Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe

16.04.2018 | Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe
16.04.2018 | Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądowe
Maciej Knapik | Fakty TVN
16.04.2018 | Szybko, cicho, bez dyskusji i poprawek. Senat przegłosował ustawy sądoweMaciej Knapik | Fakty TVN

Szybko i cicho, bez dyskusji i poprawek - tak toczyły się w poniedziałek w Senacie prace nad ustawami sądowymi. W czwartek przegłosowali je posłowie, w poniedziałek senatorowie. Wkrótce trafią na biurko prezydenta.

Minister Ziobro nie chciał w poniedziałek rozmawiać o ustawach sądowych - ani on, ani jego zastępcy. Wszyscy spieszyli się na dyskusję o polskiej konstytucji, która - zdaniem opozycji - bez przerwy jest łamana.

- Projekt ustawy jest niekonstytucyjny, a ma poprawiać niekonstytucyjne działania władzy - skrytykował na posiedzeniu Senatu Bogdan Klich (PO), na którym izba przyjęła bez poprawek nowelizacje ustaw o ustroju sądów powszechnych, SN i KRS.

Senaccy eksperci w trzech niezależnych opiniach stwierdzili, że ustawy naruszają niezawisłość sądów. - Sady są władzą niezależną. Nie powinny podlegać wpływowi innych władz - mówiła jeszcze w piątek Beata Mandylis z Biura Legislacyjnego Senatu.

Ale PiS tej opinii nie słucha, tylko ją ocenia. - Ona niepokoi, bo jest zbyt drastyczna - uznał Stanisław Karczewski, marszałek Senatu.

Gra pozorów

Do Senatu wpłynął wniosek PiS-u, by ustawy przyjąć bez poprawek. Podpis prezydenta pod ustawami jest bardzo możliwy, bo zdaniem doradczyni prezydenta Zofii Romaszewskiej "one idą w dobrym kierunku". Jednocześnie przyznała, że zmiany nie przyspieszą postępowań przed sądami i dodała, że całkiem możliwe jest, że w miejsce starych układów w sądach powstaną nowe.

Opozycja mówi o grze pozorów z Unią Europejską. Jej elementem ma być odebranie części kompetencji ministrowi Ziobrze i prezydentowi i przekazanie ich Krajowej Radzie Sądownictwa. To ona będzie decydowała, który sędzia sądów powszechnych będzie mógł pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. - Ja już bym wolał, żeby to zostało w gestii prezydenta - ocenił senator Aleksander Pociej (PO). Jego zdaniem zmiany w ustawach o sądach to "listek figowy", a skład KRS jest polityczny.

Opozycja dowodzi, że taka zmiana tylko umacnia ministra Ziobrę. - To jest tak naprawdę przekładanie władzy nad wymiarem sprawiedliwości przez PiS z jednej kieszeni do drugiej - skomentowała posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - Kolejne oszustwo opinii publicznej i naszych partnerów w Unii Europejskiej - dodaje poseł Borys Budka (PO).

Droga do publikacji

Pozorem ma być także zaległa publikacja wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W ustawie nazywa się je rozstrzygnięciami, a ich publikacja niczego nie zmienia, co przyznają także senatorowie PiS. - Sytuacja paradoksu w tej ustawie dalej funkcjonuje - mówił Aleksander Bobko, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Marszałek Karczewski mówił w poniedziałek tylko o szybkim procedowaniu ustaw. Kancelaria premiera ich nie skomentowała.

"Rząd w Warszawie nie poszedł dotąd w wystarczającym stopniu na ustępstwa" - ocenił z kolei unijny komisarz ds. budżetowych Günther Oettinger z jednym z ostatnich wywiadów. "Chcemy zaproponować, by w ramach przyszłego budżetu określić przestrzeganie zasad praworządności jako niezbędny warunek" - oświadczył.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS