Obajtek miał wydawać polecenia, dyktować ceny i marże. "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejne taśmy

03.03.2021 | Obajtek miał wydawać polecenia, dyktować ceny i marże. "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejne taśmy
03.03.2021 | Obajtek miał wydawać polecenia, dyktować ceny i marże. "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejne taśmy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
03.03.2021 | Obajtek miał wydawać polecenia, dyktować ceny i marże. "Gazeta Wyborcza" opublikowała kolejne taśmyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Opozycja chce, by sprawą Daniela Obajtka na kolejnym posiedzeniu zajął się Sejm, a prokurator generalny wyjaśnił, dlaczego sprawę obecnego prezesa Orlenu umorzono pięć lat temu. Z kolejnych nagrań - ujawnionych w środę przez "Gazetę Wyborczą" - wynika, że Obajtek zanim został prezesem Orlenu, tak bardzo chciał już działać w biznesie, że robił to też jako wójt Pcimia, na co prawo nie pozwala.

Kolejne nagranie opublikowane przez "Gazetę Wyborczą" odsłania rolę, jaką 11 lat temu miał pełnić ówczesny wójt Pcimia - Daniel Obajtek - w biznesie. W biznesie, którym zgodnie z prawem nie mógł kierować pełniąc jednocześnie funkcje w samorządzie.

Na nagraniu, do którego dotarła "GW", zarejestrowanym 14 sierpnia 2009 roku, słychać rozmowę Szymona, pracownika TT Plast z Bernadettą Obajtek, pracownicą firmy TT Plast, prywatnie żoną kuzyna Daniela Obajtka.

"Sławek będzie teraz nominowany na Bieruń i teraz mam pytanie, jak ja mam podzielić Polskę między tymi dwoma przedstawicielami?" - pyta na opublikowanym nagraniu Bernadetta Obajtek. Szymon zapewnia, że nie wie o takich działaniach. "Ja to nic takiego nie słyszałem, że Sławek będzie na Bieruń" - odpowiada.

Bernadetta znów powołuje się na rozmowę z Danielem Obajtkiem. - Nie? Mi tak Daniel powiedział, żebym się kontaktowała z panem, jak Polskę dzielić - mówi w nagraniu.

Z nagrań - które opublikowała "Gazeta Wyborcza" - wynika, że Daniel Obajtek wydawał polecenia, instruował jak zdobywać kontrahentów, dyktował ceny i marże. Nawet bezpośrednio oceniał efekty produkcji w firmie konkurencyjnej wobec firmy prowadzonej przez jego wujków.

"Jestem w firmie. Patrzę na tę rurę, przyjacielu, chcę ci powiedzieć, że szukają ch**a do d**y. Powiem ci szczerze, że jedynie "37" była cieńsza, ale wizualnie, no rura jak rura, przyjacielu" - mówił Obajtek w rozmowie z Szymonem, pracownikiem TT Plast.

Opozycja domaga się wyjaśnień

W 2014 roku Daniel Obajtek zeznał przed sądem, że będąc wójtem Pcimia nie miał żadnych bliższych relacji biznesowych ze spółką, którą - jak wynika z nagrań - de facto zarządzał.

Sprawa, w której nagrania miały być dowodem została przez prokuraturę wycofana z sądu i umorzona, a Obajtek zamienił Pcim na Orlen.

- To pachnie aferą Rywina. Ukręcono głowę tej sprawie tylko po to, żeby pan Obajtek mógł zajmować ważne stanowiska w spółkach Skarbu Państwa - uważa poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński

Najwyższy czas, by do akcji wkroczył prokurator generalny - twierdzi opozycja, ale zamierza przeprowadzić też własne śledztwo, między innymi chce wysłać komisje poselskie do Pcimia.

- Orlenem, największą firmą z tej branży w Polsce, nie może zarządzać osoba, które jest uwikłana - podkreśla Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty sprawę Daniela Obajtka określa mianem "tragedii państwa, instytucji państwa na wszystkich poziomach, których to dotyczy".

"Taśmy Obajtka" to dla Prawa i Sprawiedliwości sytuacja co najmniej kłopotliwa. - Wiemy z lektury Pisma Świętego, że nie ma nic zakrytego, co nie miałoby być kiedykolwiek wyjawione - mówi senator PiS Jan Maria Jackowski. Opozycja chce, by wyjaśnieniem sprawy Obajtka zajął się Sejm i to już na najbliższym posiedzeniu.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS