Fakty - oglądaj online

Tomasz Brzeski wygrał walkę o życie, teraz walczy o powrót do formy

Pół roku po dramatycznym wypadku w Tatrach, Tomasz Brzeski, jeden z najlepszych polskich skialpinistów, wraca do domu i podejmuje walkę już nie o sportowe trofea, lecz o powrót do życia. Przeszedł właśnie rekonstrukcję zdeformowanej czaszki. Wkłada wielki wysiłek w rehabilitację, która przynosi rezultaty.

Najstarsza córka Tomasza Brzeskiego nie daje za wygraną. Siostrom i mamie obiecała, że nauczy tatę uśmiechu, który rodzina pamięta jeszcze sprzed wypadku. - Tata zawsze, zarażał uśmiechem. Ten obecny na razie nie działa u niego tak jak kiedyś, wiec staram się u niego obudzić te mięśnie, które nie działają – mówi córka Tomasza Brzeskiego, Ewa.

Sportowiec jest już po zabiegu rekonstrukcji czaszki. Decyzja o kolejnej operacji kosztowała jednak bardzo wiele łez. - Ciężko było po prostu puścić go na tę salę - opowiada żona pana Tomasza, Agnieszka.

Za tymi emocjami, krył się przede wszystkim strach. Od dramatycznego wypadku podczas Pucharu Polski w Skialpiznie minęło zaledwie 6 miesięcy. Wtedy lekarze walczyli o życie, teraz ważą się losy tego, jak będzie ono wyglądać.

Walka o powrót do formy

- Wiedziałam, że to jest potrzebny krok, że bez tego on nigdy nie będzie mógł wrócić do tego, co najbardziej kocha - mówi żona pana Tomasza. Sam zaczyna już o tym mówić.

- Każdy, kto trenuje i ma kontuzję wie, że jest to ciężki okres dla sportowca. Kto go przetrwa, pójdzie do przodu na 100 procent, a ten, kto się podda podczas rehabilitacji, to też się podda, jeśli chodzi o wyczyn sportowy - mówi Tomasz Brzeski.

Poddać na pewno się nie zamierza. Żona i trzy córki widzą ogromny postęp. Dzięki rehabilitacji, rodzina może być razem w domu.

- Te najbliższe osoby są najważniejsze. Nie kumpel z Krakowa czy z Warszawy, tylko familia jest najważniejsza - żona, dzieci - mówi Tomasz Brzeski. I to właśnie ich obecność, może zdecydować o największym zwycięstwie w życiu.

- On widzi, że robi to dla kogoś, nie tylko dla siebie, ale też dla nas - mówi żona Tomasza Brzeskiego.

Zobacz materiał "Faktów" o początkach rehabilitacji pana Tomasza

Autor: Robert Jałocha / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 października

  Fakty z 17 października

  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro pyta Trybunał Konstytucyjny, czy Sąd Najwyższy mógł zadać pytania prejudycjalne w sprawie ustroju sądów. W programie także o wojewodzie łódzkim, który wzywa Hannę Zdanowską do rezygnacji ze startu w wyborach, a także o księdzu skazanym za seks z nastolatką, który znów odprawia msze. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

  Ziobro pyta TK w sprawie przepisu unijnego traktatu. "Zabawa na beczce prochu"

  Czy minister Ziobro wyprowadzi Polskę z Unii Europejskiej? Jako prokurator generalny oficjalnie pyta Trybunał Konstytucyjny, czy przepis traktatu unijnego jest zgodny z polską konstytucją. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny powie, że nie, to możemy zmienić traktat, ale do tego potrzeba zgody wszystkich państw członkowskich. Możemy zmienić konstytucję - ale żadna partia nie ma konstytucyjnej większości. Trzecie wyjście - to wyjście z Unii Europejskiej.

  czytaj więcej »
 • Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

  Wojewoda wzywa do rezygnacji, Zdanowska odpowiada: tu łodzianie decydują

  Zbigniew Rau, wojewoda łódzki, nie wygasił mandatu Hannie Zdanowskiej. Wezwał ją za to do rezygnacji z wyborów. Niech pani zrezygnuje dla dobra Łodzi - mówi wojewoda, ale większość łodzian chce, by Hanna Zdanowska kandydowała i wygrała. Prezydent Łodzi niedawno usłyszała prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy, otrzymała karę grzywny. Zgodnie z kodeksem wyborczym Hanna Zdanowska może kandydować. Co będzie dalej?

  czytaj więcej »
 • "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

  "Ktoś chodził od klasy do klasy i strzelał". Atak w szkole na Krymie

  Co najmniej 19 osób zginęło, a 52 zostały ranne w środę w ataku na technikum w Kerczu na zajętym przez Rosję Krymie. Według wstępnych informacji w szkole doszło do wybuchu i użycia broni palnej. Stan 16 poszkodowanych lekarze oceniają jako ciężki. Na nagraniach z monitoringu widać, jak 18-latek - jeden z uczniów szkoły - wchodzi do budynku, trzymając karabin.

  czytaj więcej »
 • Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

  Kanada legalizuje marihuanę. "To niebywale ważna chwila"

  Marihuana legalna w Kanadzie. Można ją uprawiać, kupować albo posiadać. W miejsce ulicznych handlarzy i niepewnych źródeł to państwo przejmuje kontrolę i nakłada na marihuanę akcyzę. Dowcipni internauci przerabiają kanadyjską flagę - zamiast liścia klonowego jest liść marihuany.

  czytaj więcej »
 • "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

  "Załatwił sobie sam". Czarnecki o stażu syna

  Ojcowska troska i polityczne wsparcie. W roli troskliwego ojca - europoseł Ryszard Czarnecki. Jego 30-letni syn dość późno wyleciał z gniazda, o czym świadczy nagrana rozmowa z restauracji "Sowa i przyjaciele", w której europoseł Czarnecki troszczy się o jego staż w banku.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 18 października

  Prognoza pogody na czwartek 18 października

  W czwartek rano miejscami mgły i zamglenia. W dzień pogodnie, tylko na południu kraju więcej chmur. Również na Pomorzu Zachodnim zachmurzenie umiarkowane i duże, po południu możliwe niewielkie opady deszczu do 5 mm. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Nizinie Szczecińskiej i Suwalszczyźnie, 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 21 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodzie na północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na Pomorzu okresami dość silny.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 października

  Fakty z 16 października

  W "Faktach" o sondażu, który pokazuje w Łodzi miażdżącą przewagę atakowanej przez przeciwników Hanny Zdanowskiej oraz o przedwyborczej mobilizacji w stolicy. Tu z kolei sondaże pokazują przewagę Rafała Trzaskowskiego, ale Patryk Jaki nie jest bez szans. Powiemy także o spotkaniu Roberta Kubicy z premierem Mateuszem Morawieckim. To echa kelnerskich taśm i tego, co premier powiedział o rajdowcu niegdyś przy posiłku. Teraz Kubica mówi, że nie żywi urazy do premiera. Tymczasem na Mierzei Wiślanej pod jej przekop Jarosław Kaczyński symbolicznie wbił łopatę. Na "Fakty" zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix