Fakty - oglądaj online

Daje nadzieję, łączy ludzi. Tak pomaga „Szlachetna Paczka”

Jedna baza danych w internecie i tysiące rodzin w potrzebie. Każda czeka na pomoc i każdy w tę pomoc może się włączyć. Tegoroczna edycja "Szlachetnej Paczki" już wystartowała, by po raz kolejny udowodnić, że czasem mały gest to wielka rzecz.

Jest już lista potrzebujących rodzin. "Szlachetna Paczka" ruszyła

Na specjalnej stronie internetowej pojawiła się baza, a w niej tysiące rodzin w potrzebie. Każda...

Za górami i za lasami mieszka pani Aniela. To trudny adres, zwłaszcza zimą, gdy sił coraz mniej. Dobrze, że o jej kłopotach wiedzą ratownicy podhalańskiej grupy GOPR.

- Pomagając ludziom, też transportujemy żywność i lekarstwa w trudnych warunkach, w trudnym terenie. Znamy takie sytuacje, dlatego ta pani nas urzekła - mówi Dominik Mikołajczyk, ratownik GOPR z grupy podhalańskiej. Oni dostarczą szlachetną paczkę pani Anieli.

Każdy może wybrać rodzinę lub osobę samotną, której może pomóc, wysyłając jej szlachetną paczkę.

Od soboty na stronie internetowej Szlachetnej Paczki dostępna jest baza danych rodzin w potrzebie. Od rana skorzystało z niej już mnóstwo osób. Trzy tysiące rodzin już znalazło darczyńców, drugie tyle jeszcze czeka.

- W tym roku będę pomagała pani Kai, mamie trójki dzieci, która samotnie je wychowuje. Mam już grupę wsparcia - zdradza Anna Starmach, autorka książek kucharskich i jurorka programów kulinarnych.

"Te marzenia są czasami tak skromne, że łzy stają w oczach". Rusza Szlachetna Paczka

Dobrze, że jest Szlachetna Paczka. To jest jedna z takich jasnych chwil w listopadzie i grudniu...

W zeszłych latach jedną paczkę robiły średnio 34 osoby, uszczęśliwiając do łez takie osoby jak pani Maria. - W pierwszym rzędzie to dostałam, tak jak prosiłam, kurtkę. Założyłam pierwszy raz, weszłam do sklepu i moje znajome: "Piękną ma pani kurtkę" - wspomina pani Maria.

Wszyscy się dzielą

Pani Iwona, samotna mama sześciorga dzieci, w zeszłym roku dostała 28 paczek. Jest wdzięczna wolontariuszom i darczyńcom. - Nie było tam rzeczy, która by nam się nie przydała. (...) Nie musiałam się martwić o brak proszku, o brak butów, o brak czegokolwiek dla dzieci. Naprawdę miałam wszystko. Jeszcze prezent dostałam - mówi pani Iwona.

Rodzina pani Iwony w tym roku nie jest włączona do "Szlachetnej Paczki", ale można jej pomóc na własną rękę. Synek pani Iwony marzy o łóżku, bo śpi na materacu.

"Szlachetna Paczka" łączy ludzi. W zeszłym roku było 700 tysięcy obdarowujących i obdarowanych. Wolontariusze kojarzą jednych z drugimi.

Pomoc trafia do ludzi w potrzebie, którzy dzięki niej dźwigają się z kłopotów. Nierzadko sami dzielą tym, co mają.

- Ta pani miała książkę, jedną chyba z trzech, które miała na półce. Nasz kolega powiedział że, nie zna tego tytułu. Ta pani dała tę książkę naszemu koledze, powiedziała: "ja już ją przeczytałam, niech pan ma z niej radość" - wspomina Agata Kowalczyk, darczyńca "Szlachetnej Paczki".

W grudniu, za trzy tygodnie, w tak zwany "Weekend Cudów", szlachetne paczki trafią do odbiorców. Najpierw trzeba je przygotować. - Święta bez Paczki to nie święta - podkreśla Agata Kowalczyk.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 12 grudnia

  Fakty z 12 grudnia

  Andrzej Duda grzmi "o starym układzie" w polskim sądownictwie, a na to reaguje opozycja. Sędziowie z Katowic wysyłają zapytanie do Sądu Najwyższego i w ten sposób narażają się rzecznikowi dyscyplinarnemu. W programie powiemy także o skutkach awarii instalacji ciepłowniczej w Warszawie, a także o reakcjach na fakt odebrania Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

  Polityczna wojna z sędziami i jej skutki dla obywateli

  Dwóch sędziów z trzyosobowego składu orzekającego wysłało zapytanie do Sądu Najwyższego, czy mogą rozpatrywać sprawę rozwodową, skoro ten trzeci był opiniowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. To kolejny przykład tego, jak wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN i Krajowej Rady Sądownictwa ma wpływ na codzienne sprawy w sądach. Sędziami, którzy wysłali zapytanie, zainteresował się rzecznik dyscyplinarny sędziów.

  czytaj więcej »
 • "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

  "Co się takiego musi stać w Polsce, żeby przestano uprawiać państwowe piractwo drogowe?"

  Rozpędzony pojazd jechał w środę rano trasą S7 tak, że stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. To nie była ani karetka pogotowia, ani policyjny radiowóz. To była limuzyna SOP z wicepremierem Jarosławem Gowinem, który jechał na konferencję naukową. Limuzyna zderzyła się z ciężarówką. Nikomu nic się nie stało, ale wydarzenie wywołało lawinę komentarzy.

  czytaj więcej »
 • Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

  Kolejna doba utrudnień w Warszawie. Trwa usuwanie skutków awarii ciepłowniczej

  W Warszawie pytanie o ciepłą wodę w kranie nie jest pytaniem politycznym. W środę doszło do poważnej i spektakularnej awarii instalacji ciepłowniczej. Ciepła woda parowała nad ulicami, zamiast trafiać do domów i mieszkań. W nocy przywrócono dostawy ciepła do większości osiedli, które dotknęła awaria, ale jednak nie wszystkich. Całkowita likwidacja skutków awarii magistrali ciepłowniczej może potrwać jeszcze wiele dni.

  czytaj więcej »
 • "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

  "Z noblistów to Sienkiewicz i Prus". Komentarze po odebraniu Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk

  Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. Poseł Arkadiusz Mularczyk napisał, że żałuje, iż członek Akademii Szwedzkiej, który wygłosił laudację na cześć noblistki, nie przeprosił przy tym za potop szwedzki. Z kolei Łukasz Warzecha, publicysta tygodnika "Do Rzeczy", stwierdził, że nie przeczyta książek Olgi Tokarczuk, bo woli innych polskich noblistów: "Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa". Ten drugi akurat Nobla nie dostał.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

  Prognoza pogody na piątek 13 grudnia

  W piątek zachmurzenie duże z przejaśnieniami. Na zachodzie Polski na ogół bez opadów, na pozostałym obszarze kraju miejscami przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-3 mm, w górach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 3 stopni Celsjusza na północy i 5 stopni Celsjusza w centrum kraju do 6 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-wschodni, umiarkowany i dość silny, w porywach osiągający prędkość do 50-60 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 11 grudnia

  Fakty z 11 grudnia

  Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie przychyla się do apelu Małgorzaty Gersdorf. Tomasz Przesławski mówi otwarcie, że Izba będzie dalej orzekać. W programie też o odwiedzinach Olgi Tokarczuk w szkole w dzielnicy imigrantów, o awarii sieci ciepłowniczej w Warszawie oraz o kolizji rządowej limuzyny. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
tvnpix