Tajemnice sejmowej zamrażarki. Co się stanie z prezydenckimi wetami?

03.12.2017 | Tajemnice sejmowej zamrażarki. Co się stanie z prezydenckimi wetami?
03.12.2017 | Tajemnice sejmowej zamrażarki. Co się stanie z prezydenckimi wetami?
Paweł Płuska | Fakty TVN
03.12.2017 | Tajemnice sejmowej zamrażarki. Co się stanie z prezydenckimi wetami?Paweł Płuska | Fakty TVN

Prezydenckie weta do ustaw o sądownictwie cały czas są nierozpatrzone, a posłowie nie głosowali nad ich przyjęciem lub odrzuceniem. Dlaczego? Może to wyjście awaryjne na wypadek, gdyby Andrzej Duda nie podpisał nowych ustaw.

Prezydenckie weta z lipca zostały zgłoszone, wpłynęły do Sejmu i słuch po nich zaginął.

- Sejm się tą sprawą nie zajął, a i sam pan prezydent zapomniał chyba o swoich decyzjach, bo nie przypomina o nich marszałkowi - tak sytuację ocenia były premier Leszek Miller.

Nie przypomina, choć pewnie by mógł, ale zgodnie z prawem niewiele by to dało. Według prezydenckiego ministra winna jest nieprecyzyjna konstytucja, która mówi, ile czasu ma głowa państwa na weto, ale nie mówi, ile parlament ma na odpowiedź.

- Trudno też winić parlament, że tego weta nie rozpatruje. Korzysta z tego, że w konstytucji nie jest to jasno zapisane - twierdzi Krzysztof Łapiński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

Projekt utknął

Nie jest jasno zapisane, ale to nie zmienia faktu, że dość kuriozalnie wygląda sytuacja, gdy w Sejmie toczą się prace nad nowymi projektami, a stary proces legislacyjny tak naprawdę nie został zakończony. Z woli marszałka.

- Robi wszystko, żeby weta nie trafiły na obrady izby plenarnej, żeby PiS nie przegrał tego głosowania, więc schował je do zamrażarki - tak działania marszałka ocenia Sławomir Neumann z Platformy Obywatelskiej.

- Wiadomo, że ze względów politycznych one nie będą rozpatrzone, żeby nie zaostrzać relacji między PiS i prezydentem - uważa Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15.

"Normalne negocjacje polityczne"

- Z całym szacunkiem, marszałek ma uprawnienia i z nich korzysta, bo my nie wiemy, jak dokładnie zakończy się dyskusja o reformie sądownictwa. W związku z tym nie wiemy, jak będzie można odnieść się do tych wet. To są normalne negocjacje polityczne - mówi Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Te słowa bardzo dobrze pokazują, o co może chodzić w grze wetem. Hipotetycznie, prezydent, widząc, co się dzieje z jego projektami w Sejmie, mógłby je wycofać. Wtedy PiS mogłoby do gry wprowadzić stare ustawy i weto.

- To jest taki bat, który wisi nad Pałacem Prezydenckim. PiS zawsze ma taką furtkę, żeby móc te weta przegłosować i uzbierać jakimś cudem większość - uważa Paulina Hennig-Kloska z .Nowoczesnej.

Na złość prezydentowi?

Niekoniecznie cudem. Bo wprawdzie PiS nie ma tylu posłów, by samodzielnie weto odrzucić - zgodnie z prawem trzeba trzech piątych głosów, a do tej liczby rządzącym jeszcze sporo brakuje, ale konstytucja mówi, że tę większość trzeba osiągnąć przy udziale co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Ponad połowa to sam klub PiS, a że już w zeszłym roku udowodniono, że w praktyce można uznać posiedzenie klubu za posiedzenie Sejmu - PiS bez problemu weta by odrzuciło.

A to jeszcze inny hipotetyczny scenariusz.

- Można sobie wyobrazić, że PiS na złość prezydentowi odrzuci jego weto już po uchwaleniu obecnych ustaw. Wtedy w jednym miejscu będziemy mieli dwie równoległe ustawy - mówi Borys Budka z PO.

A razem z tym - chaos.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS