"Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"

01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Trzecia fala zalewa szpitale, a dane coraz bardziej niepokoją - ostatniej doby zmarło ponad 600 osób zakażonych SARS-CoV-2.

Nie każdy przyjęty do szpitala pacjent z niego wyjdzie. Medycy wiedzą o tym doskonale. - Codziennie spotykają się ze śmiercią w niespotykanej dotąd dla nikogo skali - zwraca uwagę Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Statystyki są dramatyczne. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 621 osób.

- Jest mi bardzo ciężko w tych warunkach pracować psychicznie, dlatego że takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Choć dynamika wzrostu zachorowań zwalnia, to w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najwięcej zakażeń od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

Ponad trzy tysiące osób wymaga leczenia pod respiratorem, a zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 jest 31811.

- Jeśli chodzi o obłożenie łóżek, to zdecydowanie najgorsze przed nami - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ciągu tego tygodnia bądź następnego będziemy mieli szczyt zachorowań - dodał.

Już teraz na SOR-ach testy w kierunku zakażenia koronawirusem są niemal zbędne. Na pacjenta wystarczy spojrzeć - podkreślają lekarze.

- Nie trzeba nawet czekać 15 minut, to jest ten czas, kiedy test się wysyca. W pierwszej minucie już widać, jak zabarwiają się dwie kreski i wiemy, że pacjent jest dodatni i przyjeżdża z objawami covidowymi - wyjaśnia Agnieszka Szadryn z Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Szpitale tylko dla chorych na COVID-19

Kolejne szpitale są przekształcane w covidowe. Od soboty 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie ponownie będzie leczył tylko pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

- Przystosowywany jest w tej chwili szpital logistycznie i funkcjonalnie. Wszystkie oddziały i wszystkie sale stają się salami covidowymi - informuje Marcin Górka z 109. Szpitala.

Istniejące szpitale covidowe próbuje się jeszcze powiększyć. - Szukamy dosłownie każdego wolnego łóżka - mówi Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. - To jest takie dopychanie do ostatniej szpileczki każdego wolnego miejsca - dodaje prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Krzesło do siedzenia dla tych, którzy jeszcze mogą siedzieć i kozetka wyciągnięta z piwnicy dla tych, którzy już nie mają sił - tak się teraz choruje.

- To nie jest tak, że każdy pacjent przyjeżdża, ma swoje łóżko, swoją pościel, ma swoją szafeczkę, na której może sobie coś położyć. Nie. To jest łóżko w korytarzu i tego trzeba być świadomym - zaznacza Agnieszka Szadryn. - Oddział ratunkowy wygląda w tym momencie jak pole walki - dodaje.

Do województw, w których sytuacja się pogarsza, dołączają właśnie województwa dolnośląskie i wielkopolskie. Kolejne oddziały muszą przekształcać się w covidowe. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował, że w czwartek zapadło ponad 120 decyzji dotyczących szpitali.

- Wcześniej oddziały, które były tworzone w naszym szpitalu, zapełniały się w ciągu tygodnia, dwóch tygodni. Teraz to jest kwestia dni - zaznacza Leszek Sobieski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Fatalna sytuacja na Śląsku

Najtrudniejsza sytuacja jest nadal na Śląsku. - Wydolność systemu opieki zdrowotnej dochodzi do granic możliwości na Śląsku - przekazał w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowuje się, by transportować pacjentów poza województwo.

- Do godziny czasu na terenie województwa śląskiego może się pojawić osiem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - zadeklarował prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W zapasie są wojskowe samoloty transportowe na kilkadziesiąt osób.

- Jesteśmy na wojnie od ponad roku, natomiast w tej chwili to jest chyba już taka rzeczywiście finalna bitwa - ocenia prof. Jerzy Jaroszewicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS