Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"

26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"
26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
26.11.2020 | Test już w karetce? Ratownicy dostaną "konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Test antygenowy już w karetce? I dla pacjentów, i dla systemu to dobra wiadomość, bo to duże ułatwienie. Zrobi go ratownik i od razu będzie wiadomo czy chory ma koronawirusa, czy też nie. Od razu też będzie wiadomo, czy trzeba wieźć go do szpitala zakaźnego.

Już w karetce ratownik będzie mógł zrobić pacjentowi szybki test - tak chce Ministerstwo Zdrowia. Jak stwierdził sam minister Adam Niedzielski - chodzi o to, żeby zespoły ratownictwa medycznego działały w sposób sprawniejszy i żeby karetka dojeżdżała szybciej. Dodatkowo żeby nie było już kolejek, gdy przed szpitalami tłoczą się karetki z pacjentami, z którymi nie wiadomo co zrobić.

- Problemem w tym momencie izb przyjęć i SOR-ów jest to, że nie wiemy, z jakim pacjentem mamy do czynienia - mówi doktor Jan Nowak ze Szpitala Specjalistycznego imienia J. Dietla w Krakowie.

Test pomoże odróżnić pacjentów ujemnych od dodatnich już na etapie rozmowy ratownika w karetce z lekarzem w szpitalu.

- To da nam konkretne narzędzie w rozmowie z lekarzem - tłumaczy Ariel Szczotok, ratownik medyczny.

- Nie mając testów antygenowych, musimy pojechać najpierw do pierwszego lepszego szpitala, w którym taki test byłby wykonany - wyjaśnia Oliwier Adamczewski, ratownik medyczny.

"Rozpoznajemy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić"

Testy antygenowe już wykonuje się na SOR-ach i izbach przyjęć. Teraz pacjent wynik będzie miał zanim do szpitala dowiezie go karetka.

- Wynik wiarygodny jest po 15 minutach. W tym czasie oczywiście pacjent jest transportowany do szpitala - mówi doktor Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Szpital będzie wiedział, jak zająć się pacjentem.

- Jeżeli by pacjent już wstępnie był zidentyfikowany w karetce jako dodatni, no to my u niego rozpoznajemy chorobę i już wiemy, co dalej z nim mamy robić - wyjaśnia doktor Jan Nowak.

Ratownicy medyczni czekają na przepisy wyjaśniające, w jakich konkretnych przypadkach ten test ma być zastosowany w ambulansie. Zastanawiają się również, czy szybki test w karetce nie przysporzy i tak przeciążonym zespołom zbędnych wyjazdów do co sprytniejszych pacjentów.

- Będą dzwonić po to, żeby sprawdzić, czy akurat ta infekcja, która ich trawi od kilku dni, nie jest właśnie infekcją SARS-CoV-2 - uważa Ariel Szczotok.

Test antygenowy to pobranie wymazu z nosa.

- Jest skierowany do pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych - tłumaczy doktor Jan Nowak.

Wynik dodatni - z bardzo dużym prawdopodobieństwem - oznacza zakażenie koronawirusem. Ale wynik negatywny pewności nie daje. Trzeba go potwierdzić metodą PCR. Ratownicy będą mogli robić testy w karetkach następnego dnia po ogłoszeniu przepisów, które teraz procedowanie są w skróconym trybie.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Urszula Waśko z Uniwersytetu Columbia uczestniczy w pracach nad lekiem, którym może zablokować rozwój raka trzustki. To nowotwór, który wciąż jest bardzo trudny do wyleczenia. Wyniki eksperymentów na myszach są obiecujące. Rozpoczęła się pierwsza faza testów klinicznych nowego leku z udziałem ludzi.

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Nowy lek ma szansę to zmienić

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS