Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe

27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietowe
Andrzej Zaucha | Fakty TVN
27.05.2022 | Trwa bitwa o Siewierodonieck. Ukraina apeluje o ciężką broń i systemy rakietoweAndrzej Zaucha | Fakty TVN

Siewierodonieck jest aktualnie rosyjskim celem numer jeden bitwy o Donbas. Zaciska się pętla wokół ostrzeliwanego miasta. Ukraińskim siłom nie brakuje odwagi i chęci do walki, ale do tego potrzeba broni, której zaczyna brakować.

Na ulicach Siewierodoniecka widać ślady ostrzału artyleryjskiego. Na obrzeżach miasta, które przed wojną liczyło 100 tysięcy mieszkańców, dzisiaj toczą się ciężkie walki.

- Rosyjska armia rzuciła ogromne ilości sprzętu i ludzi, by zdobyć obwód ługański. Zgromadzili co najmniej 25 batalionowych grup taktycznych, do 500 ludzi każda - informuje Serhij Hajdaj, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu ługańskiego.

W ostatnim kontrolowanym przez Ukraińców mieście obwodu ługańskiego rosyjskie grupy uderzeniowe zajęły już Hotel Mir i dworzec autobusowy. Ciężkie walki toczą się o trasę prowadzącą do Bachmutu, jedyną drogę zaopatrzenia. Rosjanie próbują okrążyć ukraińskie zgrupowanie i cały czas posuwają się do przodu.

- Sytuacja na froncie jest dla nas fatalna. Wróg odrzuca nas dalekosiężną artylerią: pierwszą linię i tył. Nie mamy czym się przeciwstawić oprócz męstwa ukraińskich żołnierzy - mówi Ołeksij Arestowicz, doradca prezydenta Ukrainy.

- To, co pozwalało nam odrzucać przeciwnika, to duch bojowy. Bój trwa do momentu, w którym ktoś nie zacznie uciekać. Gdy oddział walczy do końca, trzyma się, to nawet jeśli przeciwnicy mają przewagę, w którymś momencie rzucają się do ucieczki. Wystarczy, że jeden wóz bojowy zawraca i jest koniec - podkreśla odznaczony tytułem "Bohatera Ukrainy" podpułkownik Jewhen Szamataliuk.

Apel o systemy rakietowe i broń

Zachód już wspiera Ukrainę dostawami amerykańskich haubic kalibru 155 milimetrów - o wiele bardziej precyzyjnych i strzelających dalej niż rosyjskie. Wśród Rosjan sieją panikę też amerykańskie drony kamikadze. Jednak Ukraina błaga o rakietowe systemy artyleryjskie strzelające na odległość nawet kilkuset kilometrów.

- Dosłownie walczymy o to, żebyśmy dostali broń, która jest nam konieczna, żeby zmienić charakter walk i móc posuwać się szybciej i bardziej zdecydowanie przeganiać okupantów z naszej ziemi - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kraje zachodnie podjęły decyzję i systemy rakietowe wreszcie trafią do ukraińskich żołnierzy.

Rosjanie cały czas intensywnie ostrzeliwują ukraińskie miasta, nawet te położone daleko od linii frontu. Pociski znów spadły na Charków. W jednym z ostrzałów zginęło 7 osób, kilkanaście zostało rannych.

- Wróg znów podstępnie ostrzeliwuje i terroryzuje ludność cywilną. Wzywam was, żeby bez absolutnej konieczności nie wychodzić na zewnątrz, a w czasie ostrzałów schodzić do schronów. Nie wracajcie na razie do miasta - apeluje do mieszkańców Charkowa Ołeh Siniegubow, szef administracji wojskowo-cywilnej obwodu charkowskiego.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO NA PORTALU TVN24.PL

RAZEM Z UKRAINĄ! POMOC, INFORMACJE, PORADY

JAK POMÓC UKRAINIE - LISTA ZBIÓREK

ROSYJSKA INWAZJA NA MAPACH

TVN24 PO UKRAIŃSKU

UWAGA NA FAKE NEWSY

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS