Ból na który zaczyna brakować sił. Trwa wyścig z czasem o zdrowie Nadii

29.05.2019 | Ból na który zaczyna brakować sił. Trwa wyścig z czasem o zdrowie Nadii
29.05.2019 | Ból na który zaczyna brakować sił. Trwa wyścig z czasem o zdrowie Nadii
Renata Kijowska | Fakty TVN
29.05.2019 | Ból na który zaczyna brakować sił. Trwa wyścig z czasem o zdrowie NadiiRenata Kijowska | Fakty TVN

Ma dziewięć lat, potwornie cierpi i rzadko się skarży. Jej kręgosłup jest tak krzywy, że uciska organy wewnętrzne. Wszczepiony implant przebija skórę. Nadia zbiera na operacje i prosi o pomoc.

Trzeba Nadię zapytać, bo sama się nie poskarży na to, jak bardzo ją boli. - W skali od zera do 10 to dziewięć i pół. Na 100 procent dziewięć i pół - mówi Nadia Szarek.

To przez kręgosłup, który krzywi się mimo operacji, nawet po wszczepieniu prostującego implantu. - Nie był w stanie utrzymać tak drastycznego skrzywienia, które w dalszym ciągu postępuje. Implant w tym momencie jest przechylony i przebija się przez skórę - tłumaczy pani Patrycja Szarek, mama Nadii.

Kręgosłup coraz mocniej naciska na wewnętrzne organy dziewięciolatki.

"Bardzo się boję tej operacji"

- Najbardziej narażone są płuca. Nawet jeżeli przezwycięża ból kręgosłupa, żeby zrobić kilka kroków, to jakby brak tlenu powoduje to, że ona i tak musi się położyć - opowiada Tomasz Szarek, ojciec Nadii.

- Panie doktorze, czy pan mnie puści i mogę iść z mamą do bufetu? - pytała po operacji jednego z lekarzy Nadia. Dziewczyna znów chciałaby chodzić. Marzy, żeby kiedyś pobiegać.

- Źle się czuję, tak? Potrzebuję tej operacji, bardzo się boję tej operacji, ale wiem, że ona mi jest potrzebna - tłumaczy Nadia.

Chodzi o operację w Stanach Zjednoczonych. Pojedzie na nią, by naprawić kręgosłup, gdy uda się uzbierać trzy miliony złotych. W zbiórkę angażują się gwiazdy, sportowcy i dziennikarze.

- Chciałam was bardzo serdecznie poprosić o pomoc dla Nadii Szarek, dla małej dziewczynki, która potwornie cierpi - apeluje Anna Dereszowska, aktorka.

- Widzi nasze wzruszenie i taką bezradność. Za chwilę zaciskając zęby mówi, że jednak już ją nie boli - opowiada tata Nadii.

"Dam radę"

Skolioza to jeden z objawów zespołu Silvera-Russella, bardzo rzadkiego zespołu wad wrodzonych. W Polsce wszystkie możliwości są wyczerpane. - Rozmawialiśmy z wieloma lekarzami. Niestety, ze względu na brak i sprzętu i wiedzy medycznej, nie ma możliwości leczenia dziecka w Polsce. Jedynie podjął się tego lekarz w Nowym Jorku, profesor Lenke - tłumaczy Irena Piechal, prezes stowarzyszenia chorych na zespół Silvera-Russella.

Jeśli się uda, Nadia wróci do szkoły i swoich rówieśników. Bardzo tęskni za koleżankami. - Brakuje szczególnie mojej nauczycielki. Pani Julio, pozdrawiam panią - mówi Nadia Szarek.

- Żeby zaczęła żyć jak normalne dzieci. Żeby miała szansę spróbować jazdy na rowerze, żeby mogła robić to, co inne dzieci - marzy mama Nadii.

Bez ciągłego bólu, ocenianego "na dziewięć i pół" w dziesięciostopniowej skali. Jednak dziewczynka zapewnia, że "w sercu czuje", że wytrzyma już do końca i da radę.

Zbiórka dla Nadii prowadzona jest na stronie siepomaga.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS