Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Renata Kijowska / Fakty TVN
  • Pani kierująca autobusem i jej pasażerowie zatrzymali pijanego kierowcę
  • Holender przyjechał do Polski i wymyślił, że go porwano. Policji nie było do śmiechu
Potrzebna pomoc

Ból na który zaczyna brakować sił. Trwa wyścig z czasem o zdrowie Nadii

Ma dziewięć lat, potwornie cierpi i rzadko się skarży. Jej kręgosłup jest tak krzywy, że uciska organy wewnętrzne. Wszczepiony implant przebija skórę. Nadia zbiera na operacje i prosi o pomoc.

Ma 84 lata, oddał nerkę do transplantacji. "Ważne jest zdrowie, nie wiek"

Frank Dewhurst, 84-letni inżynier z Wimberley w amerykańskim stanie Teksas, jest najstarszym...

Trzeba Nadię zapytać, bo sama się nie poskarży na to, jak bardzo ją boli. - W skali od zera do 10 to dziewięć i pół. Na 100 procent dziewięć i pół - mówi Nadia Szarek.

To przez kręgosłup, który krzywi się mimo operacji, nawet po wszczepieniu prostującego implantu. - Nie był w stanie utrzymać tak drastycznego skrzywienia, które w dalszym ciągu postępuje. Implant w tym momencie jest przechylony i przebija się przez skórę - tłumaczy pani Patrycja Szarek, mama Nadii.

Kręgosłup coraz mocniej naciska na wewnętrzne organy dziewięciolatki.

"Bardzo się boję tej operacji"

Trwa wyścig z czasem o życie Nadii. Potrzeba trzech milionów złotych

Nadia ma zaledwie 9 lat, a jest już po dwóch poważnych operacjach kręgosłupa i czeka ją kolejna....

- Najbardziej narażone są płuca. Nawet jeżeli przezwycięża ból kręgosłupa, żeby zrobić kilka kroków, to jakby brak tlenu powoduje to, że ona i tak musi się położyć - opowiada Tomasz Szarek, ojciec Nadii.

- Panie doktorze, czy pan mnie puści i mogę iść z mamą do bufetu?  - pytała po operacji jednego z lekarzy Nadia. Dziewczyna znów chciałaby chodzić. Marzy, żeby kiedyś pobiegać.

- Źle się czuję, tak? Potrzebuję tej operacji, bardzo się boję tej operacji, ale wiem, że ona mi jest potrzebna - tłumaczy Nadia.

Chodzi o operację w Stanach Zjednoczonych. Pojedzie na nią, by naprawić kręgosłup, gdy uda się uzbierać trzy miliony złotych. W zbiórkę angażują się gwiazdy, sportowcy i dziennikarze.

- Chciałam was bardzo serdecznie poprosić o pomoc dla Nadii Szarek, dla małej dziewczynki, która potwornie cierpi - apeluje Anna Dereszowska, aktorka.

- Widzi nasze wzruszenie i taką bezradność. Za chwilę zaciskając zęby mówi, że jednak już ją nie boli - opowiada tata Nadii.

"Dam radę"

Skolioza to jeden z objawów zespołu Silvera-Russella, bardzo rzadkiego zespołu wad wrodzonych. W Polsce wszystkie możliwości są wyczerpane. - Rozmawialiśmy z wieloma lekarzami. Niestety, ze względu na brak i sprzętu i wiedzy medycznej, nie ma możliwości leczenia dziecka w Polsce. Jedynie podjął się tego lekarz w Nowym Jorku, profesor Lenke - tłumaczy Irena Piechal, prezes stowarzyszenia chorych na zespół Silvera-Russella.

Jeśli się uda, Nadia wróci do szkoły i swoich rówieśników. Bardzo tęskni za koleżankami. - Brakuje szczególnie mojej nauczycielki. Pani Julio, pozdrawiam panią - mówi Nadia Szarek.

- Żeby zaczęła żyć jak normalne dzieci. Żeby miała szansę spróbować jazdy na rowerze, żeby mogła robić to, co inne dzieci - marzy mama Nadii.

Bez ciągłego bólu, ocenianego "na dziewięć i pół" w dziesięciostopniowej skali. Jednak dziewczynka zapewnia, że "w sercu czuje", że wytrzyma już do końca i da radę.

Zbiórka dla Nadii prowadzona jest na stronie siepomaga.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix