"Sytuacja jest ciężka. Na różnych odcinkach frontu działają snajperzy wroga"

16.01 | "Sytuacja jest ciężka. Na różnych odcinkach frontu działają snajperzy wroga"Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Sytuacja na Ukrainie jest coraz bardziej napięta. Na wschodzie kraju są rosyjskie grupy dywersyjne. Gotowe do prowokacji. A przy granicy - gotowa do ataku - nawet stutysięczna armia. Jak wygląda życie na pierwszej linii frontu?

Jak mówią ukraińscy wojskowi - separatyści dostają cały czas wsparcie ze strony rosyjskich służb specjalnych. Według wojskowych źródeł wywiadowczych szczególnie dużo rosyjskiego Specnazu pojawiło się właśnie teraz. Przygotowują zbrojne prowokacje i dywersję, by Rosja miała pretekst do uderzenia na Ukrainę. - Sytuacja jest ciężka. Dostaliśmy informację, że na różnych odcinkach frontu działają snajperzy wroga. Na szczęście dzisiaj pogoda nam sprzyja - opowiada Sierhij, pseudonim "Odessa", z 503. batalionu piechoty morskiej Ukrainy.

Separatyści strzelają często. Nie ma dnia bez ognia z broni maszynowej i spadających z nieba pocisków moździerzowych. - Zakryliśmy strzelnicę, żeby nie było nas widać, ale mogą w nas trafić - mówi Ołeksij Godzenko z 503. batalionu piechoty morskiej Ukrainy. Kilka dni temu w sąsiedniej jednostce rosyjski snajper zabił ukraińskiego żołnierza – namierzył skąd prowadzi ogień i strzelił w otwór strzelniczy. - Mamy dla nich środek uspokajający, jeśli separatyści źle się zachowują. Kaliber 12,7. Działa znakomicie - dodaje jeden z żołnierzy.

Wielkokalibrowy karabin maszynowy - jeszcze radzieckiej produkcji - jest zawsze gotowy do otwarcia ognia. Ukraińscy żołnierze niezbyt wysoko oceniają armię dwóch separatystycznych republik. - Tak zwana armia tych republik bananowych składa się z szeregowych żołnierzy, miejscowych i Rosjan, którzy stanowią kadrę oficerską - tłumaczy Ołeksij Godzenko.

Pełna gotowość bojowa

Bronić Ukrainy przyjeżdżają ci, którzy jeszcze niedawno pracowali w Polsce. Tuż za linią ukraińskich okopów zaczyna się wioska. Żyje tam 850 mieszkańców. W domach najbliżej linii frontu okna i dachy są posiekane kulami i odłamkami.

Budynek wiejskiej administracji został trafiony pociskiem dużego kalibru. Na wschodzie Ukrainy ślady walk widać na każdym kroku. Ukraińcy obawiają się, że wojna w każdej chwili może wybuchnąć z nową siłą.

Rosja od listopada koncentruje swoje wojska przy granicy z Ukrainą. Ukraiński wywiad ocenia, że to co najmniej 100 tysięcy żołnierzy.

- Jeśli chodzi o jednostki pierwszego rzutu, skoncentrowane przy naszej granicy, to - po otrzymaniu rozkazu - mogą rozpocząć walki w ciągu dwóch dni - mówi gen. Dymitr Krasylnikow, dowódca grupy taktyczno-operacyjnej "Północ".

Ukraińscy wojskowi sami cały czas powtarzają, że są w najwyższej gotowości bojowej bez względu na najnowsze rosyjskie groźby.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS