Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”

16.11.2019 | Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”
16.11.2019 | Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”
Renata Kijowska | Fakty TVN
16.11.2019 | Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”Renata Kijowska | Fakty TVN

Jedna baza danych w internecie i tysiące rodzin w potrzebie. Każda czeka na pomoc i każdy w tę pomoc może się włączyć. Tegoroczna edycja "Szlachetnej Paczki" już wystartowała, by po raz kolejny udowodnić, że czasem mały gest to wielka rzecz.

Za górami i za lasami mieszka pani Aniela. To trudny adres, zwłaszcza zimą, gdy sił coraz mniej. Dobrze, że o jej kłopotach wiedzą ratownicy podhalańskiej grupy GOPR.

- Pomagając ludziom, też transportujemy żywność i lekarstwa w trudnych warunkach, w trudnym terenie. Znamy takie sytuacje, dlatego ta pani nas urzekła - mówi Dominik Mikołajczyk, ratownik GOPR z grupy podhalańskiej. Oni dostarczą szlachetną paczkę pani Anieli.

Każdy może wybrać rodzinę lub osobę samotną, której może pomóc, wysyłając jej szlachetną paczkę.

Od soboty na stronie internetowej Szlachetnej Paczki dostępna jest baza danych rodzin w potrzebie. Od rana skorzystało z niej już mnóstwo osób. Trzy tysiące rodzin już znalazło darczyńców, drugie tyle jeszcze czeka.

- W tym roku będę pomagała pani Kai, mamie trójki dzieci, która samotnie je wychowuje. Mam już grupę wsparcia - zdradza Anna Starmach, autorka książek kucharskich i jurorka programów kulinarnych.

W zeszłych latach jedną paczkę robiły średnio 34 osoby, uszczęśliwiając do łez takie osoby jak pani Maria. - W pierwszym rzędzie to dostałam, tak jak prosiłam, kurtkę. Założyłam pierwszy raz, weszłam do sklepu i moje znajome: "Piękną ma pani kurtkę" - wspomina pani Maria.

Wszyscy się dzielą

Pani Iwona, samotna mama sześciorga dzieci, w zeszłym roku dostała 28 paczek. Jest wdzięczna wolontariuszom i darczyńcom. - Nie było tam rzeczy, która by nam się nie przydała. (...) Nie musiałam się martwić o brak proszku, o brak butów, o brak czegokolwiek dla dzieci. Naprawdę miałam wszystko. Jeszcze prezent dostałam - mówi pani Iwona.

Rodzina pani Iwony w tym roku nie jest włączona do "Szlachetnej Paczki", ale można jej pomóc na własną rękę. Synek pani Iwony marzy o łóżku, bo śpi na materacu.

"Szlachetna Paczka" łączy ludzi. W zeszłym roku było 700 tysięcy obdarowujących i obdarowanych. Wolontariusze kojarzą jednych z drugimi.

Pomoc trafia do ludzi w potrzebie, którzy dzięki niej dźwigają się z kłopotów. Nierzadko sami dzielą tym, co mają.

- Ta pani miała książkę, jedną chyba z trzech, które miała na półce. Nasz kolega powiedział że, nie zna tego tytułu. Ta pani dała tę książkę naszemu koledze, powiedziała: "ja już ją przeczytałam, niech pan ma z niej radość" - wspomina Agata Kowalczyk, darczyńca "Szlachetnej Paczki".

W grudniu, za trzy tygodnie, w tak zwany "Weekend Cudów", szlachetne paczki trafią do odbiorców. Najpierw trzeba je przygotować. - Święta bez Paczki to nie święta - podkreśla Agata Kowalczyk.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Szlachetna Paczka

Pozostałe wiadomości

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS