Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa

23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - Wałęsa
Maciej Knapik | Fakty TVN
23.11.2018 | Test niezależności sądów. Wpis Beaty Mazurek o sprawie Kaczyński - WałęsaMaciej Knapik | Fakty TVN

Krótko po zakończeniu czwartkowej rozprawy wicemarszałek Beata Mazurek pisała o "żenującym" prowadzeniu procesu Kaczyński - Wałęsa. W piątek dodała, że sędzia, która w koszulce z napisem "konstytucja" broniła sądów, powinna być wyłączona z tego procesu. Widać, że będzie on ważnym testem na niezależność sądów i sędzi.

Czy nie sądzi pani, że był to polityczny nacisk na sędzię? - brzmiało pytanie do Beaty Mazurek.

- Nie, proszę pana. To było moje prywatne zdanie, do którego mam prawo - odpowiedziała rzeczniczka PiS.

Dobrze, że pani poseł uściśliła, bo swoje internetowe konto pospisuje jako "wicemarszałek Sejmu i rzecznik partii rządzącej". Rządzącej wszystkim - dodaje opozycja.

- Chcieliby, by wyroki były pisane na Nowogrodzkiej. By Jarosław Kaczyński sam sobie ten wyrok napisał. To jest żenujące. To jest właśnie ich podejście do wymiaru sprawiedliwości - uważa Borys Budka z PO.

Wyrok w sprawie, którą Jarosław Kaczyński wytoczył Lechowi Wałęsie o naruszenie dóbr osobistych, ma zapaść 6 grudnia. Beata Mazurek napisała w internecie, że w czwartek sąd prowadził rozprawę w sposób żenujący, oraz że pada pytanie o obiektywizm tego procesu.

Brak możliwości politycznego nacisku?

- Pani Mazurek powinna powstrzymać się z takimi komentarzami. Powinna mieć świadomość, że sędziowie to nie są jej partyjni koledzy, czy polityczni przeciwnicy - uważa Waldemar Żurek, sędzia i członek stowarzyszenia "Themis".

- Wszystkim takim próbom nacisku trzeba się oczywiście sprzeciwiać - brzmi stanowisko Krystiana Markiewicza ze stowarzyszenia "Iustittia", które zarazem jest stanowiskiem stowarzyszeń sędziów, do których prowadząca sprawę sędzia Klawonn nie należy. - Ja nie mam żadnej możliwości politycznego nacisku - twierdzi Beata Mazurek i dodaje, że wypowiedziane słowa były jej osobistymi poglądami.

Uczestnikiem procesu jest przywódca obozu władzy, w którym minister sprawiedliwości ma znaczący wpływ na postępowanie dyscyplinarne. Krytyczne słowa rzecznika PiS mogą być sygnałem dla sędzi, by nie wydawać wyroku niekorzystnego dla prezesa partii. Maciej Mitera, który jest rzecznikiem nowej KRS mówi, że krytyka jest dozwolona, ale też dodaje, że politycy powinni zachować powściągliwość w ocenie pracy sądu.

Powściągliwości jednak brak.

Prawne nadużycie

W mojej ocenie to ona (sędzia Weronika Klawonn - przyp. red.) powinna być wyłączona z tego procesu - twierdzi Beata Mazurek.

Chodzi o to, że sędzia uczestniczyła w demonstracjach przeciwko upartyjnieniom sadów i była ubrana w koszulkę z napisem "konstytucja", a taką samą na procesie miał Lech Wałęsa. Ale w sądzie sędzia jest w todze, a nie w koszulce. Maciej Mitera apeluje o więcej zaufania, ale rzecznik ministra Zbigniewa Ziobry sugeruje wyłączenie sędzi ze względu na brak bezstronności. - To oczywiście możliwe - odpowiada szef "Iustitii".

- Byle tylko nie były to takie wnioski, jak w przypadku ministra czy wiceministra sprawiedliwości, gdzie wnioski dotyczyły wyłączenia wszystkich sędziów danego sadu, bo to jest po prostu nadużycie prawa procesowego, z którym to ponoć ministerstwo sprawiedliwości chce walczyć - dodaje Krystian Markiewicz.

Taką sytuację mieliśmy przy procesie ministra Ziobry z jedną z warszawskich sędzi. Proces również dotyczył naruszenia dóbr osobistych.

Krytykę działań PiS-u wobec sądów wspierają stowarzyszenia i zgromadzenia sędziów.

- Lider opozycji stwierdził, że zapamiętane będą nazwiska tych sędziów po niekorzystnym wyroku - mówił wtedy Łukasz Schreiber z PiS. Grzegorza Schetynę za tamte słowa spotkała krytyka z wielu stron, ale głownie z PiS. Teraz to politycy PiS napominają tylko sąd.

- Powinien (sędzia - przyp. red.) pozostać wstrzemięźliwy niezależnie od swoich poglądów - przypomina Bartłomiej Wróblewski z PiS.

W drugą stronę ta zasada już nie obowiązuje.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS