Szykuje się rewolucja w służbie zdrowia. "To po prostu wyrównanie szans"

16.06.2017 | Szykuje się rewolucja w służbie zdrowia. "To po prostu wyrównanie szans"
16.06.2017 | Szykuje się rewolucja w służbie zdrowia. "To po prostu wyrównanie szans"
Marek Nowicki | Fakty TVN
16.06.2017 | Szykuje się rewolucja w służbie zdrowia. "To po prostu wyrównanie szans"Marek Nowicki | Fakty TVN

Jeśli ten pomysł przejdzie, dla szpitali będzie to oznaczało prawdziwą rewolucję. Szpitale publiczne będą mogły prowadzić działalność komercyjną, a chętnym pacjentom świadczyć usługi za pieniądze. Przyznał to minister zdrowia. Nie bez oporów, bo politycy Prawa i Sprawiedliwości zawsze sprzeciwiał się komercjalizacji szpitali.

Płacisz i wymagasz - ten system już niedługo będzie obowiązywać we wszystkich szpitalach. Nowe przepisy pozwolą szpitalom publicznym pobierać pieniądze za leczenie. Do tej pory mogły to robić tylko szpitale niepubliczne. - To po prostu wyrównanie szans tych placówek, które z zupełnie niewiadomego powodu zostały pozbawione takiej możliwości - mówił w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Zapytani przez "Fakty" specjaliści popierają taką zmianę. Na "tak" są Krzysztof Bukiel ze związku zawodowego lekarzy, jak i doktor Marcin Kautsch - ekspert do spraw ochrony zdrowia. Pomysł popierają też dyrektorzy publicznych szpitali. - To pozwoli skrócić kolejki, lepiej wykorzystać sprzęt szpitala i uzyskać dodatkowe środki finansowe - argumentuje Joanna Pulińska-Gdulewicz, zastępca dyrektora ds. finansowych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Taka zmiana pozwoli też zapełnić przynajmniej część z niemal czterdziestu procent pustych szpitalnych łóżek. Ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia ma za mało pieniędzy, w szpitalach stoją nie tylko tysiące pustych łóżek, ale też kosztowny sprzęt medyczny jest niewystarczająco wykorzystywany.

Równi i równiejsi pacjenci

Komentatorzy widzą jednak też niebezpieczeństwa: szpitale pacjentów z gotówką mogą zacząć traktować lepiej. - To jest dosyć niebezpieczna propozycja. Musi być tak przygotowana, żeby nie było wątpliwości, że jeśli ktoś kupuje sobie dostęp do usługi, to nie kosztem kogoś innego, kto straciłby dostęp do miejsca w kolejce, które zostało mu przypisane - przestrzega ekspert ds. zarządzania w ochronie zdrowia dr Marcin Kautsch.

- Istnieje niebezpieczeństwo, że szpital będzie niejako podświadomie ograniczał liczbę świadczeń udzielanych bezpłatnie, które będą prawdopodobnie przynosić deficyt, na rzecz tych, które będzie mógł sprzedawać korzystnie - dodaje Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zwolennik

Minister zdrowia zapewnia, że takiego ryzyka nie ma. Konstanty Radziwiłł zawsze był zwolennikiem wprowadzenia dodatkowych opłat. - Duża część społeczeństwa może wziąć część odpowiedzialności za swoje leczenie. Albo przez opłaty bezpośrednie, albo poprzez dodatkowe ubezpieczenia - mówił w maju 2004 roku.

Dzięki usługom komercyjnym szpitale publiczne będą mogły przejąć od szpitali prywatnych część rynku usług medycznych. Na popularności mogą zyskać też dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, które - jeśli będą realizowane w szpitalach publicznych stanieją.

Projekt nowelizacji ustawy o lecznictwie z zapisem pozwalającym na pobieranie opłat jest w tej chwili w fazie konsultacji społecznych.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Michał i lekarze postanowili zawalczyć jeszcze raz i tym razem się udało. Kiedyś Michał nie był w stanie sam założyć butów. Teraz jego stan jest znacznie lepszy. Miesiąc po drugim przeszczepie serca Michał jest w tak dobrej formie, że lekarze pozwolili na jego spotkanie z dziennikarzami.

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

13-latek ma za sobą drugi przeszczep serca. Pierwszy nie zakończył się powodzeniem

Źródło:
Fakty TVN

Zakończyła się akcja ratunkowa po tym, jak runął most w Baltimore. Zginęło sześć osób. Most się zawalił, bo uderzył w niego kontenerowiec. Wiadomo, że kilka minut przed uderzeniem w most na pokładzie jednostki przestały pracować silniki. Port w Baltimore został zamknięty, bo nie ma do niego dostępu. To negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw.

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Koniec akcji ratunkowej w Baltimore. Są obawy, że cały świat odczuje skutki zawalenia się mostu

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli będziemy słabi, to Rosja nas zaatakuje - powiedział w "Faktach po Faktach" dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Maciej Klisz. Przyznał, że byłby daleki od opinii, że "zaatakuje nas czołgami", natomiast "ekonomicznie, cybernetycznie, kognitywnie" - w jego ocenie - to "dzieje się codziennie". Mówił też o rosyjskiej rakiecie, która weszła w polską przestrzeń powietrzną w ostatnich dniach. Zapewnił, że w takich sytuacjach nie ma "wątpliwości, czy zestrzelić", bo jest do tego przygotowany. - Mam w głowie pytanie, co się stanie po zestrzeleniu. Mówię tu nie tylko o tej domenie wojskowej - zaznaczył.

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

"Rosja nas atakuje". Dowódca operacyjny tłumaczy, w jaki sposób 

Źródło:
TVN24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24

Po ataku islamistów na salę koncertową w Moskwie Francja wysyła na ulice więcej żołnierzy i rekrutuje do wojsk specjalnych, bo poważnie obawia się zamachów. Latem Paryż będzie gościł igrzyska olimpijskie. Zwiększona czujność służb ma zapewnić turystom spokój. Podobna sytuacja jest w Niemczech, gdzie odbędzie się piłkarskie Euro 2024. Szeroką akcję antyterrorystyczną przeprowadziła w ostatnich dniach Turcja.

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Europa obawia się ataku tzw. Państwa Islamskiego. Czekają nas igrzyska olimpijskie i Euro 2024

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Wszystko wskazuje, że to jeden z odłamów ISIS zdołał zorganizować atak, w którym zginęło ponad 130 osób. Komórki tzw. Państwa Islamskiego odradzają się w Afganistanie i penetrują inne kraje Środkowej Azji, w tym dawne republiki radzieckie.

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Dlaczego tzw. Państwo Islamskie zaatakowało Rosję? "Rosja wspiera talibów, z którymi ISIS-K walczy"

Źródło:
akty o Świecie TVN24 BiS