Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję

09.03.2022 | Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję
09.03.2022 | Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazję
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
09.03.2022 | Uchodźca z Ukrainy chce wstrzymać tranzyt towarów na Białoruś. Jego zdaniem wspierają inwazjęMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Wypełnione towarami tiry na białoruskich i rosyjskich tablicach rejestracyjnych stoją w długich kolejkach przed granicą z Białorusią. Sprawą zainteresował się uchodźca z Ukrainy Mirosław Zahorski, według którego towary mają trafić przez Białoruś do atakującej Ukrainę rosyjskiej armii. Mężczyzna postanowił nagłośnić sprawę, wręcza kierowcom ulotki, odkręca tirom tablice rejestracyjne, a nie wyklucza dalszych działań.

Tiry z białoruskimi i rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi stoją w kilometrowych kolejkach, żeby wjechać z Polski na Białoruś. Pan Mirosław Zahorski, uchodźca z Ukrainy, zainteresował się, skąd jadą tiry, i z czym jadą. Nagrany przez niego film, opublikowany w internecie, powinien być dla wszystkich niepokojącym alarmem.

- Przy zapytaniu kierowców, co oni wiozą, część odpowiada: "wojenne, tajne". Inni odpowiadają wprost: "przetwórstwo, jedzenie, leki, części zamienne" - opowiada pan Mirosław.

Według ustaleń pana Mirosława towary mają trafić przez Białoruś do atakującej Ukrainę rosyjskiej armii.

Pan Mirosław na Ukrainie był sadownikiem. Gdy wybuchła wojna przywiózł rodzinę do Polski i chciał jechać na front, ale uznał, że w jego wieku - bez przeszkolenia - już sobie nie poradzi. Zamiast w karabin, uzbroił się w ulotki i krąży z nimi po przejściach granicznych i parkingach dla tirów.

"(...) Żywność i lekarstwa, które przywozisz dla rosyjskich żołnierzy, to obchodzenie globalnych sankcji. To, co robisz, może tylko przedłużyć niedorzeczny rozlew krwi. Te towary nie są potrzebne sprawcom agresji, ale ofiarom. Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości! Zabierz swój ładunek na Ukrainę!" - brzmi treść ulotek przygotowanych przez pana Mirosława.

Wstrzymanie tirów gołymi rękami

Drogowego tranzytu towarów z Europy do Białorusi i Rosji sankcje nie obejmują. To może być kosztowny błąd.

- Powinniśmy iść w kierunku pełnej izolacji Rosji i Białorusi. Po prostu w tej sprawie dla takich transportów normalnie zamknąć granicę - proponuje Adam Szłapka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

- Nie może być tak, że jakieś małe interesiki, tego czy innego przedsiębiorcy, będą powodowały, że z tej sankcyjnej tarczy robi się sito - zaznacza Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- Ja wiem, że Polska branża transportowa wtedy też poniesie jakieś szkody, ale my płacimy za te sankcje w każdej z branż i tu jest zadanie rządu, żeby stworzyć takie tarcze osłonowe, które pomogą nam ciężar na nas spadających tych sankcji dźwignąć - dodaje Szymon Hołownia, lider Polska 2050.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapytany o zamknięcie tranzytu na Białoruś, odpowiedział, że nie ma w tej sprawie nic do przekazania. - Jeśli w tej kwestii będę miał coś do przekazania, na pewno to zrobię - dodał.

Pan Mirosław Zahorski na polityków nie czeka. Na parkingach odkręca z białoruskich i rosyjskich ciężarówek tablice rejestracyjne, by nie mogły jechać dalej.

- My wyjdziemy: wszyscy uchodźcy, kto pracuje w Polsce, i te przejścia graniczne do Białorusi zablokujemy gołymi rękami. My czołgi wstrzymamy na wschodzie, no te tiry, jasne, że wstrzymamy gołymi rękami - mówi mężczyzna.

WOJNA ROSJA - UKRAINA. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS