Fakty - oglądaj online

Skrzydlata Polska

"Poniatowski" i "Pułaski" już w powietrzu. Unikalne zdjęcia z lotu testowego

W powietrzu testowany jest "Pułaski", do lotów przygotowuje się też "Poniatowski". Już wkrótce dołączy do nich największy - "Piłsudski". Dwa Gulfstreamy i Boeing - to nowa flota rządowych samolotów dla VIP-ów. Jednak najważniejsze osoby w państwie poczekają na to, aż maszyny wejdą do normalnej służby. Testom przyglądał się reporter "Faktów" Dariusz Prosiecki.

Numer boczny 0002 - oficjalna nazwa maszyny to "Generał Kazimierz Pułaski". To jeden z dwóch Gulfstreamów, które latają w biało-czerwonych barwach. Na razie bez najważniejszych osób w państwie na pokładzie, bo załogi jeszcze szkolą się w pilotażu.

- Proces szkolenia rozpoczął się już kilka miesięcy temu od selekcji. Następnie wybrani zostali skierowani na szkolenie do specjalistycznego ośrodka w Stanach Zjednoczonych - tłumaczy płk Stanisław Kondrat z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Dwa Gulfstreamy trafiły do Polski w lipcu. Od tamtego czasu piloci każdego dnia, pod okiem amerykańskich instruktorów, wykonują loty.

VIP-y polecą najwcześniej w marcu

Ćwiczą nie tylko nad Wisłą. Pokonują również Atlantyk, bo te kilkunastoosobowe samoloty mają służyć polskim VIP-om także do dalszych podroży.

- Żeby mógł tym samolotem polecieć VIP, potrzeba 250 godzin nalotu pilotów. Czyli trzeba wykonać pewien czas. Pilot musi wystartować, przelecieć i ma określone normy, ile czasu musi odpoczywać - wskazuje Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Dlatego najważniejsze osoby w państwie tymi samolotami polecą najwcześniej na początku marca przyszłego roku. Za ich sterami zasiądą wojskowi piloci, którzy do tej pory głównie latali samolotami transportowymi typu Hercules.

Nie tylko Gulfstreamy

- Oni mieli doświadczenie na dużo cięższych samolotach, niż te, które są przeznaczone dla naszych VIP-ów. To jest jednak troszkę inne latanie. Są bardziej precyzyjne ruchy, inne reakcje sterów - wskazuje Grzegorz Brychczyński, ekspert lotniczy.

"Książę Józef Poniatowski" i "Generał Pułaski" - to nie jedyne zmiany w rządowej flocie. Kończą się prace przy pierwszym z trzech dużych samolotów, które maja trafić do Polski. To Boeing 737 w biało-czerwonych barwach. Procedura odbioru samolotu trwa. Powinien przylecieć do Polski za kilka dni.

Dopiero po przylocie do kraju, rozpocznie się szkolenie załóg. - To jest czas około pół roku szkolenia, tak, żeby była gotowość operacyjna w połowie 2018 roku - przewiduje wiceminister Kownacki.

Łącznie zakup wszystkich maszyn będzie kosztował około 3 mld złotych.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe informacje

 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "nie stosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 22 października

  Fakty z 22 października

  Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

  czytaj więcej »
 • PiS nie pierwszy raz ma wątpliwości w związku z wyborami

  PiS nie pierwszy raz ma wątpliwości w związku z wyborami

  To nie pierwsza próba podważania wyniku wyborów, ale dotąd robili to przegrani. W 2014 roku PiS głośno mówiło nawet o sfałszowaniu wyborów samorządowych. Ta partia od 4 lat rządzi i jest odpowiedzialna za przeprowadzenie uczciwych wyborów. Ma nad nimi większą kontrolę niż ktokolwiek kiedykolwiek wcześniej. Protesty zaopiniuje utworzona za rządów PiS Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

  czytaj więcej »
 • Polski spór o edukację seksualną przeniósł się do PE

  Polski spór o edukację seksualną przeniósł się do PE

  Europosłów nie było na sali zbyt wielu, ale debata była wyjątkowo emocjonująca. Spór o edukację seksualną w Polsce jest już międzynarodowy. Politycy Wiosny przekonywali, że obywatelski projekt ustawy to zamach na edukację seksualną dzieci i młodzieży. Europosłanki PiS przekonywały, że chodzi zwalczanie pedofilii.

  czytaj więcej »
tvnpix