"Poniatowski" i "Pułaski" już w powietrzu. Unikalne zdjęcia z lotu testowego

10.11.2017 | "Poniatowski" i" Pułaski" już w powietrzu. Unikalne zdjęcia z lotu testowego
10.11.2017 | "Poniatowski" i" Pułaski" już w powietrzu. Unikalne zdjęcia z lotu testowego
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
10.11.2017 | "Poniatowski" i" Pułaski" już w powietrzu. Unikalne zdjęcia z lotu testowegoDariusz Prosiecki | Fakty TVN

W powietrzu testowany jest "Pułaski", do lotów przygotowuje się też "Poniatowski". Już wkrótce dołączy do nich największy - "Piłsudski". Dwa Gulfstreamy i Boeing - to nowa flota rządowych samolotów dla VIP-ów. Jednak najważniejsze osoby w państwie poczekają na to, aż maszyny wejdą do normalnej służby. Testom przyglądał się reporter "Faktów" Dariusz Prosiecki.

Numer boczny 0002 - oficjalna nazwa maszyny to "Generał Kazimierz Pułaski". To jeden z dwóch Gulfstreamów, które latają w biało-czerwonych barwach. Na razie bez najważniejszych osób w państwie na pokładzie, bo załogi jeszcze szkolą się w pilotażu.

- Proces szkolenia rozpoczął się już kilka miesięcy temu od selekcji. Następnie wybrani zostali skierowani na szkolenie do specjalistycznego ośrodka w Stanach Zjednoczonych - tłumaczy płk Stanisław Kondrat z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Dwa Gulfstreamy trafiły do Polski w lipcu. Od tamtego czasu piloci każdego dnia, pod okiem amerykańskich instruktorów, wykonują loty.

VIP-y polecą najwcześniej w marcu

Ćwiczą nie tylko nad Wisłą. Pokonują również Atlantyk, bo te kilkunastoosobowe samoloty mają służyć polskim VIP-om także do dalszych podroży.

- Żeby mógł tym samolotem polecieć VIP, potrzeba 250 godzin nalotu pilotów. Czyli trzeba wykonać pewien czas. Pilot musi wystartować, przelecieć i ma określone normy, ile czasu musi odpoczywać - wskazuje Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej.

Dlatego najważniejsze osoby w państwie tymi samolotami polecą najwcześniej na początku marca przyszłego roku. Za ich sterami zasiądą wojskowi piloci, którzy do tej pory głównie latali samolotami transportowymi typu Hercules.

Nie tylko Gulfstreamy

- Oni mieli doświadczenie na dużo cięższych samolotach, niż te, które są przeznaczone dla naszych VIP-ów. To jest jednak troszkę inne latanie. Są bardziej precyzyjne ruchy, inne reakcje sterów - wskazuje Grzegorz Brychczyński, ekspert lotniczy.

"Książę Józef Poniatowski" i "Generał Pułaski" - to nie jedyne zmiany w rządowej flocie. Kończą się prace przy pierwszym z trzech dużych samolotów, które maja trafić do Polski. To Boeing 737 w biało-czerwonych barwach. Procedura odbioru samolotu trwa. Powinien przylecieć do Polski za kilka dni.

Dopiero po przylocie do kraju, rozpocznie się szkolenie załóg. - To jest czas około pół roku szkolenia, tak, żeby była gotowość operacyjna w połowie 2018 roku - przewiduje wiceminister Kownacki.

Łącznie zakup wszystkich maszyn będzie kosztował około 3 mld złotych.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN