Fakty - oglądaj online

Na krawędzi

Szpitale na krawędzi. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał

Szpital w Dębnie ma ponad 2 miliony złotych długu i na leki musi robić zbiórkę pieniędzy w internecie. Ten w Strzelinie jak upadnie, to pociągnie za sobą na dno cały powiat. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał.

Ma kilkanaście miesięcy i potrzebuje nowego serca. "Serce się kraje, jak widzimy to dziecko"

Mateusz ma niewiele ponad rok. Nie ma świadomości tego, w jak dramatycznej sytuacji się znajduje....

Dwa szpitale i dwie miejscowości, oddalone od siebie o kilkaset kilometrów. W obu z nich pojawił się ten sam problem - pieniądze. W Strzelinie na Dolnym Śląsku kilka lat temu władze szpitala i powiatu uwierzyły, że skoro tyle już wokół upadło, ten musi istnieć. Przeprowadzono reformę i przyjęto młodych lekarzy.

- Zabezpieczamy tak naprawdę co trzeciego mieszkańca powiatu strzelińskiego. Moje pytanie jest takie: gdzie ci pacjenci pójdą, jeśli my nasz szpital zamkniemy? - pyta Magdalena Puziewicz-Karpiak, prezes zarządu Strzelińskiego Centrum Medycznego.

- Mamy szpital na miejscu i my chcemy, żeby ten szpital został - mówi jedna z pacjentek.

By nie być pod kreską, szpital dodatkowo potrzebuje 300 tysięcy złotych miesięcznie. Dostał kilkadziesiąt tysięcy i wciąż przynosi straty.

- Teoretycznie te straty mógłby pokryć samorząd, który prowadzi ten szpital. Natomiast sytuacja budżetowa powiatu, a także potrzeby w różnych miejscach są takie, że my wystarczającej pomocy nie jesteśmy w stanie przekazać - tłumaczy Aleksander Ziółkowski, wicestarosta strzeliński.

Szpital pociągnie za sobą powiat

Minister zdrowia zapowiada zmiany na SOR-ach. "Obowiązkowy triaż"

Od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju obowiązkowo stosowany...

Liczyli na dolnośląski NFZ, a dziś mają do siebie pretensje, że uwierzyli w zapewnienia o większych kontraktach. Uwierzyli i zaciągnęli 13 milionów kredytu. Poręczyło starostwo.

- Jeśli szpital upadnie, to pociągnie za sobą powiat - mówi Magdalena Puziewicz-Karpiak.

Być może w Strzelinie będą musieli zrobić to, co już zrobiły władze szpitala w Dębnie. Tam szpital ma ponad dwa miliony złotych długu.

- Oznaki zawałowe ma od wielu wielu, wielu lat. Z tego chcemy wyjść. Chcemy wygonić biedę ze szpitala w Dębnie - mówi Krzysztof Prętnicki, prezes Szpitala imienia Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Dębnie.

NFZ jest zaskoczone

Godziny czekania na pomoc i śmierć pacjenta. Kontrole NFZ w szpitalach na Śląsku

Kontrola wewnętrzna w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim, postępowanie sprawdzające prokuratury,...

Ruszyła internetowa zbiórka. Potrzeba stu tysięcy złotych na leki, wyżywienie pacjentów, badania. Mieszkańcy uważają, że zająć tym powinien się rząd. Przedstawiciele NFZ są zaskoczeni sytuacją szpitala w Dębnie. Jak twierdzą - ten z roku na rok dostaje coraz więcej pieniędzy. Wydaje się nawet, że według funduszu, dwa miliony długu to nie dług.

- Sytuacja szpitala jest dobra. Nie ma sygnałów o tym, żeby było ograniczanie dostępności do świadczeń. Nie ma sygnałów od pacjentów - twierdzi Małgorzata Koszur ze szczecińskiego oddziału NFZ.

Takich szpitali w całym kraju jest ponad dwieście. Jak przyznaje ministerstwo zdrowia - ich zadłużenie w zeszłym roku niepokojąco wzrosło.

- Zadłużenie ogółem mamy na poziomie około 13 miliardów. Zadłużenie wymagalne na poziomie miliarda sześćset - informuje Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

By ratować sytuację, już przeznaczono prawie siedemset milionów złotych na wzrost wycen procedur medycznych. Dolnośląskie NFZ poinformowało, że część z tych pieniędzy trafi również do szpitala w Strzelinie.

Link do zbiórki na stronie zrzutka.pl

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Michał800
Michał800

Ministerstwo "zdrowia" i wszystko jasne.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 23 stycznia

    Fakty z 23 stycznia

    Sąd Najwyższy w składzie trzech izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wydał w czwartek uchwałę dotyczącą legalności zasiadania w składach sędziowskich osób wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W programie powiemy również o wystąpieniach przywódców na V Światowym Forum Holocaustu w Jerozolimie, o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem, o sprawie Ewy Tylman, którą - zdaniem sądu apelacyjnego - należy zbadać od nowa oraz o wizycie Grety Thunberg w polskich kopalniach. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

    Awantura o spór kompetencyjny. Różnica zdań między politykami a ekspertami

    Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że między Sejmem a Sądem Najwyższym zachodzi spór kompetencyjny. Murem staje za nimi prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Z kolei eksperci podają niezwykle obrazowy przykład - kobieta i mężczyzna nie spierają się, o to, kto ma urodzić dziecko. Mają w tej sprawie zupełnie inne kompetencje. Niech Sejm uchwala ustawy, niech sąd wydaje wyroki i niech politycy nigdy nie starają się na nie wpływać.

    czytaj więcej »
   • "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

    "Jesteśmy tu, by pamiętać i nigdy nie zapomnieć". Światowi przywódcy na uroczystościach w Jerozolimie

    Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emmanuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pance, brytyjski książę Karol oraz kilkudziesięciu innych przywódców wzięło udział w V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Uroczystości były związane z 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Obchody to historia i pamięć, ale też wielkie polityczne i dyplomatyczne przedsięwzięcie. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Rosji Władimir Putin, bez ostrych słów, bez kłamstw sprytnie rozgrywał własne interesy. W obchodach nie uczestniczył prezydent Andrzej Duda.

    czytaj więcej »
   • Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

    Greta Thunberg z wizytą w Polsce. Na Śląsku wrze

    Kilkunastoletnia Greta Thunberg, która aktywnie walczy o klimat, odwiedziła kopalnię Guido i kopalnię Makoszowy w Zabrzu. Polscy górnicy rozumieją więcej niż politycy - mówiła aktywistka podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Niestety ci, którzy zdecydowali się spotkać z Gretą, słyszą, że są zdrajcami.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

    Prognoza pogody na piątek 24 stycznia

    W piątek wystąpi zachmurzenie umiarkowane i duże. W północnej części kraju będzie pochmurno z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na Podkarpaciu do 7 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1009 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 22 stycznia

    Fakty z 22 stycznia

    Kilkudziesięciu sędziów Sądu Najwyższego ma w czwartek odpowiedzieć na pytanie, czy wyroki wydane przez sędziów powołanych na wniosek nowej KRS mogą być podważane. Do akcji wkroczyli jednak marszałek Sejmu i Trybunał Konstytucyjny. W programie powiemy także raporcie NIK w sprawie afery GetBack, a także o coraz gorętszej walce o fotel szefa PO. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

    Batalia o czwartkowe posiedzenie Sądu Najwyższego. Jak chaos prawny może uderzyć w zwykłych obywateli?

    Prawo i Sprawiedliwość chce zablokować Sąd Najwyższy, który w czwartek ma wydać kluczowy wyrok w sprawie nominacji sędziów przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Z pomocą PiS-owi przychodzi Trybunał Konstytucyjny. Prezes Julia Przyłębska wszczęła postępowanie, które według niej "zawiesza" zaplanowane na czwartek posiedzenie sędziów z trzech Izb Sądu Najwyższego. Jak ten sądowy chaos może odbić się na życiu przeciętnego Polaka?

    czytaj więcej »
   • Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

    Miażdżący raport w sprawie afery GetBack. Poszkodowani chcą komisji śledczej

    To się zdarzyło właściwie w tym samym czasie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wnioski z kontroli instytucji państwowych w sprawie afery GetBack, a Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piotr Pogonowski odszedł ze stanowiska. Jednocześnie politycy PiS jakby stracili chęć na odwoływanie Mariana Banasia. Opozycja łączy to właśnie z raportem NIK na temat afery GetBack.

    czytaj więcej »
   • Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

    Uszkodzone dowody w sprawie wypadku Szydło. Nie będzie śledztwa prokuratury

    Nie będzie śledztwa w sprawie zniszczonych dowodów w sprawie wypadku z udziałem premier Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu. Na jednej ze zniszczonych płyt CD było nagranie z monitoringu, ale prokuratura nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego. Był to zapis z kamery monitoringu umieszczonej na ulicy równoległej do tej, na której doszło do wypadku. Być może dzięki nagraniu można by ustalić innych innych świadków zdarzenia.

    czytaj więcej »
   • Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

    Joanna Mucha rezygnuje z walki o fotel szefa PO

    W walce o fotel szefa Platformy Obywatelskiej jest coraz mniej chętnych. Joanna Mucha zrezygnowała z wyścigu. Poparła Borysa Budkę, podobnie jak Bartosz Arłukowicz. Oprócz Borysa Budki wciąż kandydują Bartłomiej Sienkiewicz, Tomasz Siemoniak i Bogdan Zdrojewski.

    czytaj więcej »
   tvnpix