykuje instytut Jad Waszem.
Fundacja PKO BP publikowanie deklaracji tłumaczy "misją upowszechniania prawdy historycznej i budowania właściwego wizerunku Polski na świecie".
Problem w tym, że publikacja dokumentu w prasie izraelskiej wywołała wielkie kontrowersje. Krytykowany jest sam dokument i to, jak został przetłumaczony przez stronę polską z angielskiego na hebrajski. Część izraelskich polityków apeluje do premiera Netanyahu o wycofanie się z tej deklaracji.
- To ogłoszenie w formie ogłoszeń w gazetach, czyli w formie państwowej propagandy, szczególnie robionej także w samym Izraelu, spowodowało poczucie, że pojawił się element nielojalności negocjacyjnej - ocenia sytuację politolog Paweł Kowal.
Fundacja PKO BP nie chce powiedzieć, ile wydała na płatne ogłoszenia w zagranicznej prasie.
Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
uwielbiam
pis: nie, w życiu! to jest skandal! szykana!
macierewicz: ależ oczywiście. przecież to normalne
pis sam sobie uwije pętlę dookoła szyi tymi kłamstwami
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 26 marca
Donald Tusk kontynuuje polityczną ofensywę. W programie powiemy również o kolejnej groźbie ze strony Władimira Putina, a także o rozporządzeniu metanowym. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »"Mam zamiar poprowadzić drużynę Koalicji Obywatelskiej do wygranej"
Dziesięć dni spotkań, rozmów i propozycji programowych Platformy Obywatelskiej. Donald Tusk z jednej strony składa obietnice wyborcom - np. babciowe - z drugiej strony ostrzega przed możliwym sojuszem PiS-u i Konfederacji.
czytaj więcej »Putin znów straszy atomem. Kijów i Zachód zachowują spokój
Prezydent Rosji znowu próbuje straszyć bronią jądrową. Władimir Putin mówi o planach rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na terenie Białorusi. Operacja ma być sfinalizowana latem. Kijów i Zachód reagują ze spokojem.
czytaj więcej »Izrael: minister obrony przyłącza się do apelów o zatrzymanie zmian w sądownictwie
Izrael w stanie wrzenia. Czy premier Netanjahu ugnie się pod naciskiem masowych protestów? W sobotę na ulice Tel Awiwu wyszło ponad 200 tysięcy ludzi. Teraz zaczyna się ogólnokrajowy "tydzień paraliżu", a "nie" dla kontrowersyjnej reformy sądownictwa słychać także w samym rządzie.
czytaj więcej »Europosłowie wszystkich sił politycznych przeciwni projektowanym limitom emisji metanu
Projektowane rozporządzenie unijne w sprawie limitów emisji metanu łączy ponad podziałami. Europosłowie wszystkich sił politycznych mówią jednym głosem, że proponowane limity doprowadzą polskie kopalnie do upadku. Rozporządzenie trzeba zmienić. Opozycja dorzuca: walczymy teraz o poprawę tego, o co polski rząd nie zawalczył wcześniej.
czytaj więcej »Ekolodzy podnoszą alarm w sprawie stanu polskich rzek
Wiosna odsłania całą prawdę o polskich rzekach, i to jest obraz katastrofalny. Korytami płyną ścieki. Śmieci liczone są w tonach. Jednorazowa akcja sprzątania na pewno nie wystarczy. Sztaby wolontariuszy też nie. Potrzebna jest realna ochrona wód - grzmią nie od dziś ekolodzy.
czytaj więcej »"Do ostatniej kropli". Film Ewy Ewart o tym, jak ludzie eksploatują rzeki
Rzeki, nie tylko polskie, to w tej chwili jedne z najbardziej zdegradowanych ekosystemów. Traktowane głównie jako źródło zysku. O nich, o ich obrońcach i o rosnącym kryzysie niedoboru słodkiej wody mowa jest w najnowszym dokumencie Ewy Ewart "Do ostatniej kropli".
czytaj więcej »Niebezpieczny wypadek w Gdyni. Ratunek nadszedł w ostatniej chwili
Niebezpieczny wypadek w porcie w Gdyni. Mężczyzna spadł z nabrzeża do wody i znalazł się w śmiertelnie groźnej pułapce. Wołanie o pomoc cudem usłyszał załogant jednego z statków. Ratunek przyszedł dosłownie w ostatniej chwili.
czytaj więcej »Cztery miliony Polaków nie wie, że ma uszkodzone nerki. "Pacjentów cały czas nam przybywa"
Cicha i podstępna - bo nie daje objawów. Bezwzględna - bo atakuje bez względu na wiek. Nieleczona - zabija. To przewlekła choroba nerek, na którą może chorować w Polsce cztery miliony osób. Warto robić regularne badania krwi i moczu.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 27 marca
W poniedziałek pochmurno z przejaśnieniami. Lokalnie możliwe rozpogodzenia. Opady deszczu (szczególnie we wschodniej części kraju), śniegu (głównie na północy i na zachodzie) oraz deszczu ze śniegiem najczęściej w centrum i na południu. Temperatura maksymalna od 2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 7 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami w porywach o prędkości do 40-60 km/h, północno-zachodni.
czytaj więcej »Fakty z 25 marca
Opozycja ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji po wyborach. W programie powiemy również o sytuacji wojennej w Ukrainie, a także o tym, jak mieszkańcy Izraela porównują swoją sytuację polityczną do sytuacji w Polsce. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik
czytaj więcej »Donald Tusk ostrzega przed możliwą koalicją PiS-u i Konfederacji
Donald Tusk powiedział na spotkaniu Campus Academy w Sosnowcu, że jeśli Konfederacja i PiS będą rządzić po tegorocznych wyborach, to będą to "nasze ostatnie lata w Unii Europejskiej". Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia proponują reszcie opozycji zorganizowanie cyklu konferencji programowych.
czytaj więcej »Tak PiS zyskuje przystawki. "Oni wszyscy chcieliby wyglądać tak jak Adam Bielan, czyli taki pączuś w masełku"
PiS chciałoby rządzić samodzielnie, ale obecnie rządzą razem z Solidarną Polską i Partią Republikańską. Partia Adama Bielana dużo w ten sposób zyskała, co zostało ustalone w umowie koalicyjnej. Czy na podobnie atrakcyjną ofertę po wyborach mogłaby liczyć Konfederacja?
czytaj więcej »Protesty w Izraelu nie słabną. "My nie chcemy być jak dzisiejsza Polska"
Kryzys w Izraelu przybiera na sile. Rządowy plan reformy sądownictwa zakłada osłabienie niezależności Sądu Najwyższego. Kneset ma zająć się ustawą w przyszłym tygodniu. Przeciwnicy zmian nie ustają w protestach. Porównują te zmiany do tych wprowadzonych w Polsce przez PiS.
czytaj więcej »Na wojnie w Ukrainie zginął Polak. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji
Polski dowódca plutonu w Legionie Międzynarodowym zginął w Ukrainie. Miniona doba to też kolejni zabici i ranni cywile. Rosjanie przeprowadzili masowy ostrzał ośmiu obwodów. Władze Chersonia wzywają mieszkańców do ewakuacji.
czytaj więcej »