"Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"

06.10.2020 | "Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"
06.10.2020 | "Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"
Marek Nowicki | Fakty TVN
06.10.2020 | "Część pacjentów przychodzi do nas w takim stadium, w którym już nie możemy pomóc"Marek Nowicki | Fakty TVN

Lekarze apelują i zachęcają, by zgłaszać się do programu wczesnego wykrywania raka płuc. Program właśnie rusza. Pacjentów nie brakuje, ale trzeba przezwyciężyć lęk przed COVID-em, albo wykazać się cierpliwością i determinacją w walce z systemem.

Pani Teresa jest pacjentką Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. Pacjentka jest w tej chwili w dobrych rękach, ale to co przeszła w ostatnich miesiącach, to prawdziwy koszmar. W kwietniu zgłosiła się do lekarza rodzinnego sygnalizując, że bardzo źle się czuje.

- Nie mogę, mówię, w ogóle sobie poradzić. Ja z małego pokoju, mówię, do łazienki to muszę iść po ścianie, bo mi jest bardzo niedobrze - opowiadała w kwietniu pani Teresa i dodała, że pani doktor zaproponowała jej profilaktycznie trzy dawki antybiotyku.

Antybiotyk jednak na guz nowotworowy w płucach nie pomógł, bo pomóc nie mógł. Pacjentka ponownie w sierpniu zgłosiła się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Tym razem lekarz przepisuje pani Teresie środki przeciwbólowe. Te na nowotwór też nie pomagają. W ciągu pięciu miesięcy pacjentkę z nowotworem płuc trzy razy przyjmują lekarze POZ. Trzy razy przez telefon. Nie badają i nie kierują na żadne badania, nawet na zwykłe prześwietlenie.

U pani Teresy zmiany spowodowane guzem w okolicy mostka były widoczne gołym okiem. Żeby to jednak zobaczyć, trzeba widzieć pacjenta. Tak jest niestety w całym kraju. System nie radzi sobie ze skuteczną walką z koronawirusem i rakiem jednocześnie.

Stracono cenny czas

- W ostatnim czasie zbyt wielu pacjentów zgłasza się do nas z nowotworami w stadium zaawansowania znacznie poważniejszym niż to było w poprzednich latach - mówi doktor habilitowany Sławomir Mrowiec z Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Część pacjentów przychodzi do nas, już jako chirurgów, z chorobą nieresekcyjną. W takim stadium zaawansowania, w którym już pacjentowi nie możemy pomóc - opowiada doktor habilitowana Katarzyna Kuśnierz z Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Śląskiego Uniwersytetu medycznego.

Zdesperowana pani Teresa ostatecznie bez skierowania poszła do pulmonologa, który wreszcie skierował ją na badania. Profesor Tadeusz Orłowski przyznaje, że w przypadku pani Teresy stracony został bardzo cenny czas.

- Jednak między kwietniem a październikiem czy wrześniem, kiedy chora się zgłosiła do nas, minęło prawie pół roku. Wydaje nam się, że leczenie byłoby bardziej skuteczne, gdyby było rozpoczęte w kwietniu - uważa profesor Tadeusz Orłowski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS