Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o Polskę

21.02.2019 | Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o Polskę
21.02.2019 | Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o Polskę
Arleta Zalewska | Fakty TVN
21.02.2019 | Tusk: bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego boju o PolskęArleta Zalewska | Fakty TVN

"Nie będę udawał, że to nie moja wojna" - mówi w "Faktach po Faktach" Donald Tusk i przed wyborami europejskimi wysyła jasny sygnał: nowa partia nie jest potrzebna, ale potrzebna jest wielka obywatelska koalicja. Nowa energia może ruszyć czwartego czerwca, ale w którą stronę to będzie ruch?

- Jego komunikat odbieram tak - nie spoczywajcie na laurach - mówi Tomasz Siemoniak.

Dla polityków Platformy Obywatelskiej - niezależnie od oceny, interpretacji i osobistego odbioru tego, co w rozmowie z Katarzyną Kolendą- Zaleską w "Faktach po Faktach" nakreślił Donald Tusk - wysłany komunikat do polityków i wyborców sygnał jest jednoznaczny.

- Nie będę udawał, że to nie moja wojna czy, że to nie moje wybory, bo to są też moje wybory - stwierdził Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. To pierwsza deklaracja dotycząca wyborów europejskich.

- Nowa partia polityczna w Polsce, moim zdaniem, dzisiaj nie jest potrzebna - mówił Tusk. To kolejna deklaracja, a trzecia dotyczy wyborów parlamentarnych. - Nie mam żadnych wątpliwości, że do tych wyborów powinna pójść wielka obywatelska koalicja, która uruchomi energię nie tylko partii politycznych, ale także ludzi - stwierdził Tusk i dodał, że nazwy takie jak "Ruch 4 czerwca" - "są najmniej istotne".

W jakiej roli?

W mierzonej w latach dyskusji pod hasłem "czy Donald Tusk wróci, czy nie wróci do polskiej polityki" od środy pytanie brzmi nie tyle czy - a w jakiej roli?

- Bez planu nie ma co próbować wyruszać do wielkiego, poważnego boju o Polskę - stwierdza Tusk, nie zdradzając szczegółów.

- Myślę, że on będzie do końca swojej kadencji w Brukseli - mówi Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski spotkał się z byłym premierem na początku lutego. Razem z prezydentem Gdańska i Warszawy tworzy ramowy plan na obchody i - jak mówi się nieoficjalnie - na obywatelski ruch 4 czerwca.

Wystarczy rzut oka na kalendarz - 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów wypada tydzień po wyborach europejskich. I pięć miesięcy przed tymi do Sejmu i Senatu.

"Jeśli komuś zależy na bezruchu, to obecnej władzy"

- Widzę miejsce na to, żeby angażować wszystkich innych, którzy się do tej pory nie angażowali w politykę, po to, aby walczyć o wzmocnienie demokracji w Polsce - mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

- Partie działające dzisiaj na polskiej scenie politycznej nie mają żadnego powodu obawiać się działań z mojej strony i nie powinny się obawiać ruchu obywatelskiego. Możemy to pisać z małej, czy z dużej litery - nie ma znaczenia. Jeśli komuś zależy na bezruchu, to aktualnej władzy - ocenia Donald Tusk.

Sam pomysł na budowę - po stronie opozycji - ruchu wokół 30. rocznicy czerwca powstał dużo wcześniej. - 4 czerwca jest nie przypadkowy, bo to jest naprawdę napisany na moich oczach testament Pawła Adamowicza - mówi Donald Tusk.

Centralnym punktem zaplanowanych na ten dzień wydarzeń ma być okrągły stół, który stanie na placu w Gdańsku, gdzie samorządowcy podpiszą nową Deklarację Solidarności i Wolności. Na obchodach przemawiać ma również Donald Tusk.

- Zapowiadał wczoraj powrót jako patrona nad takim szerokim ruchem społecznym, który będzie wspierał całą opozycję - mówi była premier Ewa Kopacz.

- Dobra partia jest przygotowana jest na każdy scenariusz. Nie wymiękajmy - róbmy swoje. Przyjdzie, nie przyjdzie - mówi Tadeusz Cymański z PiS.

Tusk z kolei mówi, że gdy przyjdzie czas na wybory prezydenckie, będzie czas na decyzję. Na pytanie o to, czy nie mówi definitywnie "nie", odrzekł: - Na pewno nie mówię definitywnie tak.

Kadencja Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej kończy się pół roku przed wyborami prezydenckimi.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS