Fakty - oglądaj online

Szybka ścieżka

Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe

Szybko i cicho, bez dyskusji i poprawek - tak toczyły się w poniedziałek w Senacie prace nad ustawami sądowymi. W czwartek przegłosowali je posłowie, w poniedziałek senatorowie. Wkrótce trafią na biurko prezydenta.

Minister Ziobro nie chciał w poniedziałek rozmawiać o ustawach sądowych - ani on, ani jego zastępcy. Wszyscy spieszyli się na dyskusję o polskiej konstytucji, która - zdaniem opozycji - bez przerwy jest łamana.

- Projekt ustawy jest niekonstytucyjny, a ma poprawiać niekonstytucyjne działania władzy - skrytykował na posiedzeniu Senatu Bogdan Klich (PO), na którym izba przyjęła bez poprawek nowelizacje ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i KRS.

Senaccy eksperci w trzech niezależnych opiniach stwierdzili, że ustawy naruszają niezawisłość sądów. - Sady są władzą niezależną. Nie powinny podlegać wpływowi innych władz - mówiła jeszcze w piątek Beata Mandylis z Biura Legislacyjnego Senatu.

Ale PiS tej opinii nie słucha, tylko ją ocenia. - Ona niepokoi, bo jest zbyt drastyczna - uznał Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Senat przyjął bez poprawek zmiany w ustawach o sądownictwie

Senat przyjął w poniedziałek bez poprawek nowelizację w sprawie publikacji trzech "rozstrzygnięć" - jak to określono - Trybunału Konstytucyjnego z 2016 roku, zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym, zapewniającą między innymi samodzielność budżetową...

Gra pozorów

Do Senatu wpłynął wniosek PiS-u, by ustawy przyjąć bez poprawek. Podpis prezydenta pod ustawami jest bardzo możliwy, bo zdaniem doradczyni prezydenta Zofii Romaszewskiej "one idą w dobrym kierunku". Jednocześnie przyznała, że zmiany nie przyspieszą postępowań przed sądami i dodała, że całkiem możliwe jest, że w miejsce starych układów w sądach powstaną nowe.

Opozycja mówi o grze pozorów z Unią Europejską. Jej elementem ma być odebranie części kompetencji ministrowi Ziobrze i prezydentowi i przekazanie ich Krajowej Radzie Sądownictwa. To ona będzie decydowała, który sędzia sądów powszechnych będzie mógł pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. - Ja już bym wolał, żeby to zostało w gestii prezydenta - ocenił senator Aleksander Pociej (PO). Jego zdaniem zmiany w ustawach o sądach to "listek figowy", a skład KRS jest polityczny.

Opozycja dowodzi, że taka zmiana tylko umacnia ministra Ziobrę. - To jest tak naprawdę przekładanie władzy nad wymiarem sprawiedliwości przez PiS z jednej kieszeni do drugiej - skomentowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Kolejne oszustwo opinii publicznej i naszych partnerów w Unii Europejskiej - dodaje poseł Borys Budka (PO).

"Sędziowie Sądu Najwyższego powinni zrobić wszystko, żeby pozostać na urzędach"

Te przepisy spowodują, że 40 procent sędziów Sądu Najwyższego zapewne odejdzie w stan spoczynku. Jest to ogromna katastrofa dla autorytetu Sądu Najwyższego - tak Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" ocenił...

Droga do publikacji

Pozorem ma być także zaległa publikacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie nazywa się je rozstrzygnięciami, a ich publikacja niczego nie zmienia, co przyznają także senatorowie PiS. - Sytuacja paradoksu w tej ustawie dalej funkcjonuje - mówił Aleksander Bobko, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Karczewski mówił w poniedziałek tylko o szybkim procedowaniu ustaw. Kancelaria premiera ich nie skomentowała.

"Rząd w Warszawie nie poszedł dotąd w wystarczającym stopniu na ustępstwa" - ocenił z kolei unijny komisarz ds. budżetowych Günther Oettinger z jednym z ostatnich wywiadów. "Chcemy zaproponować, by w ramach przyszłego budżetu określić przestrzeganie zasad praworządności jako niezbędny warunek" - oświadczył.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
henrysz
henrysz

A gdzie posłowie całej opozycji jak widać
ze zdjęć nic ich to nie obchodzi sala
posiedzeń pusta nawet nikt nas nie
informuje że pisiory po cichu robią co
chcą . Pogratulować dobrego samopoczucia
opozycji . Jak widać należy mocno
przewietrzyć składy osobowe posłów
/ osłów / . Wybrać ludzi na wysokim
poziomie rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   aleksanderj43

   komu potrzebny jest ten senat rozpedzic to towarzystwo szkoda pieniedzy

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     • Fakty z 23 września

      Fakty z 23 września

      Niedziela upłynęła pod znakiem kampanii wyborczej. PSL liczy kłamstwa premiera, PO ostrzega przed polexitem. W programie też o podsumowaniu festiwalu w Gdyni, o proteście głodowym pielęgniarek, a także o rapującym księdzu. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Tłumy wiernych na mszy z papieżem w Kownie

      Tłumy wiernych na mszy z papieżem w Kownie

      Ponad sto tysięcy osób, nie tylko Litwinów, także pielgrzymów z Polski, Białorusi czy Rosji, wzięło udział w papieskiej mszy w Kownie. Franciszek mówił o ziemi naznaczonej dramatem. A w sobotni wieczór w Wilnie wysłuchał świadectw młodzieży. Powiedział, że czuł się jakby to była rozmowa z przyjaciółmi w barze.

      czytaj więcej »
     • Prognoza pogody na poniedziałek 24 września

      Prognoza pogody na poniedziałek 24 września

      W poniedziałek wystąpią przelotne opady deszczu. Na północy - burze, a wysoko w górach - opady śniegu. Temperatura maksymalna trakcie dnia od 12 stopni Celsjusza na Mazurach i Suwalszczyźnie do 15 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr silny, w porywach jego prędkość może osiągnąć 60-80 km/h, a na Przedgórzu Sudeckim do 90 km/h. Na Bałtyku sztorm - 8 stopni w skali Beauforta.

      czytaj więcej »
     • Fakty z 22 września

      Fakty z 22 września

      Kampania się zaostrza, Jarosław Kaczyński mówi o ojkofobach wśród sędziów, ludziach, którzy czują chorobliwą nienawiść do własnej ojczyzny. Grzegorz Schetyna odpowiada, że mówienie przez prezesa PiS, kto jest dobrym sędzią, a kto nie - to "standardy dalekoazjatyckie". W "Faktach" również o proteście "budżetówki" i nagłym załamaniu pogody. W programie także o przerażającym policyjnym eksperymencie, który powinien wstrząsnąć rodzicami i opiekunami - pokazał bowiem, jak łatwo namówić dzieci do oddalenia się z kimś obcym. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

      czytaj więcej »
     • Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

      Kaczyński mówi o ojkofobii sędziów. Schetyna: standardy dalekoazjatyckie

      Nienawiść do własnej ojczyzny i narodu zarzucił części sędziów Jarosław Kaczyński przemawiając na konwencji wyborczej PiS-u. Mówił, że to także z powodu tej nienawiści konieczne są zmiany w sądownictwie. Schetyna odpowiedział, że mówienie, kto jest dobrym sędzią, a kto złym to "już nie są standardy nawet wschodnie, ale dalekoazjatyckie". W kampanii wyborczej dzisiaj kolejne konwencje - i PiS, i opozycji.

      czytaj więcej »
     • Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

      Atak terrorystyczny w Iranie. "Strzelali, gdzie popadnie"

      Zamach terrorystyczny w Iranie. 25 osób nie żyje, ponad 60 jest rannych - wśród nich kobiety i dzieci. Zamachowcy otworzyli ogień podczas parady wojskowej w Ahwazie. Do ataku przyznali się dżihadyści z tak zwanego Państwa Islamskiego, ale irańskie władze oskarżają wrogie im państwa w regionie i ich amerykańskich sojuszników.

      czytaj więcej »
     tvnpix