Fakty - oglądaj online

Torby pieniędzy

"Producenci opakowań wykorzystali lukę". Rząd planuje zmiany w sprawie foliówek

Foliówki miały zniknąć, a do budżetu miał popłynąć prawie miliard złotych. Popłynęły 62 miliony, a foliówki płyną dalej. Ustawę, jak się okazało, można obejść. Dlatego rząd planuje jej uszczelnienie.

Grubsze foliówki również mogą być płatne. Resort chce "uszczelnić system"

Resort środowiska pracuje nad nowelą tak zwanej ustawy foliówkowej, której konsekwencją może być...

Są dosłownie wszędzie. Małe, duże, przezroczyste i kolorowe. Pół biedy, jeśli swój żywot kończą w sortowni odpadów, a nie w przydrożnym rowie czy lesie. Jednak nadal to tylko pół problemu.

- Folia dzisiaj to nie jest tylko folia. Jest bardzo dużo rodzai tej folii. My to próbujemy rozdzielać zgodnie z oczekiwaniami recyklera, ale ogólnie temat folii na dzień dzisiejszy to jest bardzo duży problem - uważa Bartosz Nowakowski, kierownik sortowni z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Zys.

Nie tylko dlatego, że nie ma komu sprzedać tego, co udało się odzyskać, ekolodzy alarmują - świat wciąż jest dosłownie zalewany plastikiem.

- Od lat 50. wyprodukowano ponad 8 miliardów ton plastiku, a jedynie 9 procent z tej ilości zostało poddane recyclingowi. To pokazuje, że wszelkie działania, które maja spowodować, że tego plastiku w środowisku będzie mniej, są potrzebne - tłumaczy Magdalena Figura z Greenpeace Polska.

Statystycznie każdy Polak rocznie zużywa około 200 foliówek. To o sto mniej, niż pokazywały statystyki rok wcześniej. Jest lepiej, ale wciąż nie tak, jak mogłoby być. Bo nie wszyscy Polacy są przyzwyczajeni do wielokrotnego wykorzystywania foliowych toreb.

Ustawa regulująca kwestię foliówek weszła w 2018 roku. Każda torebka z folii do 50 mikrometrów została objęta opłatą recyklingową, która wynosi 20 groszy plus VAT. Rząd szacował wpływy z foliówek na ponad miliard, jednak wpłynęły tylko 62 miliony.

Wszystkie torby objęte opłatą?

Zmiany przy sklepowej kasie. Koniec z bezpłatnymi foliówkami

Od 1 stycznia 2018 roku do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana będzie opłata...

- Nie wydaje mi się, że handel tutaj jest jedyną branżą, która odpowiada za wpływy. Myślę, że tutaj klienci, świadomi klienci, ekologiczni klienci chcą po prostu chronić w ten sposób środowisko - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Jak twierdzi ministerstwo środowiska - nie chodziło o pieniądze. Niskie wpływy do budżetu mogłyby cieszyć, gdyby wynikały z tego, że staliśmy się tak proekologiczni. Ale tak nie jest.

- Producenci opakowań wykorzystali lukę prawna i zaczęli produkować te worki zakupowe, które miały podlegać opłacie recyklingowej, z folii grubszej niż 50 mikronów i w ten sposób ominięto opłatę - tłumaczy Jerzy Kraśniewski, prezes Zarządu Spółdzielczego Domu Handlowego "Feniks" we Wrocławiu.

Niby wszystko jest zgodnie z prawem, ale ilość zużywanych toreb wciąż jest za duża. Stąd planowane są zmiany.

- Najprawdopodobniej wszystkie torby, nawet te powyżej 50 mikrometrów, będą objęte tą opłatą recyklingową - mówi Aleksander Brzózka z Ministerstwa Środowiska.

Prawdopodobnie też wzrośnie opłata. Może nawet dwukrotnie. I to jeszcze w tym roku.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Sławekf8kb
Sławekf8kb

Każdy musi się opanować są kartony, torby z materiału itp. Niestety jak widzę macho majstra co bierze 10 śrubek i dwie reklamówki to mnie normalnie krew zalewa. I co takiemu kapuście można powiedzieć chyba tylko reklsmówki po 5pln mogą ich zmusić do myślenia. Jak alkohol jest drogi to pojawiają się nimbrownie i chyba kak pódziemy rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 15 października

    Fakty z 15 października

    Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

    czytaj więcej »
   • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

    czytaj więcej »
   • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

    Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

    W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

    czytaj więcej »
   • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

    77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

    W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na środę 16 października

    Prognoza pogody na środę 16 października

    W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 14 października

    Fakty z 14 października

    Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

    PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

    PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

    czytaj więcej »
   tvnpix