"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUE

"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUE
"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUE
Maciej Knapik | Fakty TVN
"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat". TK podważył uprawnienia TSUEMaciej Knapik | Fakty TVN

Trybunał Konstytucyjny w składzie pięciu sędziów, któremu przewodniczył sędzia Stanisław Piotrowicz, orzekł, że wykonywanie i stosowanie środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odnoszących się do polskich sądów jest niezgodne z polską konstytucją.

Stanisław Piotrowicz jako sędzia zachowuje się podobnie jak wtedy, gdy był posłem Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczył obradom komisji sejmowych: często odbiera głos interlokutorom. Nie inaczej było podczas środowego posiedzenia Trybunału Konstytucyjnego, kiedy przerwał wypowiedź przedstawiciela Rzecznika Praw Obywatelskich Pawła Filipka.

Będąc posłem, Stanisław Piotrowicz zajmował się tworzeniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a będąc członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, współuczestniczył w doborze jej składu. W środę przewodniczył składowi pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który odpowiadał na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN sprowadzające się do tego, czy TSUE może skutecznie zawiesić stosowanie przepisów dotyczących tej Izby.

Cala rzesza prawników, a także Sąd Najwyższy uznaje, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa.

- (Stanisław Piotrowicz - przyp. red.) nigdy w tej sprawie nie powinien orzekać, a teraz udaje, że będzie wydawał bezstronny wyrok jako sędzia Trybunału Konstytucyjnego? - skomentowała Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

- Tak jak wiernie służył komunie, tak teraz wiernie służy PiS-owi - ocenił Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu i poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Szkoda Rzeczypospolitej na takie buractwo - powiedziała Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

TSUE kontra TK

W środę, zanim zapadł wyrok TK, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Innymi słowy, trybunał w Luksemburgu orzekł, że Izba Dyscyplinarna nie może działać, a trybunał w Warszawie - że trybunał w Luksemburgu nie może wydawać takich decyzji.

- Jesteśmy cały czas w trakcie tego prawnego polexitu, który odbywa się krok po kroku, i zobaczymy, gdzie nas zaprowadzi - skomentował decyzję TK Adam Bodnar ustępujący z urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do wyroku Trybunału Konstytucyjnego odniósł się również Donald Tusk. "To nie Polska, tylko Kaczyński ze swoją partią wychodzą z Unii. I tylko my, Polacy, możemy skutecznie się temu przeciwstawić. Bo wbrew pisowskiej propagandzie, nikt nikogo w Unii nie trzyma na siłę" - napisał na Twitterze lider Platformy Obywatelskiej.

"Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat"

Swojego zadowolenia z decyzji Trybunału Konstytucyjnego nie krył w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Chciałem z satysfakcją przyjąć orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stanął na gruncie ochrony polskiego porządku konstytucyjnego przed bezprawną ingerencją - powiedział.

Problem w tym, że to Unia Europejska może nałożyć kary na Polskę, a w drugą stronę to się nie uda, bo to Polska dostaje z Unii pieniądze, a nie odwrotnie.

- Zmierzaliśmy w kierunku tego zderzenia już dobrych kilka lat i dzisiaj nastąpiła kulminacja - oceniła mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy". - Przyjdą retorsje i udawanie, że tak nie będzie, jest zamykaniem oczu - zwraca uwagę Adrian Zandberg, poseł Lewicy.

- To bardzo niebezpieczna gra, która może doprowadzić do zamrożenia środków, a potem do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej - uważa Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Zignorowanie postanowienia o środku tymczasowym TSUE może skutkować karami sięgającymi kilku milionów euro dziennie. Jest też obawa związana ze wstrzymaniem wypłaty funduszy europejskich.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W środę rano sprawę praworządności bagatelizował i chciał zakończenia sporu. - Sam poruszyłem temat z intencją zamknięcia tej brzęczącej osy w pokoju, która niepotrzebnie wleciała przez okno i trzeba jej pozwolić wylecieć - przekazał szef rządu.

Prawnik prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego zwraca uwagę, że polski rząd będzie musiał się dogadać z Komisją Europejską w sprawie zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy.

Po co nam konflikt z Unią Europejską? Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie odpowiedział dziś na to pytanie.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

21 lat temu pan Sebastian był dzieckiem, miał dziewięć lat i miał nowotwór złośliwy kości piszczelowej. Lekarze uratowali mu życie i nogę, wkładając w nią endoprotezę, która razem z nogą miała rosnąć. Wtedy to była nowość. Co pan Sebastian myśli o tym dziś?

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Sebastian dostał endoprotezę, gdy miał dziewięć lat. Po 21 latach wciąż pamięta tamten ból

Źródło:
Fakty TVN

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu

Są zawsze gotowi do walki z żywiołem i do niesienia pomocy. Dzisiaj to kłopoty finansowe są dla nich największym wyzwaniem. Jak na bohaterów przystało, nie patrzą biernie, tylko działają. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Barzkowice w województwie zachodniopomorskim już po raz kolejny zbierają złom. Tym razem po to, by kupić aparaty oddechowe. Tymczasem ich koledzy w Małopolsce zbierają elektrośmieci, by po prostu dorobić.

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Niejedna ochotnicza straż pożarna ma kłopoty finansowe. Strażacy zbierają śmieci lub proszą o wpłaty

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy, jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), nawiązując do zapowiadanego spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS