"Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"

25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"
25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Gwałtownie rosnące ceny prądu, gazu, paliwa i żywności spychają poniżej granicy ubóstwa tysiące Polaków. Statystycznie to już ponad dwa miliony osób. Największy problem jest w rodzinach wielodzietnych i wśród rencistów. Potrzebna jest pomoc - fundacji, wolontariuszy i rządu.

Granica ubóstwa w Polsce to cztery złote dziennie. Takie pieniądze muszą wystarczyć na opłaty, ubranie, jedzenie. Na przeżycie.

Poza marginesem jest już ponad dwa miliony Polaków. W ciągu jednego roku granicę skrajnego ubóstwa przekroczyło ponad 370 tysięcy osób, w tym blisko 100 tysięcy dzieci - głównie z rodzin wielodzietnych - i 50 tysięcy seniorów.

- Pozwalamy ludziom spaść w ten lej gdzieś tam, z którego oni się potem nie potrafią wydobyć i w ten sposób tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny - mówi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

Walkę o przetrwanie od pierwszego do pierwszego toczy jedna rodzina na dwadzieścia. - Mówimy tutaj o gospodarstwach domowych, które utrzymują się ze świadczeń socjalnych. To są również renciści. Emeryci wyglądają trochę lepiej w tej sytuacji - przekonuje Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego.

Obecna sytuacja to wielkie wyzwanie dla wszystkich organizacji, które w walce z ubóstwem stają na pierwszej linii frontu. - Już wiemy, że Paczka będzie potrzebna w tym roku jeszcze bardziej niż w zeszłym roku. My w tym momencie nadal szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby zostać opiekunem rodziny - mówi Joanna Sadziki, prezes Stowarzyszenia Wiosna organizującego akcję Szlachetna Paczka.

Wpływ wzrostu cen

Strach przed utratą dachu nad głową zmienił priorytety. Widać to w fundacjach organizujących wsparcie. Prośby o pomoc w zdobyciu ubrań, jedzenia czy leków już nie zawsze są na pierwszym planie.

- Dzisiaj ten strumień finansowy w znacznej mierze musimy przekierować właśnie na rachunki w opłatach stałych, które nieustająco rosną - wyjaśnia Ewa Tietianiec z Fundacji "Happy Kids".

Rosną ceny czynszu, gazu, prądu, żywności, a stawki zasiłków zmieniły się od 2016 roku - odkąd władzę przejął PiS - nieznacznie. 500 plus z przed pięciu lat to też nie to samo co 500 plus dziś.

- Ubóstwo skrajne dzieci oczywiście zmniejszyło się w porównaniu z rokiem 2015 czy 2014, ale nie zmniejszyło się tak, jak to obiecywano, czy tak, jak twierdzono w tych wczesnych latach, że zmniejszy się aż o 94 procent - podkreśla profesor Ryszard Szarfenberg z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałaniu Ubóstwu.

Czasowo pandemia wyszła wśród przyczyn skrajnego ubóstwa przed szereg, ale główne jego przyczyny to obok bezrobocia i wzrostu cen - brak wykształcenia i niepełnosprawność.

Jaki pomysł na dziś ma rząd? W odpowiedzi na to pytanie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało redakcję "Faktów" TVN, że od stycznia zmienią się kryteria dochodowe uprawniające do pomocy: będzie to 776 złotych dla osoby samotnej i 600 złotych dla osoby w rodzinie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS