Co ze spotkaniem Duda-Biden? Rau: Amerykanie nie znaleźli czasu


W niedzielę zakończył się trzydniowy szczyt G7, w którym udział wziął prezydent USA Joe Biden. W poniedziałek odbędzie się kolejne spotkanie z amerykańskim przywódcą w roli głównej - szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozmowach, ale nie spotka się osobiście z Joe Bidenem. Jak przekazał minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, amerykański przywódca nie znalazł czasu na rozmowę.

Szczyt G7 zakończył się w niedzielę wspólnym grillem.

- Nie szukamy konfliktu. Chodzi o to, by zakończyć działania naruszające międzynarodowe normy - powiedział na konferencji prasowej po trzydniowym szczycie G7 prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. To były słowa skierowane do Rosji, ale podobnie amerykański przywódca mówił o Chinach.

Zachód ma być zjednoczony, wspólnie stawić czoło wyzwaniom stawianym przez COVID-19, chronić klimat, a także wspierać demokracje, wolność, równość i rządy prawa - to tylko kilka konkluzji zawartych w komunikacie po szczycie G7.

Państwa G7 po szczycie zobowiązały się także do dostarczenia miliarda szczepionek przeciwko COVID-19 biedniejszym krajom, aby wspomóc je w walce z pandemią. Przywódcy zobowiązali się do wzmocnienia wysiłków na rzecz ochrony ludzi przed kolejnymi pandemiami i ochrony oceanów przed zaśmiecaniem.

Z ustaleń wynika też, że ma być mniej korzystania z węgla w krajach G7, które zainwestują w ograniczenie jego użycia w krajach rozwijających się. Najpotężniejsze państwa świata chcą postawić na demokrację, wolność, równość, rządy prawa i poszanowanie praw człowieka, by przezwyciężyć najważniejsze wyzwania.

Przywódcy Zachodu podkreślają, że epoka Trumpa się skończyła. - Miło widzieć, że amerykański prezydent jest częścią klubu - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w trakcie spotkania z Joe Bidenem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w połowie lipca ma polecieć z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Jeśli Joe Biden mówi o Zachodzie, dla którego wyzwaniem są Chiny i Rosja, czyli Wschód, to gdzie jest Polska? - No, w tylnej części ciała jesteśmy - uważa Włodzimierz Czarzasty, poseł Lewicy i wicemarszałek Sejmu. - Polska kłócąca się z Unią Europejską nie znaczy nic - dodaje.

- Kiedy Stany Zjednoczone próbują budować nową geopolitykę, okazuje się, że miejsca tam dla Polski nie ma - twierdzi Piotr Zgorzelski, poseł Koalicji Polskiej i wicemarszałek Sejmu.

Nic podobnego - odpowiada obóz władzy.

- Będziemy zachęcali wszystkich inwestorów, w tym amerykańskich, żeby w naszym kraju inwestować. Co jest ważne, są te inwestycje w Polsce przeprowadzane - mówi Andrzej Dera, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta. - Polska jest ważnym uczestnikiem NATO - dodaje.

Dojdzie do spotkania Duda-Biden?

Prezydenci Andrzej Duda i Joe Biden w poniedziałek wezmą udział w szczycie NATO. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau potwierdził, że nie dojdzie do spotkania przywódców, bo Amerykanie nie znaleźli czasu "dla sojuszników ze wschodniej flanki". W rozmowie z "Rzeczpospolitą" dodał, że w Polsce wciąż nie ma nowego amerykańskiego ambasadora.

- Polska dyplomacja prawie nie istnieje, właściwie tak się poddaje. Jedynie ogranicza się do jęków, narzekania - ocenia Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO, profesor Uczelni Vistula.

Został nam premier Węgier Viktor Orban - komentuje opozycja.

- Satelitą Rosji radzieckiej już kiedyś byliśmy i teraz nie warto stawać się satelitą Rosji putinowskiej - twierdzi Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

NATO to w dużej mierze kraje tworzące jednocześnie Unię Europejską, z którą Polska jest w permanentnym sporze, i którą Zbigniew Ziobro porównywał ostatnio do Związku Radzieckiego.

- Polski rząd robi to, co jest w naszej mocy, aby te relacje jakoś odbudować, pomimo że do tanga trzeba dwojga - mówi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Tu chodzi o upadek rządów prawa i standardów demokracji - alarmuje z kolei Unia Europejska. Ostatnio podobny alarm dotarł zza oceanu. Były prezydent USA Barack Obama w wywiadzie dla stacji CNN stwierdził, że Polska i Węgry są w istocie autorytarne.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS