W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"

06.08.2018 | W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"
06.08.2018 | W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
06.08.2018 | W wyborach popierali, teraz oceniają prezydenta. "To był źle oddany głos"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Równo trzy lata temu Andrzej Duda objął prezydenturę. Kancelaria prezydenta z tej okazji opublikowała krótki film o sukcesach Andrzeja Dudy. Czym rzeczywiście może pochwalić się po trzech latach?

W filmie o trzech latach prezydenta Dudy, przygotowanym przez jego kancelarię, można obejrzeć przede wszystkim, jak prezydent Andrzej Duda spotykał się z głowami innych państw. Ale jak oceniają tę prezydenturę ludzie, którzy popierali i głosowali na Andrzeja Dudę trzy lata temu?

W trzecią rocznicę objęcia urzędu prezydenta Andrzej Duda brał udział w uroczystościach w Krakowie. - Wszyscy jak tu się zebraliście jesteście żołnierzami polskimi - mówił w niedzielę prezydent Duda na obchodach 104. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej. - Przepraszam, wzruszyłem się - dodał po dłuższej pauzie.

Tej teatralności w prezydencie najbardziej nie lubi prof. Jadwiga Staniszkis. - Duda jest aktorem, dla mnie jest osobą żenującą w tej roli. Zgadzam się z prof. Sadurskim, że Duda jest postacią tragikomiczną. Tylko, że Sadurski jest w Australii i nie ma poczucia, że jeszcze dwa lata musimy tkwić w tej prezydenturze - oceniła socjolog.

To, że PiS teraz chwali prezydenta, a opozycja go krytykuje, to oczywiste. Mniej oczywiste są postawy komentatorów politycznych, którzy odważyli się kiedyś głośno powiedzieć, że głosują na Andrzeja Dudę. - Nie tylko głosowałam, ale i wspierałam go przeciwko prezydentowi Komorowskiemu, czego gorzko żałuję - wyznała prof. Staniszkis.

Słowa, słowa

Dzisiaj niewielu pamięta, że był nawet taki moment, gdy Bronisław Komorowski oklaskiwał Andrzeja Dudę - kiedy Duda wygłaszał orędzie po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. - Proszę o to, byśmy szanowali swoje prawa, oczywiście bez narzucania ich innym, ale żebyśmy umieli te prawa nawzajem szanować - mówił wtedy nowy prezydent.

Już w marcu 2016 roku na spotkaniu z mieszkańcami Otwocka Andrzej Duda tak komentował protesty KOD-u. - "Ojczyznę dojną racz nam zwrócić, Panie", mówią ci ludzie - stwierdził. - Tu w Polsce to właśnie my jesteśmy ludźmi pierwszej kategorii - przekonywał.

- My mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa rozumiemy - te słowa Piłsudskiego Duda przytoczył z kolei podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego 5 grudnia 2017 roku, które odbyło się okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka. - Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego, jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków - cytował Duda.

Andrzej Duda mówił o "ludziach pierwszej kategorii", a Jarosław Kaczyński mówił o "gorszym sorcie" Polaków. Kim dla prezydenta jest prezes PiS? - Jest pan wielkim politykiem, z całą pewnością jest pan wielkim strategiem - tak raz się do niego publicznie zwrócił.

Na początku swojej kadencji prezydent nawet jeździł do prezesa PiS-u. Po dwóch wetach, w zeszłym roku, to Jarosław Kaczyński zaczął przyjeżdżać do niego.

Tymczasem Zbigniew Ziobro, choć Andrzej Duda zawetował reformy, które dałyby ministrowi sprawiedliwości prawo do wyrażania zgody na dalsze zasiadanie w Sądzie Najwyższym, i tak ma ogromny wpływ na KRS i na Sąd Najwyższy.

Z partią, a partia na przekór

Gdy w 2015 roku PiS się śpieszyło ze zmianami w Trybunale Konstytucyjnym, Andrzej Duda organizował nawet nocne zaprzysiężenia nowych sędziów TK.

- Trzask kości rozlega się po Polsce i Europie, kości łamanej konstytucji - ocenił Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu i były wiceprezes PiS. Ludwik Dorn też głosował na Andrzeja Dudę. - To był źle oddany głos - przyznał.

Ludwik Dorn wskazuje dzisiaj, że jedyne, co prezydent zyskał w ciągu tych trzech lat, to brak upokorzeń ze strony Antoniego Macierewicza, który na przykład odmawiał prezydenckiemu doradcy wglądu w tajne sprawy armii. Antoni Macierewicz został zdymisjonowany ze stanowiska ministra obrony narodowej w styczniu tego roku.

- Największą jego (Dudy - przyp. red.) porażką, na jego własne życzenie, to jest kwestia referendum konstytucyjnego. Przy czym akurat tutaj PiS postąpiło całkowicie rozsądnie, przecież frekwencja byłaby w okolicach ośmiu procent - skomentował Dorn.

Nie taki niezłomny

Ekonomista prof. Ryszard Bugaj, który też głosował na Andrzeja Dudę, również jest nim rozczarowany. Nie spodobało mu się już wtedy, kiedy Duda mówił o sobie, że jest "niezłomny". Poważne rozczarowanie Ryszarda Bugaja przyszło niedługo później.

- Żona do mnie przyleciała i powiedziała: "twój prezydent" ułaskawił Kamińskiego. To mi nie przyszło do głowy, że to jest możliwe - wspomina.

Prezydent ułaskawił Mariusza Kamińskiego, chociaż nie było nawet prawomocnego wyroku. Ale wiceprezes PiS-u Mariusz Kamiński jest jednym z najbliższych ludzi Jarosława Kaczyńskiego.

Prezes PiS nie pozostawił prezydentowi niezależności nawet w kwestii narodowego pojednania i wybaczenia, jeśli chodzi o katastrofę smoleńską.

- Wybaczmy to sobie wszystko wzajemnie - apelował Duda 10 kwietnia 2016 roku. - Polacy wielokrotnie mylili się, kiedy przebaczali zbyt łatwo - mówił tego samego dnia Jarosław Kaczyński.

W ostatnich wywiadach Jarosław Kaczyński zapowiada, że PiS poprze Andrzeja Dudę w następnych wyborach prezydenckich.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS