Tam, gdzie jest mało szczepień, tam jest więcej nowych zakażeń. Widać to na wschodzie Polski

14.09.2021 | Tam, gdzie jest mało szczepień, tam jest więcej nowych zakażeń. Widać to na wschodzie Polski
14.09.2021 | Tam, gdzie jest mało szczepień, tam jest więcej nowych zakażeń. Widać to na wschodzie Polski
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.09.2021 | Tam, gdzie jest mało szczepień, tam jest więcej nowych zakażeń. Widać to na wschodzie PolskiMarek Nowicki | Fakty TVN

Nowe zakażenia koronawirusem są odnotowywane przede wszystkim tam, gdzie stosunkowo mało mieszkańców się zaszczepiło. Dlatego wciąż warto przekonywać nieprzekonanych.

Tam, gdzie punkty szczepień świecą pustkami, zapełnione są łóżka szpitalne chorymi na COVID-19. Tę prostą zależność widać mocno w województwie lubelskim, które zajmuje pierwsze miejsce, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń. Wskaźnik na sto tysięcy mieszkańców wyniósł tam aż 3,67. Największe ognisko jest w tej chwili w Krasnymstawie, gdzie ostatnio koronawirusa wykryto u 36 osób.

W województwach lubelskim i podlaskim zaszczepiło się stosunkowo mało osób, za to liczba przeciwników szczepień nie maleje.

- Kwestia przekonania osób nieprzekonanych, że to szczepienie ma swój sens, ma cel. Przede wszystkim ochronę własnego zdrowia - mówi dr n. med. Jolanta Korniszuk, lubelski państwowy inspektor sanitarny. Jest to pozornie oczywiste, a jednak trudne do zrealizowania.

- Jest szalenie trudno. Ja mam wrażenie, że myśmy trochę taką kampanię informacyjną przegrali w mediach społecznościowych i jest takie duże nagromadzenie mitów, że bardzo trudno się z nimi dyskutuje - mówi dr hab. Wojciech Feleszko, pediatra i immunolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Niepokojące sygnały

Najniższe wskaźniki wyszczepienia są w całym pasie południowo-wschodniej Polski i pierwsze niepokojące sygnały dochodzą właśnie z tamtych okolic - także z oddziałów pediatrycznych.

- Hospitalizowane są dzieci. Zarówno te najmłodsze, kilkutygodniowe, ale również nastolatkowie pomiędzy 14. a 18. rokiem życia. W grupie wiekowej, gdzie mogliby być zaszczepieni - mówi Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu imienia Stefana Żeromskiego w Olsztynie.

Są też pozytywne informacje - w skali całego kraju zaszczepiło się już ponad 34 procent młodzieży w wieku od 12 do 18 lat. 14 września przykład dali uczniowie Łódzkiej Szkoły Mody, Kosmetologii, Fryzjerstwa Anagra. Zaszczepiło się tam 80 osób.

- Jedyna droga do normalności, żeby to wszystko zostało otwarte, a my żebyśmy mogli stacjonarnie uczyć, bo to jest tak ważne. Zwłaszcza u nas, jak my mamy zajęcia zawodowe, fryzjerstwo, makijaż, paznokcie, kosmetologię, no to ciężko byłoby to prowadzić zdalnie - przekonuje Franciszek Miller, dyrektor operacyjny szkoły Anagra.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS