Fakty - oglądaj online

Na krawędzi

Szpitale na krawędzi. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał

Szpital w Dębnie ma ponad 2 miliony złotych długu i na leki musi robić zbiórkę pieniędzy w internecie. Ten w Strzelinie jak upadnie, to pociągnie za sobą na dno cały powiat. NFZ obiecał więcej pieniędzy, ale nie dał.

Ma kilkanaście miesięcy i potrzebuje nowego serca. "Serce się kraje, jak widzimy to dziecko"

Mateusz ma niewiele ponad rok. Nie ma świadomości tego, w jak dramatycznej sytuacji się znajduje....

Dwa szpitale i dwie miejscowości, oddalone od siebie o kilkaset kilometrów. W obu z nich pojawił się ten sam problem - pieniądze. W Strzelinie na Dolnym Śląsku kilka lat temu władze szpitala i powiatu uwierzyły, że skoro tyle już wokół upadło, ten musi istnieć. Przeprowadzono reformę i przyjęto młodych lekarzy.

- Zabezpieczamy tak naprawdę co trzeciego mieszkańca powiatu strzelińskiego. Moje pytanie jest takie: gdzie ci pacjenci pójdą, jeśli my nasz szpital zamkniemy? - pyta Magdalena Puziewicz-Karpiak, prezes zarządu Strzelińskiego Centrum Medycznego.

- Mamy szpital na miejscu i my chcemy, żeby ten szpital został - mówi jedna z pacjentek.

By nie być pod kreską, szpital dodatkowo potrzebuje 300 tysięcy złotych miesięcznie. Dostał kilkadziesiąt tysięcy i wciąż przynosi straty.

- Teoretycznie te straty mógłby pokryć samorząd, który prowadzi ten szpital. Natomiast sytuacja budżetowa powiatu, a także potrzeby w różnych miejscach są takie, że my wystarczającej pomocy nie jesteśmy w stanie przekazać - tłumaczy Aleksander Ziółkowski, wicestarosta strzeliński.

Szpital pociągnie za sobą powiat

Minister zdrowia zapowiada zmiany na SOR-ach. "Obowiązkowy triaż"

Od 1 października w największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju obowiązkowo stosowany...

Liczyli na dolnośląski NFZ, a dziś mają do siebie pretensje, że uwierzyli w zapewnienia o większych kontraktach. Uwierzyli i zaciągnęli 13 milionów kredytu. Poręczyło starostwo.

- Jeśli szpital upadnie, to pociągnie za sobą powiat - mówi Magdalena Puziewicz-Karpiak.

Być może w Strzelinie będą musieli zrobić to, co już zrobiły władze szpitala w Dębnie. Tam szpital ma ponad dwa miliony złotych długu.

- Oznaki zawałowe ma od wielu wielu, wielu lat. Z tego chcemy wyjść. Chcemy wygonić biedę ze szpitala w Dębnie - mówi Krzysztof Prętnicki, prezes Szpitala imienia Świętej Matki Teresy z Kalkuty w Dębnie.

NFZ jest zaskoczone

Godziny czekania na pomoc i śmierć pacjenta. Kontrole NFZ w szpitalach na Śląsku

Kontrola wewnętrzna w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim, postępowanie sprawdzające prokuratury,...

Ruszyła internetowa zbiórka. Potrzeba stu tysięcy złotych na leki, wyżywienie pacjentów, badania. Mieszkańcy uważają, że zająć tym powinien się rząd. Przedstawiciele NFZ są zaskoczeni sytuacją szpitala w Dębnie. Jak twierdzą - ten z roku na rok dostaje coraz więcej pieniędzy. Wydaje się nawet, że według funduszu, dwa miliony długu to nie dług.

- Sytuacja szpitala jest dobra. Nie ma sygnałów o tym, żeby było ograniczanie dostępności do świadczeń. Nie ma sygnałów od pacjentów - twierdzi Małgorzata Koszur ze szczecińskiego oddziału NFZ.

Takich szpitali w całym kraju jest ponad dwieście. Jak przyznaje ministerstwo zdrowia - ich zadłużenie w zeszłym roku niepokojąco wzrosło.

- Zadłużenie ogółem mamy na poziomie około 13 miliardów. Zadłużenie wymagalne na poziomie miliarda sześćset - informuje Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

By ratować sytuację, już przeznaczono prawie siedemset milionów złotych na wzrost wycen procedur medycznych. Dolnośląskie NFZ poinformowało, że część z tych pieniędzy trafi również do szpitala w Strzelinie.

Link do zbiórki na stronie zrzutka.pl

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Michał800
Michał800

Ministerstwo "zdrowia" i wszystko jasne.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 16 października

    Fakty z 16 października

    Sąd w Gdańsku wydał wyrok w sprawie afery Amber Gold: 15 lat więzienia dla Marcina P., twórcy piramidy finansowej oraz 12,5 roku dla Katarzyny P. W programie powiemy także o podchodach PiS wokół nowych senatorów i o mastifie, który musiał zostać zniesiony na noszach z góry. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

    Donald Tusk: najważniejsze są teraz wybory prezydenckie

    Donald Tusk jeszcze nie stracił nadziei związanej z opozycją. Komentując ostatnie wybory, od razu zaczął mówić o następnych, czyli o wyborach prezydenckich. - To sprawa strategiczna - mówi Donald Tusk. Podkreślił, że kandydat opozycji musi być w stanie przekonać do siebie tych, którzy dziś głosują na PiS.

    czytaj więcej »
   • "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

    "Edukacja seksualna, a nie parafialna". Protest przed Sejmem

    Sejm VIII kadencji na ostatnim posiedzeniu zajął się obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii". Zakłada ona trzy lata więzienia za nakłanianie małoletnich do seksu. PiS kwestionuje założenia ustawy - chce pięciu lat więzienia. Dla opozycji ta ustawa to gwóźdź do trumny edukacji seksualnej. Pod budynkiem Sejmu w środę odbyły się protesty przeciwko ustawie. Nie tylko zresztą tam.

    czytaj więcej »
   • Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

    Dobry wynik PSL. Już nie tylko na wsiach

    Wynik wyborczy PSL: 8,55 procent głosów i 30 mandatów w Sejmie. PSL poczynił postępy nawet w dużych miastach. Ludowcy przeskoczyli próg i zdobyli nowych wyborców. A ich lider Władysław Kosiniak-Kamysz jest wymieniany jako kandydat na prezydenta.

    czytaj więcej »
   • Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

    Rodzina od 9 lat miała żyć w domu na wsi w izolacji od świata

    Holenderska policja znalazła w wiejskim domu sześcioro rodzeństwa i ich schorowanego ojca. Żyli w izolacji od świata. Wszyscy są już dorośli. Policja zatrzymała mężczyznę, który miał wynajmować dom. Rodzina przetrwała w dużej mierze dzięki warzywom z ogrodu i zwierzętom na farmie. Teraz jest pod opieką lekarzy.

    czytaj więcej »
   • Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

    Ratownicy znieśli z gór 90-kilogramowego mastifa

    Trzyletni Floyd kompletnie opadł z sił. Ważącego niemal 90 kilogramów mastifa właściciel zabrał na wymagającą wędrówkę po górach w okolicach Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Droga powrotna okazała się dla pupila zbyt trudna, a temperatura spadała. Wezwano pomoc.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na czwartek 17 października

    Prognoza pogody na czwartek 17 października

    W czwartek na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej przelotny deszcz (do 3 l/m2). Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 21 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami silniejszy, południowo-zachodni. Ciśnienie rośnie w południe, w Warszawie 1004 hPa.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 15 października

    Fakty z 15 października

    Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

    Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

    czytaj więcej »
   • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

    Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

    czytaj więcej »
   tvnpix