
Polityka zagraniczna
Konflikt z Unią, relacje z Niemcami i żądania od Rosji. Expose szefa MSZ bez emocji
Prezes chory, ale prezydent zasłuchany. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a Parlament Europejski nie jest superparlamentem - mówił w Sejmie minister spraw zagranicznych i Unii dał jasny sygnał, że Polska nie zrobi ani kroku wstecz.
Minister Spraw Zagranicznych pewnie żałuje, że fotel prezesa w czasie jego wystąpienia był pusty, bo notowania szefa dyplomacji u Jarosława Kaczyńskiego pewnie by wzrosły. - Komisja Europejska nie jest superrządem, a PE nie jest superparlamentem uprawnionym do i instruowania rządów i parlamentów narodowych - mówił z sejmowej mównicy Jacek Czaputowicz. - Nie godzimy się na pomysły powiązania dostępu do unijnych funduszy z oceną przestrzegania praworządności - dodał szef MSZ.
Ani wcześniej, ani później szef MSZ nie wzbudził takich emocji w ławach, w których zasiadają członkowie parlamentu wybrani z list PiS.
- Wy wstajecie z kolan w taki sposób, że wszystko wywróciliście. I sami się przewróciliście. Już nie chcę mówić na co - ocenił w trakcie debaty po wystąpieniu Czaputowicza Grzegorz Schetyna, lider PO.
Stosunek Ameryki do Polski jako sojusznika się nie zmienia, ale USA mają swoje obawy co do ustawy o IPN - oświadczyła we wtorek rzeczniczka amerykańskiego Departamentu Stanu pytana o treść notatki ujawnionej przez portal onet.pl. Relacje Polski i...Tajna notatka, analiza i oficjalne zaprzeczenia. Jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie?
Stan gry
Kwestia polsko-unijnego konfliktu musiała być wyeksponowana w expose Czaputowicza, bo to punkt zapalny. Jeszcze większy - po unijnej krytyce polskiej tak zwanej "białej księgi", czyli dokumentu, w którym rząd próbował - nieskutecznie - uzasadniać swoje zmiany w sądownictwie.
Stan gry z Unią obecnie nie daje rządowi żadnej pewności wygranej w tym sporze. Tak to wygląda w szczegółach: Unia, to cały czas 28 państw. Wielka Brytania dalej jest jej pełnoprawnym członkiem. By procedura ochrony praworządności przyspieszyła - i weszła w bardzo niebezpieczną dla Polski fazę - potrzebne są głosy 22 krajów.
Wsparcie dla polskiego rządu, zadeklarowały oficjalnie tylko Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Brakuje poparcia co najmniej dwóch krajów, by rząd mógł przyjąć, że kolejnych kroków nie będzie. A innych sojuszników na razie nie widać.
Frans Timmermans chce w marcu przyjechać do Warszawy, minister Czaputowicz zaprasza. Obaj politycy - po rozmowie w Brukseli - są w doskonałych nastrojach. Rozmawiali o polskiej praworządności i jest nadzieja na rozwiązanie."Temperatura sporu jest obniżona". Szef MSZ spotkał się z wiceszefem KE
Pozycja ministra
Dla wszystkich - zwłaszcza dla polityków PiS - jasne jest, że granice samodzielności ministra spraw zagranicznych wyznacza prezes PiS. I akurat w tym stwierdzeniu nie ma cienia przesady.
Zresztą już na początku swojego urzędowania Jacek Czaputowicz usłyszał od Jarosława Kaczyńskiego, że jego kandydatura jest "pewnym eksperymentem". A po takim postawieniu wszyscy partnerzy Polski wiedzą, że minister od polityki zagranicznej ma bardzo ograniczony wpływ na politykę zagraniczną.
Emocji nie było, gdy minister mówił o strategicznych relacjach z Niemcami, choć warto zauważyć, że takie słowa padły. Przy tej okazji była też mowa o tym, że sprawa reparacji nadal jest aktualna.
Czaputowicz mówił również o łagodzeniu bardzo napiętych relacji i Izraelem, a także o żądaniu zwrotu od Rosji wraku Tupolewa i czarnych skrzynek.
Postęp na tym odcinku jest porównywalny do postępów w łagodzeniu sporu z Unią.
Być może to zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn, komentując przemówienie szefa MSZ w Sejmie. Były marszałek Sejmu sprecyzował, że"Niemcy zostały, jeśli chodzi o UE, określone jako...Dorn: expose Czaputowicza zapowiada pewien zwrot w stronę rozsądku
Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zamknij
Komentarze (2)
Dodaj komentarz do artykułu

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu



Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Tak, dalej idźcie w tą stronę, abyście tylko na ścianę nie do przebycia nie weszli....
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
prezes nie musi słuchać skoro sam to napisał
- 0Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- 0Tyle osób ocenia komentarz negatywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
- podziel się
- zgłoś naruszenie
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.
Pozostałe informacje
Fakty z 17 stycznia
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który Rosję opuścił w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu. Nawalny został zatrzymany po lądowaniu na innym Moskiewskim lotnisku. W programie powiemy również o powrocie uczniów do szkół, o napięciu przed inauguracją prezydentury Joe Bidena i słowach Jarosława Kaczyńskiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »"Mnie aresztują? To niemożliwe, jestem niewinnym człowiekiem"
Pojawiły się trudności z powrotem do kraju najbardziej znanego rosyjskiego opozycjonisty - Aleksieja Nawalnego, który opuścił Rosję w śpiączce, gdy groziła mu śmierć. Lotnisko, na którym czeka na niego tłum zwolenników, nie przyjęło samolotu.
czytaj więcej »Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół. "Wszyscy są bardzo stęsknieni"
Uczniowie klas 1-3 wracają w poniedziałek do szkół. Pozostali będą się uczyli w domu. Władze mają nadzieję, że taki ograniczony powrót nie ściągnie na nas trzeciej fali pandemii. Nauczyciele są testowani. Niestety - nie są jeszcze szczepieni.
czytaj więcej »Polacy poza podium w konkursie w Zakopanem
Złe wiadomości z Zakopanego - żaden z naszych reprezentantów nie wskoczył na podium. Najdalej zaleciał Andrzej Stękała. Zawody miały być bez publiczności, ale kibice znaleźli sposoby, by być bardzo blisko.
czytaj więcej »Apel prezesa PiS w kościele w Starachowicach. Opozycja komentuje
Zło atakuje - mówi Jarosław Kaczyński w kościele w Starachowicach i mobilizuje do walki z rzekomym atakiem na Polskę, naród i Kościół. Podczas transmitowanej przez telewizję publiczną mszy w rocznicę śmierci swojej matki prezes PiS mówił też o obronie przyzwoitości w życiu publicznym. Opozycja mówi, że przyzwoitości rzeczywiście brakuje, a zastąpił ją kult jednostki.
czytaj więcej »Kontrowersje wokół podziału dotacji z rządowego funduszu. "Ohydny akt zawłaszczania Polski"
Samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości mogli liczyć na dziesięć razy większe środki z rządowego programu na rozwój niż samorządowcy z opozycji - tak wynika z raportu Fundacji Batorego. Eksperci przygotowali analizę dystrybucji środków z II transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które zostały rozdysponowane w grudniu 2020 roku.
czytaj więcej »W listopadzie szpital na warszawskim stadionie kosztował prawie 6 milionów złotych
Prawie sześć milionów złotych kosztował w listopadzie szpital na warszawskim stadionie. Choć głównie trwał w gotowości i pomagał lżej chorym, a nie ratował najciężej chorych na COVID-19. Przestronny, pustawy i koszmarnie drogi w utrzymaniu. Ogromne były wydatki na samo zarządzanie.
czytaj więcej »Rośnie napięcie przed inauguracją prezydentury Bidena. Zatrzymany mężczyzna z bronią
Mężczyzna z bronią i setkami sztuk amunicji został zatrzymany w pobliżu amerykańskiego parlamentu. Miał fałszywą akredytację. Przed środową uroczystą inauguracją prezydentury Joe Bidena w Waszyngtonie narasta napięcie. Jest coraz więcej żołnierzy, a coraz mniej przechodniów.
czytaj więcej »W krótkich spodenkach wybrali się na Babią Górę. 20 ratowników GOPR ruszyło na pomoc
To było od początku szaleństwo, a nie hartowanie. Grupa osób w krótkich spodenkach starała się, mimo mrozu, zdobyć szczyt Babiej Góry. Skończyło się na akcji ratunkowej 20 GOPR-owców. Kobieta, której temperatura ciała spadła do 26 stopni, trafiła do szpitala z odmrożeniami.
czytaj więcej »Aleksiej Nawalny zatrzymany po lądowaniu na lotnisku Szeremietiewo
Aleksiej Nawalny, najbardziej znany rosyjski opozycjonista, został zatrzymany zaraz po wylądowaniu w stolicy Rosji - Moskwie.
czytaj więcej »Prognoza pogody na poniedziałek 18 stycznia
W kraju będzie pochmurno, ale wystąpią rozpogodzenia. Na zachodzie kraju pojawią się opady śniegu. Temperatura wyniesie od -15 stopni Celsjusza na Podlasiu do -1 stopnia Celsjusza w rejonie Zatoki Pomorskiej. Wiatr zachodni i południowo-zachodni, słaby i umiarkowany.
czytaj więcej »Fakty z 16 stycznia
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach. W Polsce ostro zaatakowała zima. W programie również o skokach Polaków z Zakopanem, zdobyciu K2 zimą i zamieszaniu w KRS. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.
czytaj więcej »Atak zimy w Polsce. Na drogach może być niebezpiecznie
Zawieje i zamiecie, śliskie drogi, zaspy i coraz więcej wypadków na drogach - zima ostro zaatakowała w Polsce. Pękają rury ciepłownicze - z tego powodu marzną mieszkańcy nieogrzewanych mieszkań. Najbardziej marzną jednak bezdomni.
czytaj więcej »Transport 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero" został wstrzymany
Rząd wstrzymuje transport do szpitali 330 tysięcy szczepionek dla "grupy zero", czyli medyków. Wszystko do czasu, aż firma Pfizer przedstawi nowy harmonogram dostaw. Termin rozpoczęcia szczepień "grupy pierwszej", czyli seniorów, nie jest zdaniem rządu zagrożony. Podobnie jak szczepienie drugą dawką tych, którzy dostali już pierwszą.
czytaj więcej »Polscy skoczkowie drudzy w konkursie drużynowym w Zakopanem
Polska reprezentacja skoczków narciarskich zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w Zakopanem. Początkowo była szansa, że zdobędzie nawet pierwsze miejsce. Jest więc sukces, ale w tym roku niestety bez radosnego szaleństwa na trybunach. Kibiców blokuje pandemia.
czytaj więcej »