Fakty - oglądaj online

Polityka zagraniczna

Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji

Prezes chory, ale prezydent zasłuchany. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem - mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych i Unii dał jasny sygnał, że Polska nie zrobi ani kroku wstecz.

Minister Spraw Zagranicznych pewnie żałuje, że fotel prezesa w czasie jego wystąpienia był pusty, bo notowania szefa dyplomacji u Jarosława Kaczyńskiego pewnie by wzrosły. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a PE nie jest superparlamentem uprawnionym do i instruowania rządów i parlamentów narodowych - mówił z sejmowej mównicy Jacek Czaputowicz. - Nie godzimy się na pomysły powiązania dostępu do unijnych funduszy z oceną przestrzegania praworządności - dodał szef MSZ.

Ani wcześniej, ani później szef MSZ nie wzbudził takich emocji w ławach, w których zasiadają członkowie parlamentu wybrani z list PiS.

- Wy wstajecie z kolan w taki sposób, że wszystko wywróciliście. I sami się przewróciliście. Już nie chcę mówić na co - ocenił w trakcie debaty po wystąpieniu Czaputowicza Grzegorz Schetyna, lider PO.

Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?

Stosunek Ameryki do Polski jako sojusznika się nie zmienia, ale USA mają swoje obawy co do ustawy o IPN - oświadczyła we wtorek rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu pytana o treść notatki ujawnionej przez portal onet.pl. Relacje Polski i...

Stan gry

Kwestia polsko-unijnego konfliktu musiała być wyeksponowana w expose Czaputowicza, bo to punkt zapalny. Jeszcze większy - po unijnej krytyce polskiej tak zwanej "białej księgi", czyli dokumentu, w którym rząd próbował - nieskutecznie - uzasadniać swoje zmiany w sądownictwie.

Stan gry z Unią obecnie nie daje rządowi żadnej pewności wygranej w tym sporze. Tak to wygląda w szczegółach: Unia, to cały czas 28 państw. Wielka Brytania dalej jest jej pełnoprawnym członkiem. By procedura ochrony praworządności przyspieszyła - i weszła w bardzo niebezpieczną dla Polski fazę - potrzebne są głosy 22 krajów.

Wsparcie dla polskiego rządu, zadeklarowały oficjalnie tylko Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Brakuje poparcia co najmniej dwóch krajów, by rząd mógł przyjąć, że kolejnych kroków nie będzie. A innych sojuszników na razie nie widać.

"Temperatura sporu jest obniżona". Szef MSZ spotkał się z wiceszefem KE

Frans Timmermans chce w marcu przyjechać do Warszawy, minister Czaputowicz zaprasza. Obaj politycy - po rozmowie w Brukseli - są w doskonałych nastrojach. Rozmawiali o polskiej praworządności i jest nadzieja na rozwiązanie.

Pozycja ministra

Dla wszystkich - zwłaszcza dla polityków PiS - jasne jest, że granice samodzielności ministra spraw zagranicznych wyznacza prezes PiS. I akurat w tym stwierdzeniu nie ma cienia przesady.

Zresztą już na początku swojego urzędowania Jacek Czaputowicz usłyszał od Jarosława Kaczyńskiego, że jego kandydatura jest "pewnym eksperymentem". A po takim postawieniu wszyscy partnerzy Polski wiedzą, że minister od polityki zagranicznej ma bardzo ograniczony wpływ na politykę zagraniczną.

Emocji nie było, gdy minister mówił o strategicznych relacjach z Niemcami, choć warto zauważyć, że takie słowa padły. Przy tej okazji była też mowa o tym, że sprawa reparacji nadal jest aktualna.

Czaputowicz mówił również o łagodzeniu bardzo napiętych relacji i Izraelem, a także o żądaniu zwrotu od Rosji wraku Tupolewa i czarnych skrzynek.

Postęp na tym odcinku jest porównywalny do postępów w łagodzeniu sporu z Unią.

Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku

Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako...

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
garou

Tak, dalej idźcie w tą stronę, abyście tylko na ścianę nie do przebycia nie weszli....

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   szalonymick

   prezes nie musi słuchać skoro sam to napisał

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix