Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jacek Tacik / Fakty TVN
  • Zmarł 1,5-roczny chłopiec. Mama miała zostawić go w rozgrzanym aucie
  • Wstrząsające relacje pacjentów oddziału psychiatrycznego szpitala w Gnieźnie
Awans po dymisji

"Został złożony jako ofiara rytualna. Teraz w nagrodę dostał stanowisko sekretarza stanu"

Tadeusz Kościński musiał wziąć na siebie całą winę za porażkę Polskiego Ładu i odejść z rządu. Musiał też wysłuchać wielu krytycznych wypowiedzi ze strony kolegów z PiS-u. Wtedy wydawało się, że to koniec jego kariery politycznej. Teraz były minister wraca do rządu w innej roli.

- Tadeusz jest na pewno profesjonalistą, więc cieszę się, że będziemy mogli współpracować - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, pytany o powrót do rządu byłego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Jednocześnie Dworczyk przekonuje, że to nie porażka Polskiego Ładu była powodem dymisji ministra finansów. Zupełnie inaczej o tym mówił prezes PiS. - Powierzono przygotowywanie tego systemu podatkowego ludziom, którzy - jak mi się wydaje - byli zupełnie niezainteresowani tym, by to przedsięwzięcie się udało - stwierdził 16 lutego Jarosław Kaczyński.

Teraz - po czterech miesiącach - Kościński wraca do rządu. Tym razem nie do Ministerstwa Finansów, ale na zupełnie nowe stanowisko. Zdymisjonowany minister finansów - teraz w randze sekretarza stanu - został Pełnomocnikiem do spraw Pozyskiwania Źródeł Finansowania dla Przedsięwzięć Służących Wzmocnieniu Bezpieczeństwa i Obronności Państwa.

- Ma bardzo dobre kontakty w środowisku międzynarodowym, finansowym, zresztą na tym budował swoje całe doświadczenie zawodowe - zapewnia Piotr Mueller, rzecznik rządu.

Agnieszka Ścigaj wchodzi do rządu. Przez lata krytykowała PiS

Agnieszka Ścigaj wchodzi do rządu jako minister-członek Rady Ministrów. Pani poseł przez lata...

Takie tłumaczenie nawet dla koalicjanta PiS jest mało przekonujące. - Jest to decyzja największej partii współtworzącej koalicję, a nie koalicjantów - komentuje nominację dla Kościńskiego Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości z Solidarnej Polski.

Złożony jako ofiara?

Tadeusz Kościński - od razu po dymisji - udzielił wywiadu dziennikowi "Rzeczpospolita", w którym się bronił i tłumaczył, że to nie on, a premier i prezes PiS byli odpowiedzialni za Polski Ład. "Premier Morawiecki jest od tego, aby słuchać tego, co mówią jego szefowie. Politycy z Nowogrodzkiej mają zaś słuchać tego, co społeczeństwo mówi. Po co mamy posłów, partie polityczne, po co premier, gdy o wszystkim miałby decydować minister finansów? Kompletnie bez sensu. Każdy minister ma słuchać i wykonywać polecenia z góry" - brzmi fragment wywiadu.

- (Kościński - przyp. red.) został złożony jako taka ofiara rytualna, żeby uspokoić nastroje społeczne. Teraz w nagrodę dostał stanowisko sekretarza stanu - ocenia Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix