Graniczny Lekarz Weterynarii usłyszał zarzuty w sprawie transportu tygrysów
Tygrysy jadą do Hiszpanii. Droga do Rosji to była dla nich droga przez mękę, ale w Polsce znalazły ratunek, a w Hiszpanii będą miały świetne warunki. Pięć z dziewięciu tygrysów szykuje się więc do wyjazdu. Jest jeszcze jedna ważna informacja w tej sprawie - weterynarz, który w krytycznym momencie miał tygrysom pomóc, usłyszał prokuratorskie zarzuty.
Nietypowe sytuacje wymagają niestandardowych działań. Poznańskie zoo ma "zielone światło" na...Tygrysy jednak pojadą do Hiszpanii. Zoo: jest zgoda Ministerstwa Klimatu
- Zawiózł opiekuna zwierząt, aby zakupić mięso, dał im miski, noże do pocięcia, żeby stworzyć jakieś warunki dobrostanu, żeby te zwierzęta nakarmić - tak Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka mówił 6 listopada o Granicznym Lekarzu Weterynarii.
Teraz Graniczny Lekarz Weterynarii to Jarosław N., bo prokuratura stawia mu zarzuty.
- Zdając sobie sprawę z tego, jaki jest stan tych tygrysów, jaka jest sytuacja związana z ich niemożnością przekroczenia granicy białoruskiej, nie dopełnił swoich obowiązków w ten sposób, że zaniechał ich natychmiastowego zbadania i zapewnienia im poprawy ich dobrostanu - tłumaczy Agnieszka Kępka z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.
Podejrzany złamał - zdaniem śledczych - i polskie, i unijne przepisy o ochronie zwierząt.
Jarosławowi N. grozi do trzech lat więzienia. Został zawieszony w czynnościach.
Główny Lekarz Weterynarii był dla ekipy "Faktów" TVN w poniedziałek nieuchwytny.
Jest zielone światło
W sprawie samych tygrysów jest postęp - pięć spośród dziewięciu kotów może jechać do azylu w Hiszpanii.
- Mamy naprawdę za sobą mur ludzi dobrej woli. Okazało się, że jedna decyzja obarczona wieloma błędami prawnymi, bo o tym też trzeba powiedzieć, nie może stanąć na przeszkodzie - mówi doktor Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo.
Wybudził się i jest już po pierwszym karmieniu. Tygrys Gogh, którego pilnie operowano w...Gogh po operacji zjadł pierwszy posiłek. "Rokowania ostrożne, ale jego szanse rosną"
Przeszkodą, o której mówiła dyrektor, była decyzja wójta Terespola, który wyrażając zgodę na przewiezienie tygrysów z polskiej granicy do ogrodów w Poznaniu i Człuchowie jako ich prawnego opiekuna wskazał rosyjskiego organizatora transportu tygrysów.
Teoretycznie więc bez zgody Rosjanina, który jako pierwszy usłyszał w tej sprawie zarzuty, nie można było z tygrysami nic zrobić. Po interwencji Prokuratury Krajowej i decyzji Ministerstwa Klimatu zwierzęta dostały jednak zielone światło.
- Te zwierzęta potrzebują świętego spokoju, dobrej przestrzeni, kryjówek, zabawek, basenów, które już na nie na wybiegach czekają - tłumaczy Magdalena Chodyła z poznańskiego zoo.
Koty bez wątpienia na to zasłużyły. Transport dziesięciu tygrysów z Włoch do Rosji został zatrzymany na granicy pod koniec października. Zwierząt nie przepuścili przez granicę Białorusini, bo Włosi nie mieli ani odpowiednich dokumentów, ani wiz.
Dopiero po trzech dniach, gdy jeden z tygrysów padł, graniczny weterynarz podniósł alarm.
Tygrys o imieniu Gogh, który z ocalonej dziewiątki trafił do zoo w najgorszym stanie, po ciężkiej operacji zaczął jeść, a jego przewód pokarmowy - trawić.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Dowiedz się więcej...
- Nie można przetransportować uratowanych tygrysów do Hiszpanii
- Jeden z uratowanych tygrysów przeszedł w nocy operację. Dyrektorka zoo: przeganiamy śmierć
- Pięć uratowanych tygrysów trafi do azylu w Hiszpanii. Zoo podało termin
- Sprawa tygrysów z Poznania w Parlamencie Europejskim
- Wiózł tygrysy z Włoch do Rosji. Sąd uchylił areszt wobec organizatora transportu
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (1)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Panie Konopka, zapraszamy do mikrofonu.
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Andrzej Duda wystąpił przed Radą Najwyższą Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Kijów. Wygłosił przemówienie przed Radą Najwyższą. Zapewnił Ukraińców o pełnym wsparciu. - Nie spocznę, dopóki Ukraina nie stanie się członkiem Unii Europejskiej - powiedział.
czytaj więcej »Fakty z 21 maja
O rozejmie w Ukrainie jeszcze nie ma mowy, ale są już rozmowy o odbudowie kraju. To będzie wyzwanie na skalę europejską. Polska chce mieć w nim udział. W programie powiemy również o bezwarunkowym dochodzie gwarantowanym, który ma być testowany w województwie warmińsko-mazurskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Polska chce się zaangażować w odbudowę Ukrainy. Na czele projektu ma stanąć Jacek Sasin
O rozejmie w Ukrainie jeszcze nie ma mowy, ale są już rozmowy o odbudowie kraju. To będzie wyzwanie na skalę europejską. Polska chce mieć w nim udział. Na czele projektu ma stanąć wicepremier Jacek Sasin. Który ma już na koncie kilka "zadań specjalnych".
czytaj więcej »Rada Krajowa Nowej Lewicy w 25-lecie polskiej konstytucji
Z okazji 25-lecia konstytucji 1997 roku odbyła się Rada Krajowa Nowej Lewicy. Obecni na niej byli dawni liderzy, Aleksander Kwaśniewski i Włodzimierz Cimoszewicz.
czytaj więcej »Zbigniew Ziobro: sądy przyspieszyły. Sędziowie: raczej spowolniły
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odtrąbił rzekomy sukces swojego resortu. Wbrew temu, co powszechnie widać i słychać, pochwalił się, że sądy dzięki niemu działają sprawniej. Co ma do tego statystyka i skąd głosy o kuglarskich sztuczkach?
czytaj więcej »Ostatnia grupa obrońców Azowstalu złożyła broń
Koniec walk o Azowstal. Po ponad 80 dniach oporu ostatnia grupa obrońców złożyła broń. Wojska rosyjskie kontrolują cały teren zakładów, jak twierdzi Kreml. Prezydent Wołodymyr Zełenski obiecuje, że bohaterowie Mariupola wrócą do domu.
czytaj więcej »"Piekło Donbasu". Oglądaj reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO
Dramat Donbasu, w którym mają się rozstrzygnąć losy tej wojny, w swoim kolejnym reportażu pokazuje Michał Przedlacki, dziennikarz "Superwizjera" TVN. Powstał materiał pokazujący brutalność okupantów i poświęcenie obrońców. Do obejrzenia o 20:00 TVN24.
czytaj więcej »Kierowca autobusu z dziećmi wjechał na zamknięty przejazd kolejowy
Autobus z dziećmi na pokładzie wykonał slalom pomiędzy opuszczonymi zaporami. Kierowca zlekceważył znaki i zdrowy rozsądek - wjechał na zamknięty przejazd kolejowy minutę przed pociągiem. Wyjaśnień chce policja, prokuratura i wójt.
czytaj więcej »Bezwarunkowy dochód podstawowy. Eksperyment w województwie warmińsko-mazurskim
1300 złotych co miesiąc przez dwa lata osobom w wieku produkcyjnym. W eksperymencie pieniądze - bez względu na zamożność - dostawałyby osoby w wieku aktywności zawodowej z gminy Dubeninki i 8 innych samorządów województwa warmińsko-mazurskiego graniczących z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.
czytaj więcej »Sebastian miał ekstremalną formę skoliozy. Lekarze musieli mu wyciąć trzy kręgi
Rdzeń kręgowy 13-letniego Sebastiana wygiął się pod kątem 140 stopni. Skomplikowana operacja, jakiej podjęli się specjaliści z Białegostoku, uratowała mu życie. Chłopak po raz pierwszy od urodzenia stanął prosto.
czytaj więcej »Kolejne regiony Polski przechodzą na DVB-T2, nowy standard telewizji naziemnej
Nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 zacznie obowiązywać w kolejnych regionach. Między innymi w Małopolsce, na Podkarpaciu, Śląsku i Opolszczyźnie, w województwach łódzkim i świętokrzyskim. Kogo czeka wymiana sprzętu, ten może liczyć na dofinansowanie.
czytaj więcej »Pan Marek marzył o pancerniku. Budowa trwała pół roku
Pan Marek miał marzenie - chciał mieć swojego pancernika. Udało się. Budował go pół roku - dwanaście godzin dziennie. Przyjaciele dorzucali wyposażenie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na niedzielę 22 maja
W niedzielę w ciągu dnia na wschodzie oraz częściowo w centrum Polski pochmurno ze słabymi opadami deszczu (2-5 mm). Na pozostałym obszarze kraju zmienne zachmurzenie, lokalnie ze słabymi i umiarkowanymi, przelotnymi opadami deszczu (0-5 mm). Temperatura maksymalna od 12 stopni Celsjusza na Warmii i Mazurach do 19 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty (50-60 km/h), północno-zachodni, słabszy jedynie na zachodzie kraju.
czytaj więcej »Fakty z 20 maja
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła poprawki PiS i Solidarnej Polski do projektu o Sądzie Najwyższym, jednak budzą one duże wątpliwości. W programie powiemy również o sprawie oświadczenia majątkowego Iwony Morawieckiej, o alarmującym raporcie ONZ, a także o małpiej ospie. Na "Fakty" TVN zaprasza Diana Rudnik.
czytaj więcej »Komisja przyjęła projekt zmian w Sądzie Najwyższym. "To jest kropla w morzu potrzeb"
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła poprawki PiS i Solidarnej Polski do projektu o Sądzie Najwyższym. Izba Dyscyplinarna SN znika, ale tylko z nazwy, bo w jej miejsce powstanie Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Odsunięci od pracy sędziowie nie zostaną z mocy prawa przywróceni do orzekania - będą mogli się odwołać do nowej Izby. Zdaniem opozycji to za mało, żeby przekonać Komisję Europejską.
czytaj więcej »