"To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie

13.08.2018 | "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie
13.08.2018 | "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życie
Marek Nowicki | Fakty TVN
13.08.2018 | "To był ostatni moment". Lekarze z Gdańska dali pacjentowi nowe życieMarek Nowicki | Fakty TVN

Nowe płuca po mukowiscydozie to nowe życie. Lekarze z Gdańska właśnie dali je panu Damianowi. Oprócz szpitala w Zabrzu i w Szczecinie to już trzecie miejsce, gdzie w Polsce można otrzymać taką szansę. Dla chorych pacjentów to fantastyczna wiadomość. Tym przeszczepem płuc lekarze z Gdańska mają pełne prawo się chwalić.

Damian Dymnicki z Ustki chodzi bez problemu po schodach, jeździ na rowerze i biega. Robi to, co jeszcze kilka miesięcy temu było nie do pomyślenia.

- Przez ostatnie dwa lata praktycznie nie wychodziłem z domu. Siedziałem w domu. Nie miałem siły nawet tutaj na świeże powietrze przed klatkę - opowiada Damian Dymnicki.

Pacjent nie miał siły, bo mukowiscydoza zniszczyła mu płuca. Operacja wykonana w Gdańsku uratowała mu życie. W ostatniej chwili.

- Pacjent wytworzył suprasystemowe nadciśnienie płucne, czyli w łożysku płucnym miał większe ciśnienie niż w aorcie. To jest dramatyczna sytuacja - wyjaśnia doktor nauk medycznych Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

- To był ostatni moment. Jestem przekonany, że gdyby nie ta operacja, to w chwili obecnej różnie mogłoby być - dodaje profesor Sławomir Żegleń z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Zabieg wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. To duży wyczyn, bo pacjenci z mukowiscydozą, latami leczeni antybiotykami, zazwyczaj, gdy dochodzi do przeszczepu płuc, są już na niemal uodpornieni na wszystkie antybiotyki. Dlatego do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku płyną gratulacje z innych szpitali. Między innymi z Zabrza.

- Gratulacje od naszego zespołu transplantacji płuc, od pana profesora Zembali, który z pewnością kibicuje kolegom, bo w końcu ten zespół wywodzi się z Zabrza - mówi doktor nauk medycznych Marek Ochman, transplantolog Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

"Żyję jak normalni ludzie"

Osiem lat temu w Zabrzu pana Damiana Króla, pierwszego pacjenta chorego na mukowiscydozę, którego wtedy po zabiegu odwiedziła ekipa "Faktów" TVN, też operował doktor Jacek Wojarski. Od tego czasu w Zabrzu lekarze dokonali niemal 50 przeszczepów płuc chorym na mukowiscydozę pacjentom. Ostatnio Patrycji Pastuszce.

- Teraz żyję jak normalni ludzie. Tak, jak nastolatkowie w moim wieku. Biegam, jeżdżę na rowerze, na rolkach. Nawet próbowałam skakać na trampolinie - opowiada.

W tej chwili chorzy na mukowiscydozę mogą otrzymać nowe płuca w trzech ośrodkach: Zabrzu, Szczecinie i w Gdańsku.

To jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów tej grupy pacjentów, bo choroba niszczy im też inne narządy. Stąd Gdańsk przygotowuje się do przeszczepów wielonarządowych. Na przykład płuc i wątroby, czy płuc oraz nerek jednocześnie.

- Działalność zaczęliśmy. Także na pewno tu będzie duży rozwój. Proszę oczekiwać na kolejne informacje - zapowiada Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS