TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"

13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
13.07.2021 | TVN24 wciąż bez nowej koncesji. Szef KRRiT przyznaje: "czasu jest dramatycznie mało"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski mówi, że na decyzję w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 jest "dramatycznie mało czasu", choć wniosek leży w Radzie od ponad roku. Zapewnia także, że Rada robi wszystko, co może, "żeby tę procedurę zakończyć", choć procedura powinna się zakończyć nadaniem koncesji TVN24 zgodnie z obowiązującym prawem, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest jedynym organem decyzyjnym w tej sprawie i nie musi na nikogo czekać. Skąd zatem ta nieuzasadniona zwłoka? - W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyło się spotkanie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Został on zapytany o to, czy jest za zmianami zaproponowanymi przez PiS w projekcie ustawy anty-TVN. - Prezydent nie swoimi projektami się nie zajmuje - odparł Duda, dodając, że akty prawne trafiają na jego biurko dopiero "jako uchwalone ustawy" i "wtedy trzeba podjąć decyzję".

Projekt ustawy nazywanej anty-TVN w ubiegłym tygodniu wniosła do Sejmu grupa posłów PiS. Poseł Marek Suski, który reprezentuje wnioskodawców, wprost przyznał, że chodzi o to, by mieć "jakiś wpływ" na TVN24. - Pan poseł Suski następnego dnia wycofał się z tych słów - zastrzeaga rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Tutaj został wymyślony ten pretekst, te pierwsze wypowiedzi posła Suskiego, że cyberataki są przyczyną nowelizacji tej ustawy, to jest wszystko wydumane. W oczywisty sposób powody prawdziwe są inne - zaznacza prof. Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prawo i Sprawiedliwość oraz poseł Marek Suski w sprawie mediów i ustawy dotyczącej TVN mają sojusznika w Solidarnej Polsce. - Z perspektywy wolności słowa i swobody w wykonywaniu zawodu dziennikarza, to takie regulacje są potrzebne. Natomiast one dzisiaj są dyskutowane w bardzo wysokich emocjach. (...) Gdyby ta konkretna ustawa była w tym kształcie dalej procedowana, to poparłbym ją - zadeklarował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, poseł Solidarnej Polski.

Poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę na fakt, że Prawo i Sprawiedliwość w pierwszych miesiącach swoich rządów przejęło de facto kontrolę nad mediami publicznymi. - Następnie skok na grupę regionalnych tygodników i dzienników, które przejęte zostały przez koncern państwowy Orlen (chodzi o grupę Polska Press - przyp. red.) - dodał.

- W całej sprawie chodzi tylko o jedno: o to, żeby osoba taka jak Marek Suski została prezesem TVN - ocenił Krzysztof Brejza, senator Koalicji Obywatelskiej.

Głos szefa KRRiT i nie tylko

Głos w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24 zabrał przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który myli projekt ustawy z obowiązującym prawem.

- Czasu już robi się dramatycznie mało. My robimy wszystko, co możemy, żeby tę procedurę zakończyć. Jest w Sejmie projekt ustawy i zobaczymy, jak będzie dalej procedowany. My będziemy nad nim w tej chwili się pochylać, ewentualnie proponować jakieś jeszcze poprawki - powiedział w wywiadzie dla Polskiego Radia24 Witold Kołodziejski.

Czytaj więcej: Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. w związku z debatą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu

"Jeśli się uda tę ustawę przeprowadzić i jakaś część tych udziałów zostanie być może wykupiona też przez polskich biznesmenów, i będziemy mieli jakiś tam wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji, to na pewno nie będzie to tak jak z Polska Press, że można to było odkupić. Ale rzeczywiście kolejne kroki w tym kierunku będą robione - powiedział w sobotę w Sulejowie w województwie łódzkim podczas XVI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" poseł PiS Marek Suski.

Wypowiedź posła Marka Suskiego dotycząca powodów, dla których grupa posłów zgłosiła projekt ustawy anty-TVN, wywołała poruszenie wśród Reporterów bez Granic oraz konstytucjonalistów.

- Obecnie Polska podąża drogą Węgier. Rząd próbuje przejąć kontrolę nad prywatnymi mediami, które są niezależne i krytyczne - alarmuje Pavol Szalai, dyrektor Biura do spraw Unii Europejskiej i Bałkanów w organizacji Reporterzy bez Granic.

Konstytucjonalista dr hab. Ryszard Piotrowski zwraca natomiast uwagę, że na realizację ustawy anty-TVN nie pozwala prawo europejskie oraz polskie zobowiązania międzynarodowe.

W Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich już rządzą osoby otwarcie sympatyzujące z władzą i osoby otwarcie wspierające rządzących.

Czytaj więcej: Zapytaliśmy Polaków o ustawę anty-TVN. Zdecydowana większość jest jej przeciwna

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Odwołanie dowódcy Eurokorpusu odbyło się zgodnie z procedurami, a sojusznicy zostali poinformowani - zapewniał na naszej antenie wicepremier i szef resortu obrony, Władysław Kosiniak-Kamysz. W środę po południu Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o wszczęciu wobec generała Jarosława Gromadzińskiego postępowania kontrolnego przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Generał Gromadziński w trybie natychmiastowym stracił dowodzenie Eurokorpusem i ma wrócić do kraju. On sam w internetowym wpisie zapewnił, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Trzęsienie ziemi po odwołaniu gen. Gromadzińskiego. "Te wątpliwości muszą mieć charakter poważny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS