"Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"

25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"
25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
25.10.2021 | "Tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Gwałtownie rosnące ceny prądu, gazu, paliwa i żywności spychają poniżej granicy ubóstwa tysiące Polaków. Statystycznie to już ponad dwa miliony osób. Największy problem jest w rodzinach wielodzietnych i wśród rencistów. Potrzebna jest pomoc - fundacji, wolontariuszy i rządu.

Granica ubóstwa w Polsce to cztery złote dziennie. Takie pieniądze muszą wystarczyć na opłaty, ubranie, jedzenie. Na przeżycie.

Poza marginesem jest już ponad dwa miliony Polaków. W ciągu jednego roku granicę skrajnego ubóstwa przekroczyło ponad 370 tysięcy osób, w tym blisko 100 tysięcy dzieci - głównie z rodzin wielodzietnych - i 50 tysięcy seniorów.

- Pozwalamy ludziom spaść w ten lej gdzieś tam, z którego oni się potem nie potrafią wydobyć i w ten sposób tworzymy sobie coraz większy i nieusuwalny problem społeczny - mówi Łukasz Jaroń z Banku Żywności w Trójmieście.

Walkę o przetrwanie od pierwszego do pierwszego toczy jedna rodzina na dwadzieścia. - Mówimy tutaj o gospodarstwach domowych, które utrzymują się ze świadczeń socjalnych. To są również renciści. Emeryci wyglądają trochę lepiej w tej sytuacji - przekonuje Karolina Banaszek z Głównego Urzędu Statystycznego.

Obecna sytuacja to wielkie wyzwanie dla wszystkich organizacji, które w walce z ubóstwem stają na pierwszej linii frontu. - Już wiemy, że Paczka będzie potrzebna w tym roku jeszcze bardziej niż w zeszłym roku. My w tym momencie nadal szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby zostać opiekunem rodziny - mówi Joanna Sadziki, prezes Stowarzyszenia Wiosna organizującego akcję Szlachetna Paczka.

Wpływ wzrostu cen

Strach przed utratą dachu nad głową zmienił priorytety. Widać to w fundacjach organizujących wsparcie. Prośby o pomoc w zdobyciu ubrań, jedzenia czy leków już nie zawsze są na pierwszym planie.

- Dzisiaj ten strumień finansowy w znacznej mierze musimy przekierować właśnie na rachunki w opłatach stałych, które nieustająco rosną - wyjaśnia Ewa Tietianiec z Fundacji "Happy Kids".

Rosną ceny czynszu, gazu, prądu, żywności, a stawki zasiłków zmieniły się od 2016 roku - odkąd władzę przejął PiS - nieznacznie. 500 plus z przed pięciu lat to też nie to samo co 500 plus dziś.

- Ubóstwo skrajne dzieci oczywiście zmniejszyło się w porównaniu z rokiem 2015 czy 2014, ale nie zmniejszyło się tak, jak to obiecywano, czy tak, jak twierdzono w tych wczesnych latach, że zmniejszy się aż o 94 procent - podkreśla profesor Ryszard Szarfenberg z Polskiego Komitetu Europejskiej Sieci Przeciwdziałaniu Ubóstwu.

Czasowo pandemia wyszła wśród przyczyn skrajnego ubóstwa przed szereg, ale główne jego przyczyny to obok bezrobocia i wzrostu cen - brak wykształcenia i niepełnosprawność.

Jaki pomysł na dziś ma rząd? W odpowiedzi na to pytanie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało redakcję "Faktów" TVN, że od stycznia zmienią się kryteria dochodowe uprawniające do pomocy: będzie to 776 złotych dla osoby samotnej i 600 złotych dla osoby w rodzinie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS