Szef krakowskiego Instytutu Onkologii odwołany. "Myślę, że był osobą umocowaną politycznie"

13.05 | Szef krakowskiego Instytutu Onkologii odwołany. "Myślę, że był osobą umocowaną politycznie"tvn24

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w środę po południu odwołał z funkcji dyrektora krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii Konrada Dziobka. Za kadencji dyrektora ze szpitala miało odejść wielu lekarzy i wydłużyły się kolejki. Prywatnie Konrad Dziobek jest przyjacielem prezydenta Andrzeja Dudy.

- Konrad Dziobek z dniem dzisiejszym przestał być dyrektorem - potwierdził w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Przez ponad półtora roku ogromna część pacjentów i pracowników oskarżała Konrada Dziobka o katastrofalną sytuację placówki. Przed pandemią, prosząc o anonimowość, alarmowali, że dyrektor zwalnia lub zmusza do odejścia lekarzy z Instytutu.

- Lekarzy nie ma. Poodchodzili najlepsi specjaliści - mówiła 2 marca jedna z pacjentek Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie. - Ponad 170 pracowników odeszło z Instytutu w ciągu ostatnich 18 miesięcy. 50 lekarzy różnych specjalności - mówiła 3 marca była pracowniczka krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.

Ministerstwo Zdrowia o decyzji

Zwierzchnik z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie miesiąc temu cofnął pełnomocnictwa do zarządzania placówką Konradowi Dziobkowi. Jednak na stanowisku z dyrektorską pensją Dziobek wiąż pozostawał - aż do 13 maja.

Jak pisali lekarze, Dziobek miał działać destrukcyjnie i destabilizująco. - Chciał stworzyć oddział zakaźny w obrębie kliniki radioterapii i delegować lekarzy radioterapeutów, żeby się stali zakaźnikami - mówiła była pracowniczka Instytutu.

Dyrektora placówki odwołać mógł jedynie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak wyjaśnia rzecznik resortu, podjęcie tak "radykalnych" kroków musiało wiązać się z "mocnymi podstawami" ku temu.

Wymiana lekarzy

W maju zeszłego roku z pracy odeszli lekarze z kliniki onkologii klinicznej. Profesora Pawła Blecharza ze stanowiska szefa kliniki ginekologii onkologicznej próbowano zwolnić w czasie, gdy operował.

Profesor w wypowiedzi z 3 marca odniósł się do procesu zwolnień w Narodowym Instytucie Onkologii w Krakowie. - Była to wymiana kadr, porównywalna do zmiany w armii. Odwoływano generałów, zatrudniano nowych - mówił Belcharza.

Pani Elżbieta podczas badań kontrolnych na własnej skórze odczuła "łatanie" braków kadrowych.

- Lekarze, którzy przyjmują w poradni, wychodzą na oddział i ja się rozbieram w kabince, i siedzę rozebrana pół godziny, godzinę i czekam na lekarza - mówiła 2 marca Elżbieta Batkiewicz, pacjenta krakowskiego Instytutu Onkologii.

Przyjaźń z prezydentem

Profesor Paweł Blecharz ma nadzieje, że teraz w Instytucie wszystko się zmieni, skoro wcześniej nie mogło.

- Myślę, że był osobą umocowaną politycznie - stwierdził prof. Paweł Blecharz, były kierownik Kliniki Ginekologii Onkologicznej Narodowego Instytutu Onkologii w Krakowie.

Wszystko dlatego, że o byłym już szefie prezydent Andrzej Duda mówił, że to jego przyjaciel.

- Chciałem podziękować mojemu przyjacielowi, panu doktorowi Konradowi Dziobkowi. Znamy się z Konradem od dzieciństwa. Konrad mówił mi: jednym z ważnych zadań dla ciebie jako prezydenta jest walka z rakiem - mówił 6 lutego prezydent Duda.

Wielokrotnie prosiliśmy odwołanego w środę dyrektora o odpowiedź na pytania przed kamerą. Bez rezultatu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

Ukraińcy potrafią zadać dotkliwe straty rosyjskiej armii, ale kluczowe wydarzenia dla przebiegu wojny rozgrywają się teraz w Waszyngtonie. Kongres po raz kolejny ma głosować nad pakietem pomocy dla Kijowa. Jeśli będzie na nie, to - według szefa CIA - Ukraina może nie być w stanie dalej walczyć.

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

USA decydują o pomocy dla Ukrainy. Szef CIA przestrzega przed konsekwencjami braku wsparcia

Źródło:
Fakty TVN

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Gruzja na politycznym rozdrożu: czy będzie kontynuacja kursu integracji z Europą czy raczej zwrot w kierunku rosyjskich standardów? Rząd w Tbilisi forsuje ustawę o tak zwanych agentach zagranicznych. To kopia rosyjskich przepisów, których celem jest stłamszenie głosu społeczeństwa obywatelskiego. Gruzini manifestują swój sprzeciw, masowo wychodząc na ulice.

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Gruzini masowo protestują przeciwko "rosyjskiej ustawie". "Nie chcemy, żeby w naszym kraju było takie prawo"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS