Teczka Kujdy była w zbiorze zastrzeżonym. Dlaczego ją tam umieszczono?

08.02.2019 | Teczka Kujdy była w zbiorze zastrzeżonym. Dlaczego ją tam umieszczono?
08.02.2019 | Teczka Kujdy była w zbiorze zastrzeżonym. Dlaczego ją tam umieszczono?
Arleta Zalewska | Fakty TVN
08.02.2019 | Teczka Kujdy była w zbiorze zastrzeżonym. Dlaczego ją tam umieszczono?Arleta Zalewska | Fakty TVN

Kazimierz Kujda może dokona autolustracji, bo tak się złożyło, że lustracja go ominęła. W tej sprawie równie ciekawe jak zawartość teczki, a może jeszcze ciekawsze, jest to, że umieszczono ja w zbiorze zastrzeżonym.

- Jeżeli to, co jest dzisiaj opublikowane, to jest wszystko, co jest na temat pana Kujdy, no to po prostu jakaś aberracja kompletna, bo to nie ma nic wspólnego z obronnością państwa - stwierdził profesor Andrzej Paczkowski.

To ocena byłego historyka kolegium IPN, który w przeszłości oceniał czy dana teczka tajnego współpracownika wciąż powinna znajdować się w zbiorze zastrzeżonym i czy jej odtajnienie nie wpłynie na bezpieczeństwo państwa.

- Te kryteria były w znacznym stopniu uznaniowe, bo co to znaczy bezpieczeństwo państwa? Na bezpieczeństwo państwa wpływają między innymi, a może przede wszystkim, osoby - tłumaczy profesor Paczkowski.

- Trzeba było to wszystko przejrzeć, ocenić czy to nadal ma znaczenie dla pracy operacyjnej, czy ujawnienie może grozić osobom - tłumaczy powody stworzenia tak zwanego zbioru zastrzeżonego Andrzej Barcikowski, były szef ABW.

Politycy mieli wpływ?

Wszystkie polskie służby, od ABW po Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, prawie 20 lat temu rozpoczęły przekazywanie tysięcy teczek do nowo utworzonego zbioru zastrzeżonego w IPN. To funkcjonariusze tych służb decydowali, która teczka tajnego agenta otrzymała pieczątkę "zastrzeżone".

- Z medialnie dostępnych informacji wynika, że pan Kazimierz Kujda został pozyskany do współpracy z kontrwywiadem SB, a więc niejako z automatu trafił do zbioru zastrzeżonego - tłumaczy generał Janusz Nosek, były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

- Uznaniowość jest wkomponowana w tego typu działalność i dlatego stała permanentna weryfikacja była w tym przypadku zasadą i ona trwała, trwała i trwała - tłumaczy Andrzej Barcikowski.

Dlaczego teczka Kazimierza Kujdy znalazła się wśród tych, których odtajnienie służby uznały za groźne z punktu widzenia państwa? Nie ma na ten temat informacji. Nie wiadomo też dlaczego podczas późniejszej weryfikacji tej decyzji nie zmieniono. Wiemy, że do zastrzeżonego zbioru trafiały setki, zdaniem historyków, nieuzasadnionych przypadków i że udział w tych decyzjach mogli mieć politycy.

- Była walka polityczna i oczywiście służby mniej lub bardziej, a częściej bardziej, były w te walkę uwikłane, albo wciągane. Wobec tego mogły konsultować na przykład niektóre nazwiska - stwierdza profesor Andrzej Paczkowski.

Pełni funkcję, która nie podlega lustracji

- Była olbrzymia wątpliwość co do tego, że zbiór zastrzeżony gwarantuje bezkarność klasie politycznej, czy też wpływa na bezpieczeństwo państwa. W związku z tym podjęto decyzje o rozwiązaniu tego zbioru zastrzeżonego - opowiada Jan Żaryn, historyk i senator PiS.

Teczki ze zbioru zastrzeżonego są stopniowo odtajniane od 2017 roku. Kazimierz Kujda z przerwami od 2000 roku jest prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Według IPN, nie musiał przedstawiać oświadczenia lustracyjnego, ponieważ nie obejmuje go znowelizowana za rządów PiS-u, ustawa o IPN-ie.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS