Fakty - oglądaj online

Unijna rzeczywistość

Unijna porażka Szydło. "Chcemy kogoś, kto szanuje zasady praworządności"

Zwycięstwo w wyborach i przebudzenie w europarlamencie. PiS nie ma wpływowych stanowisk, za to ma nadzieję na nowe otwarcie w Unii. Ale wtedy, kiedy Beata Szydło przepada w głosowaniu, może warto zastanowić się - dlaczego? I czy dobrze robią w Unii zabawy z europejską flagą albo z praworządnością.

Komisja nie dla Szydło. "Mamy do czynienia z odwetem"

To odwet za Timmermansa - słychać w PiS po tym, jak Beata Szydło nie została przewodniczącą...

Chociaż Beata Szydło była jedynym kandydatem, to w europarlamencie przegrała głosowanie. - Mamy do czynienia z odwetem - uważa Ryszard Legutko, eurodeputowany z PiS.

- Był to sygnał, że jest to polityczna zemsta za zablokowanie Timmermansa - twierdzi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany z PiS.

Najmłodsza w historii eurodeputowana z Danii odpowiedziała i tłumaczyła jakie ona i jej partyjni oraz frakcyjni koledzy mają wątpliwości wobec Beaty Szydło. - Chcemy kogoś, kto szanuje zasady praworządności - tłumaczyła Kira Marie Peter-Hansen, eurodeputowana z partii Zielonych.

Jak mówi Robert Biedroń z partii Wiosna, podczas spotkania grupy socjalistów padały uwagi dotyczące rządów Beaty Szydło. - (Przypominano jak) wynosiła flagę unijną, (jak) jej koleżanka klubowa nazywała flagę Unii Europejskiej "szmatą", jak Beata Szydło nie znalazła czasu, żeby spotkać się z osobami z niepełnosprawnościami - wylicza Biedroń.

"Efekt pewnej wendety politycznej''

Beata Szydło nie została przewodniczącą Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, bo "za" głosowało 21 europosłów, a 27 "przeciw". Te 27 przeciwnych głosów może przypominać sytuację, kiedy Szydło, jeszcze jako premier, przegrała głosowanie w sprawie nieprzedłużania kadencji Donaldowi Tuskowi. Wtedy PiS przekonywało, że to sukces.

- Prawo i Sprawiedliwość nie przegrywa tych głosowań. To jest efekt pewnej wendety politycznej - mówi Jan Mosiński z PiS.

Zdzisław Krasnodębski z PiS nie został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego europarlamentu. Także wtedy PiS zapewniało, że to odwet, ale i tak było warto, skoro szefem Komisji Europejskiej - także przy sprzeciwie polskich władz - nie zostanie Frans Timmermans, tylko Ursula von der Leyen. Tyle tylko, że i ona mówiła o konieczności stworzenia mechanizmu monitorowania praworządności w państwach członkowskich.

- Sukces Polski będzie również polegał na tym, że zapewne Timmermans będzie kontynuował swoją pracę jako wiceprzewodniczący komisji, właśnie odpowiedzialnej za sprawy praworządności, więc myśmy niczego na tych konsultacjach, czy też uzgodnieniach nie wygrali - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- Już nie mają zamiaru tolerować tych bardzo poważnych wybryków rządu PiS, jeśli chodzi o rządy prawa w Polsce - dodaje były minister finansów Jacek Rostowski.

"Mamy tę Europę dwóch prędkości"

Opozycja znowu mówi o zagrożeniu polexitem i pyta - czy przegrane przez rządzących Polską głosowania to nie jest znak, że im bardziej politycy PiS się od Unii dystansują, tym bardziej Unia przestaje się oglądać na Polskę? Beata Mazurek mówi, że "środowisko ludzi, którzy przyblokowali wybór Beaty Szydło, nazywało polskich patriotów 'faszystami'".

- Kaczyński, Morawiecki i Szydło doprowadzili do tego, że mamy tę Europę dwóch prędkości, której zawsze się tak obawialiśmy - mówi Róża Thun, eurodeputowana z ramienia PO.

PiS nie wyklucza, że w kolejnym głosowaniu jeszcze raz wystawi Beatę Szydło.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Night King
Night King

unia zla to po co startowala do koryta+

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 23 stycznia

    Fakty z 23 stycznia

    Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W programie powiemy również o wystąpieniach przywódców na V Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, o sprawie Ewy Tylman, którą - zdaniem sądu apelacyjnego - należy zbadać od nowa oraz o wizycie Grety Thunberg w polskich kopalniach. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

    Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

    Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że między Sejmem a Sądem Najwyższym zachodzi spór kompetencyjny. Murem staje za nimi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z kolei eksperci podają niezwykle obrazowy przykład - kobieta i mężczyzna nie spierają się, o to, kto ma urodzić dziecko. Mają w tej sprawie zupełnie inne kompetencje. Niech Sejm uchwala ustawy, niech sąd wydaje wyroki i niech politycy nigdy nie starają się na nie wpływać.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

    "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

    Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pance, brytyjski książę Karol oraz kilkudziesięciu innych przywódców wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Uroczystości były związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obchody to historia i pamięć, ale też wielkie polityczne i dyplomatyczne przedsięwzięcie. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, bez ostrych słów, bez kłamstw sprytnie rozgrywał własne interesy. W obchodach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

    czytaj więcej »
   • Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

    Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

    Kilkunastoletnia Greta Thunberg, która aktywnie walczy o klimat, odwiedziła kopalnię Guido i kopalnię Makoszowy w Zabrzu. Polscy górnicy rozumieją więcej niż politycy - mówiła aktywistka podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Niestety ci, którzy zdecydowali się spotkać z Gretą, słyszą, że są zdrajcami.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

    Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

    W piątek wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej części kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1009 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 22 stycznia

    Fakty z 22 stycznia

    Kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego ma w czwartek odpowiedzieć na pytanie, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane. Do akcji wkroczyli jednak marszałek Sejmu i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także raporcie NIK w sprawie afery GetBack, a także o coraz gorętszej walce o fotel szefa PO. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

    Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

    Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

    czytaj więcej »
   • Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

    Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

    To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

    czytaj więcej »
   • Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

    Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

    Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

    czytaj więcej »
   • Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

    Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

    W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

    czytaj więcej »
   tvnpix