Fakty - oglądaj online

  • Foto: Reuters TV
  • Prognoza pogody na czwartek 14 lipca
  • Dolar najdroższy w historii, nowe prognozy na temat inflacji
Eksperyment medyczny

72 godziny kontrowersyjnego eksperymentu. "Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna"

To kontrowersyjny, ale ważny eksperyment medyczny. Lekarze ze szpitala w Nowym Jorku przeszczepili dwojgu pacjentom w stanie śmierci mózgowej zmodyfikowane serca świń. Chcieli sprawdzić, czy organizm je odrzuci, czy nie. Próby wypadły obiecująco.

25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"

Dawano jej najwyżej pięć lat życia, ale od tamtego dnia mija już 25 lat i Urszula Jaworska wciąż...

Dwoje pacjentów w stanie śmierci mózgowej, dwa serca zwierząt i sztab lekarzy. Wszystko po to, by pomóc tysiącom ludzi, którzy czekają na przeszczep.

- W czasie przeszczepu musieliśmy dokonać pewnych chirurgicznych modyfikacji, bo serce świni jest bardzo podobne, ale jednak nie jest identyczne do ludzkiego - przekazał dr Nader Moazami, kardiochirurg z Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Modyfikacja dotyczyła wykluczenia wirusów odzwierzęcych i ewentualnego odrzucenia przeszczepu. Serca pacjentów - 72-letniego weterana z Wietnamu i 64-letniej mieszkanki Nowego Jorku - zaczęły pracować, nie trzeba było wspomagania aparaturą medyczną. Eksperyment trwał 72 godziny.

- Byliśmy w stanie uchwycić w czasie rzeczywistym wszystko, co działo się w ciągu tych 72 godzin. Gdyby biorca był zupełnie żywym człowiekiem, nie bylibyśmy w stanie tego zrobić. Można by było uzyskać tylko kilka zdjęć tego, co działo się w sercu. Wiedza, którą teraz zdobyliśmy, jest ogromna - wyjaśnił dr Robert Montgomery, dyrektor Instytutu Transplantologii Akademickiego Centrum Medycznego NYU Langone Health.

Przypadek z Baltimore

Na początku roku lekarze z Uniwersytetu w Baltimore przeszczepili serce od genetycznie zmodyfikowanej świni 57-letniemu pacjentowi i to była jedyna szansa dla Davida Bennetta. Pacjent zmarł po 49 dniach. Przyczyny nie są jasne, ale lekarze uznali, że był to naukowy przełom.

Religa przeszczepił serce, a Zembala przegrał w warcaby. Mija 35 lat od tego momentu

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu właśnie pobiło rekord. Tylko w tym roku lekarze...

Profesor Michał Zembala też mówi o przełomie i przypomina, że pierwszego na świecie przeszczepu serca świni dokonał profesor Zbigniew Religa. Wtedy, a było to 30 lat temu, operacja zakończyła się niepowodzeniem.

- Dalsze badania są potrzebne, żeby pokazać skuteczność i bezpieczeństwo takiego leczenia. Przed nami też spory dyskurs dotyczący etyki - zwraca uwagę polski kardiochirurg i transplantolog.

Wielka szansa

Ksenotransplantacja jest wielką niewiadomą, ale i wielką szansą na życie. Jesienią zeszłego roku lekarze przeszczepili ludziom zmodyfikowane świńskie nerki.

Na liście oczekujących na transplantację w Stanach Zjednoczonych widnieje ponad 100 tysięcy nazwisk, blisko 3,5 tysiąca Amerykanów liczy na nowe serce. Każdego dnia średnio umiera tam kilkanaście takich osób. W Polsce na przeszczep organów czeka prawie 1,8 tysiąca pacjentów, w tym 388 - na serce.

- To może mieć wpływ na życie tysięcy osób. Przeszedłem przez ten proces, bo sam też czekałem na narząd. Mam wiele doświadczeń z pogranicza życia i śmierci. Ksenotransplantacja daje nadzieję, dzięki temu nikt nie będzie musiał umierać w tej długiej niepewności - ocenia dr Robert Montgomery.

Znaków zapytania jest wiele i przed lekarzami może lata pracy, ale jest nadzieja, że pacjenci nie będą musieli czekać w nieskończoność.

Autor: Anna Czerwińska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix