"Proszę, zaufajcie mojej decyzji". Tak Kaczyński przekonywał do Morawieckiego


Dzień po tym, jak PiS obronił w Sejmie przed dymisją premier Beatę Szydło, prezydent - na wniosek PiS-u - desygnuje jej następcę. To Mateusz Morawiecki wskazany przez Jarosława Kaczyńskiego. Najpierw PiS przekonywał, że atakowanie Szydło jest atakowaniem Polski, teraz przekonuje, że dla dobra Polski, trzeba ją zastąpić.

Zdjęcia z Pałacu Beata Szydło raczej nie powiesi sobie na pamiątkę w gabinecie. Rozgoryczenia nie dało się ukryć, a lekki uśmiech maskował tylko polityczną porażkę.

Zupełnie inny uśmiech zaprezentował Mateusz Morawiecki - człowiek, który w dwa lata wspiął się na polityczny szczyt.

- Chcę mimo, że ten moment nie jest łatwy, bardzo mocno powiedzieć, że nie tylko pani premier dziękuję, ale także jej gratuluję - mówił w trakcie uroczystości prezydent Andrzej Duda.

O 16 ruszył zegar. I będzie pędził, bo Mateusz Morawiecki - od piątku desygnowany na premiera - już w poniedziałek ma przedstawić prezydentowi skład rządu, a ledwie dzień później wygłosić w Sejmie expose. - Będę na pewno starał się zrobić wszystko, żeby przysłużyć się dobrze Polsce, żeby przydać się Polsce - zapowiadał w piątek Morawiecki.

"Trójskok"

Mateusz Morawiecki jest już pewien - nominacji nikt mu już nie odbierze. Członkowie rządu natomiast pożyją jeszcze w niepewności. Bo według naszych informacji najpoważniej rozważana jest operacja nazywana w PiS "trójskokiem".

Pierwszy etap zamknął się w czwartek, gdy prezes PiS, a potem władze PiS namaściły nowego premiera.

W etapie drugim premier Morawiecki przedstawi niemal identyczny rząd, jak rząd Szydło. Musi znaleźć kandydatów do resortu, który sam opuszcza.

Trzeci etap, to głęboka rekonstrukcja, głębokie przemodelowanie rządu, Ale to wydarzy się dopiero w styczniu.

Wbrew swoim nadziejom Witold Waszczykowski to mocny kandydat do odejścia. Może odejść także Antoni Macierewicz. Skonfliktowany z prezydentem minister, w piątek uderzył w Andrzeja Dudę bronią atomową. Bo podległy mu kontrwywiad wojskowy odebrał dostęp do tajnych informacji współpracownikowi prezydenta generałowi Kraszewskiemu. Zrobił to tuż przed uroczystością w Pałacu.

Szydło zostaje w rządzie

Warunkiem w miarę bezbolesnego przeprowadzenia operacji "zmiana premiera" była dobra oferta dla Beaty Szydło. Wiadomo, że w rządzie zostaje, będzie wicepremierem. Prawdopodobnie odpowiadającym za sprawy społeczne.

Jarosław Kaczyński autentycznie bał się, że jego autorski projekt pod tytułem "premier Morawiecki" przepadnie w tajnym głosowaniu na zebraniu kierownictwa PiS.Dlatego przed spotkaniem prezes spotykał się lub rozmawiał telefonicznie z niektórymi członkami komitetu politycznego. Miał jeden przekaz: "proszę, zaufajcie mojej decyzji".

To nie koniec. Potem - przed godziną 16 - w gabinecie prezesa Beata Szydło została przekonana, by złożyć dymisję zanim władze partii poprą Morawieckiego.

Chodziło o to, by członkowie komitetu - dwie godziny później - mieli poczucie, że wyrok prezesa został zaakceptowany.

Ostateczne tajne głosowanie zakończyło się tak, że Beata Szydło wstrzymała się od głosu, a dwoje polityków zagłosowało przeciw.

Mateusz Morawiecki od wczoraj wie, że nominacja prezesa nie została w PiS przyjęta z wielką radością.

- Wszyscy żałujemy. Wiadomo, że pan prezes jakby chciał objąć tekę premiera, to by cały PiS był zadowolony. No ale tak się złożyło – przyznaje Adam Lipiński z PiS. I nie jest to opinia jednego polityka.

- Elektorat Prawa i Sprawiedliwości akceptuje bezwarunkowo, ufając totalnie premierowi Kaczyńskiemu - mówi Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS.

Gdyby było tak jak twierdzi Ryszard Czarnecki, Jarosław Kaczyński nie prosiłby wczoraj posłów, by na spotkaniach z wyborcami tłumaczyli po co ta zmiana.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS